A kormánypárti politikus szerint hónapok óta sokan sok mindent megtesznek azért, hogy megkérdőjelezzék a tisztességét, de személyes csatájával nem óhajtja a baloldali közösséget nehezebb helyzetbe hozni. Szerinte igaza volt Kósáné Kovács Magdának, aki néhány éve úgy fogalmazott: nem elég tisztességesnek lenni, annak is kell látszani. Döntéséről – amely szavai szerint nem volt könnyű – telefonon tájékoztatta Burány Sándort, a fővárosi MSZP elnökét, és Lendvai Ildikó MSZP-elnökkel is konzultált, aki hétfőn szükségesnek és elkerülhetetlennek nevezte Hagyó lemondását. Az MSZP-s politikus tegnap többször is hangsúlyozta, hű volt a képviselői esküjéhez, és semmi olyat nem tett, ami ezzel ellentétes.
A BKV-nál működő kézivezérléses módszer és a közlekedési cég gyanús ügyei miatt kirobbant botrányokban érintett politikus szerint a rendszerváltás óta nem volt olyan szintű lejárató kampány, mint ami ellene indult az utóbbi hetekben.
*
Hagyó kijelentette, nincs takargatnivalója, de azon még gondolkodik, mentelmi jogáról lemondjon-e. – Korábban sok képviselőtársam becsületében bíztam, most kíváncsi vagyok arra, hogy ez a közösség hogyan vélekedik rólam – tette hozzá. Nehéz helyzetben felelős politikai döntést hozott – reagált Hagyó bejelentésére Burány Sándor, a párt budapesti elnöke. A pártelnök közleményben nyugtázta „a baloldal érdekeit szolgáló” döntést.
Az MSZP fővárosi elnöksége hétfőn kérte Hagyót, hogy lépjen vissza az egyéni képviselő-jelöltségtől és fővárosi közgyűlési mandátumáról is mondjon le. Burány akkor hangsúlyozta, bíznak Hagyó ártatlanságában, de a körülötte kialakult politikai helyzet miatt visszalépésre kérik. Tegnap Burány az MR1-Kossuth rádióban már azt mondta, mivel nem cáfolták, hogy terhelő vallomást tett a BKV két volt vezetője Hagyó ellen, ez azt is jelenti, hogy a korábbi főpolgármester-helyettesből gyanúsított lesz. Horváth Csaba, az MSZP Budapestért felelős kormánybiztosa szintén erre számít. A nyomozati és vizsgálati szakaszban súlyos politikai és szakmai vagy jogi támadások fogják érni Hagyót – mondta a köztévé hétfő esti műsorában. Horváth, aki szintén főpolgármester-helyettes volt, közölte, ha az MSZP-nek Hagyó mentelmi jogának felfüggesztéséről kell szavaznia, azt majd Hagyó dönti el.
– A szocialista politikus ügye most került olyan szakaszba, mikor a budapesti elnökségnek komolyan kellett mérlegelnie az ügy várható hátrányait – hangoztatta Steiner Pál, az MSZP fővárosi frakcióvezetője tegnap a köztévében. Szerinte Hagyónak joga van a mérlegelésre: „Az MSZP-ben nem úgy van, hogy egy nyilatkozat alapján lehúzzák a listáról a képviselőket.”
– A fővárosban Hagyó Miklós, Horváth Csaba, Burány Sándor és Steiner Pál kezében volt az MSZP, s az ő utasításaikat kellett végrehajtani – hívta fel a figyelmet tegnap Németh Szilárd, a Fidesz fővárosi és országgyűlési képviselője. Németh szerint az MSZP továbbra is a volt főpolgármester-helyettes mögött áll, hiszen e nem szólították fel, a pártból való kilépésre. S a mentelmi jog legalább májusig érinthetetlenné teszi Hagyót – tette hozzá a fideszes politikus. A volt szocialista főpolgármester-helyettes most bejelentett bukása már nem más, mint magának az MSZP-nek a bukása, ezért a Fidesz felszólítja az MSZP-t: vegyék le a különböző szocialista választási listákról azokat az embereket, akiknél már nemcsak a politikai vagy az erkölcsi, hanem a büntetőjogi felelősség kérdése is felvetődik – közölte.
Január 26-án a BRFK hűtlen kezelés és csalás gyanújával őrizetbe vette, majd három nappal később házi őrizetbe helyezte Antal Attila volt BKV-vezért. Időközben lapunk hozta nyilvánosságra azt a belső feljegyzést, amelyben Hagyó az MSZP főpolgármester-helyetteseként 2008-ban arra „kérte” a BKV vezetését, hogy mielőtt változást kezdeményeznek a társaság szervezeti felépítésében, azt vele előzetesen közöljék. A dokumentum az eddigi egyetlen nyilvánosságra került bizonyítéka annak a feltételezésnek, miszerint Hagyó kézi vezérléssel működtette a céget. Többször is figyelmeztette korábbi szocialista helyettesét, hogy nem helyes a BKV-nál a kézi vezérlés – védekezett azonnal Demszky Gábor. Az SZDSZ-es főpolgármester támadására Hagyó úgy reagált, „az idő és az igazság jó barátok, azaz előbb-utóbb minden kiderül. Én az idővel és az igazsággal is szembe tudok nézni.” Az Ulmban tartózkodó Demszky Gábor az MTI-nek úgy nyilatkozott, az MSZP által a napokban kiszivárogtatottak, nyilatkozataik alapján nem tartja meglepőnek a lemondást. „Addig senki felett nem szabad ítéletet mondani, amíg az igazságszolgáltatás a megfelelő vizsgálatokat nem folytatja le” – tette hozzá. Demszky a fővárosi vizsgálóbizottság várhatóan február 11-i ülésén fejtené ki, miért vádolta Hagyót kézi vezérléssel.
Az Atv.hu a hét végén úgy értesült, hogy Antal Attila és Balogh Zsolt, a BKV volt vezetői terhelő vallomást tettek Hagyó Miklósra, ezt azonban azóta se a BRFK, se az ügyészség nem erősítette meg. A köztelevízió híradója azonban hétfőn már részleteket is közölt Antal vallomásából, és azt is tudni vélték, hogy Baloghot halálosan megfenyegették a Hagyó elleni terhelő vallomás miatt.

Mutatjuk, miért tüntettek az álcivil szervezetek