Jóslás a mi jelen időnkről

Oláh János
2010. 02. 12. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Köszöntések, köszöntők. Csoóri Sándor 80. születésnapja alkalmából tudományos ülésszakot szervez ma délután fél öttől a Magyar Tudományos Akadémia nyelv- és irodalomtudományok osztálya az MTA első emeleti dísztermében, ahol Görömbei András egyetemi tanár, a költő monográfusa tart előadást Csoóri munkásságáról. A Petőfi Irodalmi Múzeumban a Magyar Írószövetség, a Magyar PEN Klub, a Magyar Irodalomtörténeti Társaság, a Fiatal Írók Szövetsége, a Petőfi Irodalmi Múzeum pénteken délután hatkor köszönti Csoóri Sándort. Jövő hétfőn délután hatkor a Polgárok Házában Csoóri Sándort köszöntik barátai, tisztelői, neves művészek és közéleti személyiségek.


Természetes eleme volt a magyar népnek a kettős hatalom a történelmi emlékezet kezdeteitől , „fegyvert s vitézt éneklek” – kezdte Zrínyi, a történelmi Magyar Királyság összeomlásával fenyegető nullaponton állva a kétféle hatalom egy személyben való egyesítésére tett kísérletét a magyarság megmentése érdekében. Hiszen ő jól tudta, a fegyver és az ének segítette a magyart európai nagyhatalommá válni. S az ő példáján azt is sokszor megtapasztalhattuk, a szerencsétlen, viharos évszázadokban a szellem és az ének hangjainak a semmiből való föltámadása segített a pusztulás széléről visszatáncolni mindig. „Zrínyi nem azért ír, mert tud írni, hanem azért ír, mert magyar” – idézi Szabó Zoltánnak e jelenségre utaló megjegyzését Csoóri Fölébredhet-e az író című esszéjében. Eleinte ez a szellemi királyság is, a világihoz hasonlóan intézményes keretek között hatott, s rajzolta ki egy szilárd, a királyság fennhatósága alatt is népuralmon alapuló koronabirtok határait. A politikai bukások elnémították számtalanszor a magyar éneket, de az, lelkiismeret-ébresztő hangjaival mindig hamarabb kelt életre haló poraiból, mint hogy a világi hatalom rádöbbent volna valós hivatására.
Azon tűnődöm inkább, mi emelte ki Csoóri Sándort oly sok nagy formátumú költőtársa közül – mert ez a magunk mögött hagyott sikertelen politikai időszak a hihetetlen költői virágzás korszaka volt –, és tette e különleges küldetés beteljesítésére alkalmassá. Illyés Gyula személyesen fogadta örökébe, erről Szakolczay Lajossal készült, Nekünk ilyen sors adatott című interjújában maga is beszámol, de e szerep sokak által korszerűtlennek vélt elvárásaihoz nem alakítja költészetét, megmarad az annak a szavakból szőtt érzékelő idegsejt-labirintusnak, amellyé kezdettől válni igyekezett, és az esszék is inkább a lélekmardosó kétely, semmint a küldetéses hitvallás bizonyítékai.
E visszautasító – igaz, csak esztétikailag értékelhető – gesztusok ellenére annyi sok igaz és hamis hitvalló közül mégis őt fogadta el a közvélemény, s ő látható kedvvel vállalta ezt a – talán maga által is lehetetlennek érzett – küldetést. Kedvvel, de melankolikus rezignációval áll utolsó őrzőként a vártán. Ady Endre némi pozőr eleganciával még azt hirdette, ő az utolsó magyar. Csoóri Sándor nem mondja ki, hogy ő az utolsó magyar szakrális fejedelem, de tudja. Nem véletlenül nem választott utódot. Érzi, mert a kor idegrendszerére hangolódott kíváncsisága mindent megérez, ez a szerep követhetetlen dimenziókba tágult. Emberi léptékkel be nem tölthető. Talán ha újra ránk figyelne a fehér sólyom, a turulmadár képébe öltözött szentlélek vagy Boldogaszszony Anyánk, akkor volna remény, mert a feladat olyan kozmikus koordináták ketrecébe záródott, ahol a szó csupán dadogásnak hat.
Köszönjük meg neki a születésnapon, hogy ő mégis képes méltósággal viselni a magyar szó fejedelmének kijáró virtuális koronát, s nemcsak elsőbbségének bizonyítékaként, hanem mindannyiunk érdekében.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.