A gazdasági minisztériumtól eltávolított dolgozóknak nyújtott úgynevezett életvezetési tanácsadásért és foglalkoztatási rehabilitációs szolgáltatásért közel harmincmillió forint értékben kötött keretszerződést a szaktárca – derül ki a Nemzeti Gazdasági és Fejlesztési Minisztérium (NFGM) külsős megbízásait összegző táblázatból. A Kóka János minisztersége alatt kirúgott munkatársak nagy része nem tartotta hasznosnak a szolgáltatást, így nem is vettek részt az ötletbörzén, amely az érdektelensége miatt „csupán” 7,9 millió forintjába került az adófizetőknek.
Az NFGM elődje, a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium (GKM) olyan tanácsokért fizetett, mint például, hogyan kell önéletrajzot íni, vagy hogyan viselkedjünk egy esetleges állásinterjú során. Lapunk az ügyben megkereste a gazdasági tárcát, ahol elismerték: valóban kötöttek szerződést a Career Consultants nevű kft.-vel annak érdekében, hogy a létszámleépítések során kirúgott munkatársak „piaci boldogulását” segítsék. A céggel vállalkozási szerződést írtak alá, ezt azonban nem előzte meg közbeszerzési eljárás, sőt, még az is kérdéses, volt-e egyáltalán árverseny. A minisztérium lapunk azon kérdésére, miszerint milyen szempontok alapján esett a választás éppen a Career Consultantsra, azt a választ kaptuk, hogy „előzetes piaci felmérés” alapján jutottak arra a döntése, hogy ez a társaság végezhesse a „karrierfejlesztési szolgáltatást”. A szerződés hasznosságával és szükségességével kapcsolatban a minisztériumnál hangsúlyozták: „a tárca minden eszközzel segíteni kívánta”, hogy az elbocsátott munkatársak elhelyezkedhessenek a piacon.
– A program során egyéni konzultációk formájában úgynevezett életvezetési tanácsadási és foglalkoztatási rehabilitációs szolgáltatás többek között a következőket tartalmazta: tárgyalástechnikai tréning, próbainterjúk, az akkori munkaerő-piaci sajátosságok megismertetése, karrier-tanácsadás – fogalmazott kérdésünkre az NFGM.
A program mégsem lehetett különösen kapós, a tárcától eltávolított 82 főből ugyanis mindössze 22-en vették igénybe a szolgáltatást. Lapunk megkereste a tanácsadást nyújtó kft.-t is, ahol közölték: nem az volt feladatuk, hogy állást szerezzenek, hanem hogy az érintetteket ellássák a munkakereséshez szükséges információkkal. Mint arról lapunk már korábban beszámolt, Kóka János 2005-ben jelentős létszámleépítést hajtott végre a GKM-nél, majd később külsős cégeket bízott meg főként jogi és személyzeti kérdéseket érintő munkákkal. Az elbocsátásokkal kapcsolatban az SZDSZ-es tárcavezető akkor úgy nyilatkozott, hogy „ha le akarjuk csapolni a mocsarat, nem a békák számára kell kiírni népszavazást”. A minisztérium szakszervezete annak idején tiltakozott a leépítések ellen, mivel ezzel párhuzamosan munkaerő-felvétel is történt, és tapasztalatuk szerint az új munkatársak tudása szembetűnően elmaradt az elbocsátott személyek szakmai színvonalától. A GKM többek között jogászokat is kirúgott, majd jogi ügyekben százmillió forintos nagyságrendben kötött megbízási szerződéseket külsős ügyvédi irodákkal.

Mráz Ágoston Sámuel szerint a Harcosok Klubja fordulópont a Fidesz történetében