Éleződik a kínai–amerikai vita

Mindössze egy napot várt Peking, hogy visszaüssön az amerikai elnök kijelentése miatt. Barack Obama szerdán kijelentette, keményebben fog fellépni Kínával szemben pénzügyi és kereskedelmi téren, másnap Ma Csao-hszü (Ma Zhaoxu) kínai külügyi szóvivő felszólította Washingtont, a tárgyalóasztalnál oldják meg a problémákat, hiszen „vádaskodások és nyomásgyakorlás nem vezethet eredményre”.

Hírösszefoglaló
2010. 02. 14. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Új főkonzulátus. Balázs Péter külügyminiszter új magyar főkonzulátust avatott a közép-nyugat-kínai Csungkingban. „A város gazdasága csaknem kétszer olyan ütemben nőtt tavaly, mint a kínai országos átlag, és idei tervei ugyancsak ambiciózusak, ezért is érezzük, hogy itt a helyünk” – mondta egyebek mellett a külképviselet ünnepélyes megnyitóján a magyar miniszter. A főkonzulátus megnyitó ünnepségét a csungkingi Marriott szállóban rendezték, ahol a képviselet helyet kapott. (MTI)


Ma azt is az amerikaiak értésére adta, hogy a Washington által régóta kárhoztatott olcsó jüan épp annyit ér, amennyit kell érnie, semmi szükség a változtatásra. Az amerikaiak viszont úgy érzik, a kínai valuta mesterségesen van alacsony szinten tartva, így segítve a kínai exportőröknek, s egyebek között ebből adódik a nagy kereskedelmi deficit amerikai oldalról nézve. A külügyi szóvivő szerint a kereskedelem mindkét fél számára hasznos.
A kínaiak ugyanakkor igen rosszallóan szemlélik azt, hogy az amerikaiak 6,4 milliárd dolláros fegyverüzletet ütöttek nyélbe Tajvannal. A szigettel való fegyverkereskedelem mindig vörös posztó volt Peking számára, így várható, hogy a kínai–amerikai kereskedelem is megsínyli a jelentős politikai háttérrel bíró üzletet. A szóban forgó amerikai hadiipari cégeket a kínaiak mindenképpen megbüntetik, így nehézségekre számíthat a Boeing, a Sikorsky, a Lockheed Martin és a Raytheon is. A lista első szereplője aggódhat az új kínai repülőgép, a Comac C919-es megjelenése miatt is, amely a hírek alapján 2016-ban szállíthat majd utasokat, és hosszú távon kínai tervek szerint megtörheti a Boeing és az európai Airbus hegemóniáját. A gépet teljes egészében Kínában gyártanák, így olyan országok is vásárolhatnának belőle, mint például az amerikai szankciók által sújtott Irán.
A perzsa állam elleni nemzetközi büntetőintézkedések ügyében sincs egyetértés Kína és Amerika között, Peking ugyanis fenntartja viszonylag kiegyensúlyozott kapcsolatát Teheránnal saját gazdasági és politikai érdekeiből kifolyólag. A kínai külügyminiszter, Jang Csie-cse (Yang Jiechi) tegnap Párizsban arra szólított fel, a nyugati országok hagyjanak fel az Irán elleni szankciók szorgalmazásával, hiszen így nehezebb a perzsa államot a tárgyalóasztalhoz csábítani. A kínaiak mindezek mellett azt is sérelmezik, hogy az Egyesült Államok elnöke hajlandó lenne tárgyalni az általuk szeparatista károkozónak tartott dalai lámával. Tegnap Peking hangsúlyozta, hogy a találkozó Obama és a tibeti vezető között a viszony súlyos megromlásával járna.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.