Heuréka! – kiáltott fel Archimédész, és biztosak lehetünk benne, hogy amit felfedezett, az mélyen rögzült az agyában. Mint kiderült, nem a kitartó tanulás útján memorizál a leghatékonyabban az agyunk.
Az úgynevezett aha-élményhez kapcsolódó információk sokkal jobban rögzülnek az agyunkban, mint azt eddig hittük.
Egy új kutatás kiderítette, hogy az agyunk egy hirtelen felismert élmény során fizikai átalakulásokon megy keresztül – számolt be a friss tudományos eredményekről a Kemma.
Roberto Cabeza, a Duke Egyetem pszichológia- és idegtudomány-professzora a Nature Communications folyóiratban publikált tanulmány vezető szerzője úgy fogalmazott, hogy
ha tanulás közben »aha!« pillanatunk van, az majdnem megduplázza a memóriánkat.
Kutatócsoportjával az alanyokat fejtörők megoldására kérték, miközben az agyműködésüket funkcionális MRI-képalkotással követték nyomon. Így tudták megfigyelni az agy véráramlásának változóit és az agyaktivitást.

A kutatók a vizsgálatok során megfigyelték, hogy a már említett aha-élmény megvilágosító ereje robbanásszerű aktivitást vált ki a hippokampuszban. (A hippokampusz felel az agyunkban a tanulásért és a memóriáért.) Minél intenzívebb az aha-élmény, annál intenzívebb hatást vált ki az agyunkban.
A témával kapcsolatban ide kattintva olvashat további érdekességeket!