Guantánamo tovább működik

Az amerikai hatóságok – mindenféle tárgyalás vagy vádemelés nélkül – továbbra is mintegy ötven őrizetest tartanak fogva a jövőben a kubai szigeten kialakított, a terrorizmus gyanújával korábban világszerte letartóztatott személyeknek létrehozott guantánamói fogolytáborban. Ezzel kudarcot vallott Barack Obama amerikai elnök tavalyi beiktatása után rögtön bejelentett nagyszabású, hatásvadász táborbezárási terve.

Balogh Roland
2010. 02. 01. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem sikerült tartania a saját maga által kitűzött tegnapi határidőt Barack Obama amerikai elnöknek, így a tavaly év eleji nagy sajtóvisszhanggal beharangozott bejelentéssel ellentétben továbbra is üzemelni fog a kubai szigeten működő guantánamói fogolytábor. Ez derült ki a liberális amerikai New York Times tegnapi oknyomozó riportjából. A napilapnak név nélkül nyilatkozó, a fogolytáborral kapcsolatos washingtoni terveket jól ismerő illetékesek szerint ugyanis mintegy ötven főt, biztonsági és egyéb okok miatt Obama nem enged elszállítani Guantánamóról. A név nélküli források arról is tájékoztattak, hogy a ma mintegy 198 főnek „otthont adó” intézményben közel negyven személyt lehet az Egyesült Államok területén terrorizmus vádjával bíróság elé állítani, míg további 110 fő várja egy szövetséges harmadik országba szállítását. Obama utasítására azonban a maradék félszáz őrizetes egyelőre marad. Az elnök ugyanis úgy véli, hogy ezek a személyek túl nagy kockázatot jelentenének egy amerikai bírósági eljárás esetén, egyeseket ráadásul nehéz lenne megvádolni, míg vannak, akiket veszélyes lenne szabadon bocsátani.
Abszurditásnak nevezte tegnap a tábor ilyen rövid időn belül történő bezárását Janet Napolitano, Obama nemzetbiztonságért felelős államtitkára is. A francia AFP hírügynökség által idézett Napolitano ugyanakkor azt is közölte, az Obama-adminisztráció nem tett le a bezárásról, ám a Guantánamón maradók sorsáról, illetve ezen személyek helyzetének rendezéséről még nem sikerült megoldásra jutniuk.
Közben Szollár Domokos kormányszóvivő lapunk megkeresésére közölte, a kabinet semmit sem hajlandó elárulni a Magyarország által tavaly decemberben átvett palesztin illetőségű egykori guantánamói fogolyról. Így azt sem, hogy a szocialisták és liberálisok által elfogadott idei költségvetésben a Bajnai-kabinet mennyi adófizetői forintot költene a fogoly rehabilitációjára. Kétmondatos válaszlevelében a kormányszóvivő csak annyit közölt: „Más uniós tagországokhoz hasonlóan Magyarországon is a Nemzetbiztonsági Hivatal más kormányszervekkel együtt vesz részt a hazánkba befogadott guantanamói fogvatartott körüli feladatok ellátásában. A feladatmegosztás, illetve a programra fordított összeg adatai azonban nem nyilvánosak.”

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.