Komoly summát emésztett fel, hogy a szocialista vezetésű kormányok 2004 közepétől 2005 végéig, vagyis másfél éven keresztül szembementek az Európai Unió adószabályaival. A Medgyessy–Gyurcsány-kabinetek mulasztása miatt az Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatal (APEH) tavaly több mint tízmilliárd forintot volt kénytelen késedelmi kamat címén kifizetni azoknak a vállalkozásoknak, amelyektől egy akkori szabállyal – mint utóbb azt az Európai Bíróság kimondta – az uniós jogot sértő módon vonták meg bizonyos esetekben az általános forgalmi adó (áfa) visszaigénylésének lehetőségét.
A história 2003-ban, a Medgyessy-kormány idején, László Csaba pénzügyminisztersége alatt kezdődött. Ekkor került ugyanis a magyar áfatörvénybe a szóban forgó passzus. Az unióhoz 2004 májusában csatlakoztunk, s ettől az időponttól kezdve a hazai jogszabály megsértette a közösségi előírásokat, de ezt a kormány jó ideig nem vette észre. Draskovics Tibor 2004 elejétől töltötte be a pénzügyi tárca vezetői posztját, ám neki nem szúrtak szemet a kétes rendelkezések. A Gyurcsány-kormány 2004. októberi megalakulását követően sem tűnt fel senkinek az EU-s szabályok megsértése, és Veres János 2005. áprilisi pénzügyminiszteri kinevezése után is fél évnek kellett eltelnie ahhoz, hogy 2006. január elsejével hatályon kívül helyezzék a paragrafust.
Az említett szabály értelmében egyébként a vállalkozások 2004 közepe és 2005 vége között a megvett áru után nem igényelhették vissza az áfát, ha az ellenértéket teljes egészében bizonyos fajtájú állami támogatásból fizették ki. Amennyiben pedig a dotáció csak részben fedezte a vételárat, akkor a cégeknek arányosítani kellett forgalmi adójukat. Mindez a gyakorlatban a következőképpen nézett ki. Például egy vállalkozás 2004-ben eszközöket vásárolt, s a vételár nyolcvan százalékát saját pénzéből, a fennmaradó húsz százalékot pedig az államtól kapott, meghatározott fajtájú támogatásból állta. A szabály miatt a cég a húsz százalék után nem igényelhette vissza az áfát – mint azt az Európai Bíróság az elmúlt évben megállapította: az unió jogával ellentétesen. Így tavaly ki kellett fizetni azt a pénzt, amit a vállalkozások 2004-ben és 2005-ben nem kérhettek vissza, ráadásul az átutalások többéves csúszása miatt kamat is járt.
Az adóhivatal lapunkkal közölte: az ügyben 10,4 milliárd forintot fizetett ki késedelmi kamat címén. A hatóság tájékoztatott arról is, hogy a nyitva álló – egyébként igen rövid – határidő alatt 2900 vállalkozás igényelt vissza olyan áfát, amit az EU előírásait sértő magyar paragrafus miatt a 2000-es évek közepén nem kérhetett. A szóban forgó cégek összesen majd negyvenmilliárdot szerettek volna viszontlátni, azonban az APEH bizonyos esetekben – 461 alkalommal – megtagadta a kérést. Például azért, mert az érintett társaságnak nem járt vissza pénz. Így is összesen 37,2 milliárd forint visszaigénylését hagyta jóvá az APEH, s ezt az összeget a tavalyi év végén ki is fizette a címzetteknek – kamatosan.
Ugyanakkor kisebb felháborodást váltott ki, hogy a hivatalnak csupán feleannyi kamatot kell fizetnie, mint az adózóknak. Erről számolt be lapunknak Lőcsei Tamás. A PricewaterhouseCoopers adóügyi cégtársa kifejtette: ha valaki nem rója le adóját időben, tehát késedelembe esik, akkor tőle az aktuális jegybanki alapkamat kétszeresének megfelelő késedelmi kamatot szed be a hatóság. Ám ha az APEH csúszik – a mostani esetben majd fél évtizedet „késett” a hatóság –, csak a jegybanki alapkamattal megegyező kamatot fizet. – Ez korántsem nevezhető elegáns megoldásnak – véli a szakember. Miként sokan ellenérzésüket fejezték ki amiatt is, hogy az évekkel korábban bent ragadt áfa visszaigénylésére tavaly igen szűk, pár hónapos határidőt szabott a kormányzat. Sőt, egyesek arra gyanakodtak: a Medgyessy–Gyurcsány-kormányoknak tudniuk kellett arról, hogy a szabály sérti az EU áfáról szóló irányelvét. Már csak azért is tisztában lehettek ezzel az illetékesek, mert a szakma többször felhívta erre a figyelmüket. Az unió rendelkezéseivel ellentétes paszszus ennek dacára másfél évig életben volt.

Gyilkosság Dunakeszin: autóban találták meg a férfi holttestét