Itt a görög járvány!

A görögök költségvetési kozmetikázása nyomán kirobbant „potenciális járványveszélyre” hivatkozva csökkentette a magyar befektetési konstrukciók ajánlását tegnap a JP Morgan bankcsoport. A görög válsághelyzet megoldására ma terjeszti elő ajánlását Joaquín Almunia, az unió pénzügyi biztosa, de egyre nagyobb az esélye, hogy Athén végül a valutaalaphoz fordul.

Szabó Anna
2010. 02. 12. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Főbb kockázatok a görög és a magyar költségvetésben:
– az állami garanciavállalások lehívása;
– a köztulajdonú vállalatok adósságállományának rendezése;
– az állami intézmények tartozásainak növekedése;
– a tömegközlekedési vállalatok eladósodottsága;
– a központi bank veszteségei;
– az önkormányzatok veszteségei. (Forrás: MN-gyűjtés)


Hazánkba is begyűrűzött az athéni trükközési botrány okozta válság: a „görög járvány” kockázatai miatt az egyik legnagyobb nemzetközi befektetőház, a JP Morgan tegnap visszavette a magyar befektetési konstrukciók ajánlását. A bankház elemzői úgy látják, hogy a pénzpiaci hangulat javulásáig hazánk csak kisebb súllyal szerepeljen az eladásra ajánlott régiós értékpapírok listáján.
Az óvatosság nem alaptalan: Görögország ma kapja meg az uniótól azt az ajánlási listát, amely többek között a bérek csökkentését és az adóbeszedés javítását is tartalmazza, ám egyre többen kételkednek abban, hogy Athén önerőből meg tudjaá őrizni fizetőképességét.
A Financial Times szerint az EU vezetőinek fel kellene szólítaniuk Görögországot, hogy a Nemzetközi Valutaalap (IMF) segítségét kérje, mivel a lejáró adósságok rendezéséhez 12–24 milliárd eurónyi hitelre lenne szüksége, miközben a befektetők fenntartással kezelik Athén költségvetést kiegyensúlyozó lépéseit. Ráadásul az EU-n belül is mind nagyobb a megosztottság egy esetleges mentőcsomaggal kapcsolatban, mivel a választások előtt trükköző görög kormányt nem szeretnék az unió adófizetőinek pénzén kisegíteni. A brit napilap szerint ha Görögország nem lenne az euróövezet tagja, már kérte volna az IMF segítségét, cserébe olyan költségvetési kiigazításokért, mint amilyet Magyarország, Lettország és Románia is végrehajtott.
A görög események és a magyar állampapírok biztosításának drágulása egyre jobban ráirányítja a figyelmet a magyar és a görög költségvetési manőverezések hasonlóságára. A görögöknek felróják, hogy az állami kézben lévő intézmények óriási tartozásokat halmoztak fel az utóbbi időben, míg hazánkban megduplázódott a költségvetési intézmények kifizetetlen számláinak összege. További vád a görögök ellen az állami vállalatok óriási adósságállománya, amely a GDP 11 százalékát is elérheti, nálunk pedig a legfrissebb kimutatások szerint 2385 milliárd forint az állami vállalatok teljes kötelezettsége, amely a hazai GDP-hez mérten arányaiban ugyanolyan súlyos probléma. Az állami garanciavállalások és a központi bank tartozásai Athén esetében ugyanúgy boríthatja a költségvetést, mint hazánkban.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.