Hat százalék lett az MNB alapkamata

Az őszödi beszéd előtti szintre, hat százalékra mérsékelte tegnap a jegybanki alapkamatot a Magyar Nemzeti Bank monetáris tanácsa, amely a bizonytalan nemzetközi befektetői környezet és hazánk még mindig kockázatosnak minősülő megítélése miatt maradt a lassabb, 25 bázispontos lefelé lépegetés mellett.

Szabó Anna
2010. 02. 04. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Rekordszintre, hat százalékra csökkentette a jegybanki alapkamatot tegnap a Magyar Nemzeti Bank (MNB) monetáris tanácsa, ennél alacsonyabb kamat a rendszerváltozás óta még nem volt hazánkban.
Simor András jegybankelnök szerint a monetáris tanács elsősorban a magyar gazdaság nemzetközi megítéléséről és az ezt övező kockázatokról tárgyalt a tegnapi kamatdöntő ülésén, ahol az óvatosság jegyében inkább a kisebb kamatcsökkentés mellett döntöttek végül.
A tanács közleménye külön kitért hazánk magas államadósságára és a külső sokkokkal szembeni sebezhetőségére, de hivatkozott egyes fejlett európai országokra vonatkozó befektetői aggodalmakra is.
Az idő a Fideszt igazolta – reagált a hírre az ellenzéki párt. Emlékeztettek arra, hogy valamivel több, mint egy éve felszólították az MNB-t, csökkentse 6 százalékra az alapkamatot, ám akkor az MSZP, a kormány és a Nemzeti Bank vezetője is élesen támadta a Fideszt. Hozzátették: amennyiben akkor elfogadták volna a Fidesz javaslatát, most hazánkban nem lenne 150 ezerrel kevesebb munkahely és nem lenne nyolcszázalékos a gazdasági visszaesés. A Fidesz szerint az elmúlt egy évben az MNB és az MSZP-kormány alkalmatlansága és elhibázott gazdasági-monetáris politikája együttesen okozták Magyarország minden eddiginél mélyebb válságát.
– A monetáris tanács döntését elsősorban a pénzpiacokat jellemző bizonytalanságok is befolyásolhatták, valamint az a kockázat, hogy az exportközpontú magyar gazdaság vajon mennyire lesz képes kilábalni a válságból – nyilatkozta lapunknak Márvány Zsolt, a Commerzbank elemzője, aki szerint a félelmeket táplálja, hogy a hazánk szempontjából kulcsfontosságú német piac csak csikorogva indul be. Hangsúlyozta: fontos szempont még, hogy a forint árfolyamát részben a kamatokkal lehet egyensúlyban tartani. – Egy alacsonyabb kamatszint esetén kevésbé lesz vonzó befektetés a hazai államkötvény, így mérséklődhet az amúgy is gyér tőkebeáramlás, a forint árfolyamánál pedig nagyobbak lehetnek a kilengések – fűzte hozzá.
Leszögezte: az eurózóna egyes tagállamainak – mint például Görögország vagy Portugália – túlköltekezése, magas államadóssága és költségvetési hiánya szintén hozzájárult a nemzetközi tőkepiacok bizonytalanságához. Megítélése szerint a hat százalék egy olyan pszichológiai határt jelenthet az alapkamat esetében, amely sokáig is megmaradhat, mivel a rendszerváltozás óta csak egy rövidebb ideig – 2005 szeptembere és 2006 júniusa között – volt példa ilyen alacsony szintre.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.