Száztízmillió dollár értékű védelmi megállapodást kötött egymással Tajvan és Franciaország, ennek részeként három EC 225-ös típusú helikoptert szállít az európai ország a szigetre 2011 végéig, jelentette a tajvani légierő. A megállapodás ténye különösen úgy érdekes, hogy Peking hivatalosan is tiltakozott amiatt, hogy az Egyesült Államok a tajvaniaknak 6,4 milliárd dollár értékben fog szállítani fegyvereket, ráadásul a kínai külügyminiszter a mostani megállapodás bejelentése előtt egy nappal Párizsban tárgyalt. Néhány nappal korábban a kínai külügyi szóvivő szólította fel az Európai Uniót, hogy szüntessék meg az 1989 óta fennálló fegyverembargót Kínával szemben. Ezt Párizs támogatja is, s a jelek szerint Spanyolország is hajlik a megegyezésre, de a feloldásig még hosszú az út. Kína azonban keresi a kapcsolódási pontokat az egyes EU-tagországokkal, így szerdán Ma Hszüao-tian (Ma Xiaotian), a Népi Felszabadító Hadsereg vezérkari főnökének helyettese Londonban tárgyalt a lehetséges katonai együttműködésről, múlt csütörtökön pedig Norbert Darabos osztrák védelmi miniszter egyeztetett Pekingben kínai kollégájával.
Ma Jing-csou (Ma Ying-jeou) tajvani elnök első számú képviselője tegnap az Egyesült Államokban járt egy delegáció élén, és leszögezte, sem Washington, sem Peking nem akarja a viszonyt elmérgesíteni. Liu Csao-hsziuan (Liu Chao-hsiuan) azt ugyan nem mondta el, miként oldódhatnak meg a problémák Kína és Amerika között, ám biztos volt abban, hogy nem okoz megoldhatatlan viszályt.
Az amerikai elnök azonban a legutóbbi hírek szerint – nem törődve a kínai tiltakozásokkal – a Fehér Házban fogja fogadni a dalai lámát. A várhatóan február 17–18-án esedékes tárgyalás megrendezése igencsak nyilvánvaló diplomáciai fordulat, hiszen tavaly októberben Barack Obama nem fogadta a Washingtonba látogató tibeti vallási és politikai vezetőt, amely lépést a kínai–amerikai viszony javításával indokolt.

Mráz Ágoston Sámuel szerint a Harcosok Klubja fordulópont a Fidesz történetében