Hagyó Miklós egyet hátralépett

Eleget téve az MSZP fővárosi elnöksége kérésének, visszalépek a XII. kerületi egyéni képviselő-jelöltségtől és a budapesti lista 3. helyéről, illetve fővárosi közgyűlési mandátumomról is lemondok – jelentette be tegnap Hagyó Miklós, az MSZP volt főpolgármester-helyettese. Hagyó, aki jelenleg a XII. kerületi MSZP elnöke, a helyi szervezet ügyvezető alelnökével közösen tartott tájékoztatóján arról is beszélt, hogy döntését előzőleg egyeztette a helyi szocialistákkal.

Szilágyi Richárd
2010. 02. 12. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kormánypárti politikus szerint hónapok óta sokan sok mindent megtesznek azért, hogy megkérdőjelezzék a tisztességét, de személyes csatájával nem óhajtja a baloldali közösséget nehezebb helyzetbe hozni. Szerinte igaza volt Kósáné Kovács Magdának, aki néhány éve úgy fogalmazott: nem elég tisztességesnek lenni, annak is kell látszani. Döntéséről – amely szavai szerint nem volt könnyű – telefonon tájékoztatta Burány Sándort, a fővárosi MSZP elnökét, és Lendvai Ildikó MSZP-elnökkel is konzultált, aki hétfőn szükségesnek és elkerülhetetlennek nevezte Hagyó lemondását. Az MSZP-s politikus tegnap többször is hangsúlyozta, hű volt a képviselői esküjéhez, és semmi olyat nem tett, ami ezzel ellentétes.
A BKV-nál működő kézivezérléses módszer és a közlekedési cég gyanús ügyei miatt kirobbant botrányokban érintett politikus szerint a rendszerváltás óta nem volt olyan szintű lejárató kampány, mint ami ellene indult az utóbbi hetekben.
*
Hagyó kijelentette, nincs takargatnivalója, de azon még gondolkodik, mentelmi jogáról lemondjon-e. – Korábban sok képviselőtársam becsületében bíztam, most kíváncsi vagyok arra, hogy ez a közösség hogyan vélekedik rólam – tette hozzá. Nehéz helyzetben felelős politikai döntést hozott – reagált Hagyó bejelentésére Burány Sándor, a párt budapesti elnöke. A pártelnök közleményben nyugtázta „a baloldal érdekeit szolgáló” döntést.
Az MSZP fővárosi elnöksége hétfőn kérte Hagyót, hogy lépjen vissza az egyéni képviselő-jelöltségtől és fővárosi közgyűlési mandátumáról is mondjon le. Burány akkor hangsúlyozta, bíznak Hagyó ártatlanságában, de a körülötte kialakult politikai helyzet miatt visszalépésre kérik. Tegnap Burány az MR1-Kossuth rádióban már azt mondta, mivel nem cáfolták, hogy terhelő vallomást tett a BKV két volt vezetője Hagyó ellen, ez azt is jelenti, hogy a korábbi főpolgármester-helyettesből gyanúsított lesz. Horváth Csaba, az MSZP Budapestért felelős kormánybiztosa szintén erre számít. A nyomozati és vizsgálati szakaszban súlyos politikai és szakmai vagy jogi támadások fogják érni Hagyót – mondta a köztévé hétfő esti műsorában. Horváth, aki szintén főpolgármester-helyettes volt, közölte, ha az MSZP-nek Hagyó mentelmi jogának felfüggesztéséről kell szavaznia, azt majd Hagyó dönti el.
– A szocialista politikus ügye most került olyan szakaszba, mikor a budapesti elnökségnek komolyan kellett mérlegelnie az ügy várható hátrányait – hangoztatta Steiner Pál, az MSZP fővárosi frakcióvezetője tegnap a köztévében. Szerinte Hagyónak joga van a mérlegelésre: „Az MSZP-ben nem úgy van, hogy egy nyilatkozat alapján lehúzzák a listáról a képviselőket.”
– A fővárosban Hagyó Miklós, Horváth Csaba, Burány Sándor és Steiner Pál kezében volt az MSZP, s az ő utasításaikat kellett végrehajtani – hívta fel a figyelmet tegnap Németh Szilárd, a Fidesz fővárosi és országgyűlési képviselője. Németh szerint az MSZP továbbra is a volt főpolgármester-helyettes mögött áll, hiszen e nem szólították fel, a pártból való kilépésre. S a mentelmi jog legalább májusig érinthetetlenné teszi Hagyót – tette hozzá a fideszes politikus. A volt szocialista főpolgármester-helyettes most bejelentett bukása már nem más, mint magának az MSZP-nek a bukása, ezért a Fidesz felszólítja az MSZP-t: vegyék le a különböző szocialista választási listákról azokat az embereket, akiknél már nemcsak a politikai vagy az erkölcsi, hanem a büntetőjogi felelősség kérdése is felvetődik – közölte.
Január 26-án a BRFK hűtlen kezelés és csalás gyanújával őrizetbe vette, majd három nappal később házi őrizetbe helyezte Antal Attila volt BKV-vezért. Időközben lapunk hozta nyilvánosságra azt a belső feljegyzést, amelyben Hagyó az MSZP főpolgármester-helyetteseként 2008-ban arra „kérte” a BKV vezetését, hogy mielőtt változást kezdeményeznek a társaság szervezeti felépítésében, azt vele előzetesen közöljék. A dokumentum az eddigi egyetlen nyilvánosságra került bizonyítéka annak a feltételezésnek, miszerint Hagyó kézi vezérléssel működtette a céget. Többször is figyelmeztette korábbi szocialista helyettesét, hogy nem helyes a BKV-nál a kézi vezérlés – védekezett azonnal Demszky Gábor. Az SZDSZ-es főpolgármester támadására Hagyó úgy reagált, „az idő és az igazság jó barátok, azaz előbb-utóbb minden kiderül. Én az idővel és az igazsággal is szembe tudok nézni.” Az Ulmban tartózkodó Demszky Gábor az MTI-nek úgy nyilatkozott, az MSZP által a napokban kiszivárogtatottak, nyilatkozataik alapján nem tartja meglepőnek a lemondást. „Addig senki felett nem szabad ítéletet mondani, amíg az igazságszolgáltatás a megfelelő vizsgálatokat nem folytatja le” – tette hozzá. Demszky a fővárosi vizsgálóbizottság várhatóan február 11-i ülésén fejtené ki, miért vádolta Hagyót kézi vezérléssel.
Az Atv.hu a hét végén úgy értesült, hogy Antal Attila és Balogh Zsolt, a BKV volt vezetői terhelő vallomást tettek Hagyó Miklósra, ezt azonban azóta se a BRFK, se az ügyészség nem erősítette meg. A köztelevízió híradója azonban hétfőn már részleteket is közölt Antal vallomásából, és azt is tudni vélték, hogy Baloghot halálosan megfenyegették a Hagyó elleni terhelő vallomás miatt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.