Igennel és nemmel képes válaszolni az a 29 éves férfi, aki baleset miatt öt éve vegetatív állapotban van. A felfedezést – amelyet a New England Journal of Medicine című szaklap publikált – brit és angol orvosok tették funkcionális mágneses rezonanciás képalkotó (fMRI) eljárás segítségével – olvasható a Medical News Today oldalán.
Az fMRI olyan módszer, amely lehetővé teszi az egyes agyterületek aktivitásának valós idejű követését. A szakemberek arra kérték a férfit, ha igennel akar válaszolni, akkor képzelje azt, hogy teniszezik. Majd, miközben egyszerű kérdéseket tettek fel neki (mint például hogy Thomas-e az apja neve), fMRI-vel megfigyelték, agyának mely része aktivizálódik. Ha ez a mozgásért felelős terület volt, arra lehetett következtetni, hogy a férfi helyesel.
Adrian Owen, aki a cambridge-i Wolfson Brain Imaging Centre-ből irányította a csoportot, három évvel ezelőtt egy vegetatív állapotú fiatal nőnél bizonyította be, képes elképzelni, hogy teniszezik, vagy hazafelé sétál. Ezen a felfedezésen alapult az a kísérlet, amelyben három éven át vizsgálták az új technológiával 54 súlyos agyi sérülésekkel diagnosztizált páciens reakcióit. A Cambridge-ben és Liege-ben zajló megfigyelések alatt mindössze négy esetben volt mérhető bármilyen, tudatosságra utaló jel, s közülük is csupán a 29 éves férfinál lehetett igen-nem válaszokra következtetni. A belgiumi kutatók elmondták, hogy ezzel a módszerrel a későbbiekben talán a sem beszélni, sem mozogni nem képes páciensek is tudják jelezni, ha fájdalmaik vannak – jelentette az MTI. A felfedezés másik, érzékenyebb vetülete, hogy egyesek szerint az új technológia segítségével a jövőben azt is jelezhetik a betegek, ha már nem tartanak tovább igényt arra, hogy az orvosok életben tartsák őket.
– Volt már rá példa, hogy a hozzátartozók kérésére funkcionális mágneses rezonanciás vizsgálatokat (fMRI) végeztünk kómában lévő betegeken Magyarországon is – mondta el lapunknak Rudas Gábor, a Semmelweis Egyetem MR Kutatóközpont igazgatója. – Ezek azonban sajnos nem jártak sikerrel. Bár vannak csodák az orvostudományban, a súlyos agyi sérülést szenvedett betegeknél nagyon kicsi az esély a felépülésre, az fMRI vizsgálat pedig drága és bonyolult. A szaksajtó is arra az eredményre jutott, hogy az fMRI a gondos neurológiai vizsgálatokhoz (mint például az EEG, fizikális vizsgálatok) ilyenkor szinte soha nem tesz hozzá semmit. A bulvármédiumok gyakran foglalkoznak az fMRI-vel és messze túlértékelik annak lehetőségeit. A hozzátartozók nehezen veszik tudomásul, ha szerettük ilyen állapotba kerül. Ennek ellenére, ha az orvosok azt mondják, nincsen értelme elvégeztetni az fMRI-t, érdemes hinni nekik.

Döbbenetes részletek derültek ki a kisfiút felrúgó karateedző tárgyalásán