Iszlám harcosok élet és halál között

Miközben az amerikai és szövetséges vezetés fokozza a háborús erőfeszítéseket Afganisztánban, a radikális iszlám mozgalmak kulcsfiguráiról szinte csak bizonytalan információ kerül napvilágra: életük, haláluk, egészségük, s néha még létük is ellentmondás tárgya.

Munkatársunktól
2010. 02. 11. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Javuló tendencia? A mozifilmek, a zene élvezete, a televízióhasználat, a tapsolás sportrendezvényeken, a fényképek, festmények és játék babák birtoklása, nők bármiféle közéletben – sport, oktatás, munkaerőpiac – való részvétele. Néhány dolog, amely tilos volt az 1996 és 2001 között a tálibok uralta Afganisztánban. Noha a nyugati diplomaták ma előszeretettel hangoztatják, azóta lényegesen javult a helyzet, ám a nők elleni erőszak ma is elfogadott, a kényszerházasságok miatt pedig egyre több 20 év alatti öli meg magát. Ugyancsak rosszabb a helyzet az ópiumtermelés kapcsán, mivel most több mákot vetnek, mint a tálibok idején, akik tűzzel-vassal ellenőrizték az ópiumpiacot, miközben üldözték a kábítószer-kereskedelmet. A tálibok ma az ország Kabulhoz közel eső keleti és déli részében, valamint Északkelet-Pakisztánban működnek. (MN)

*

A tora bora-i csata. Hogyan siklott ki az amerikaiak keze közül Oszama bin Laden 2001 végén, amikor Afganisztánban sikerült nyomára bukkanni? – tárja fel terjedelmes írásában a The New Republic című folyóirat hasábjain egy amerikai újságíró. Peter Bergen a történteket a modern kori amerikai történelem egyik legsúlyosabb katonai baklövésének nevezi. Bin Laden 2001. november 8-án, négy nappal az amerikaiak kabuli bevonulása előtt még interjút adott, majd az ország keleti részébe, Dzsalálábádba menekült. Céljuk a pakisztáni határ mentén fekvő barlangrendszer, Tora Bora volt. Felkutatására a CIA egy ügynökét, Gary Berntsent küldte, aki embereivel követte Bin Ladent. Amikor meglátták harcosainak előőrseit, légicsapást kértek. Ezzel kezdődött meg a Tora Bora-i csata. Az amerikai légierő december 4. és 7. között 350 tonna bombát dobott le a területre. Még december elején Berntsen 800 embert kért feletteseitől, kérését azonban visszautasították. Időközben egy alkalommal a térségben lévő amerikai katonák egy osztaga mintegy két kilométerre megközelítette Bin Laden búvóhelyét, ám az akciót fel kellett adniuk, mivel afgán szövetségeseik egyszerűen visszafordultak. December 17-re befejeződött a csata, Bin Laden minden valószínűség szerint elhagyta a területet. Tíz nappal később egy videofelvételen Bin Laden ismét megjelent, láthatóan megöregedett az átéltek hatására. (MN)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.