Már elveszett tíz évünk

Körülbelül három év múlva tartunk majd ott, ahol 2004-ben, és az eddig elkövetett hibákat nem lehet majd egy száznapos programmal helyrehozni – fogalmazott tegnap egy üzleti konferencián Csaba László akadémikus, aki szerint Magyarország évek óta több válsággal is küzd egyszerre, ezek közül a pénzügyi krízis csak a jéghegy csúcsa. Vértes András, a GKI vezetője szerint viszont hazánk hamarosan éltanuló lesz.

Szabó Anna
2010. 02. 07. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ha egy kórházban alacsony a gáz- és gyógyszerszámla, az még nem jelenti azt, hogy az intézmény jól működik, mert lehet, hogy a hidegben tüdőgyulladást kapnak a betegek – utalt Csaba László közgazdászprofesszor a jelenlegi gazdaságpolitika szűkre szabott céljaira a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetségének (MGYOSZ) tegnapi fórumán. A Mi változhat a gazdaságban és a politikában? című rendezvényen az akadémikus hangsúlyozta: a Bajnai-kabinet nem szerkezeti reformokat, hanem csak egy túlélőprogramot próbál végrehajtani, s bár a túlélési kísérlet nem 2008 októberében kezdődött, gyakorlatilag évek óta gyengül a gazdaság teljesítménye. Csaba László szerint elvesztegettünk közel egy évtizedet, alig haladtunk előre, miközben a versenyképességünk erősen visszaesett. A szakember leszögezte: a rögtönzött ötéves programok idejét éltük, a mostani adóemelésekből pedig nem lesz gazdasági növekedés. Az egyetemi tanár szerint éppen ezért az országnak egy olyan üzleti tervre van szüksége, amelyben a rövid és hosszú távú stratégiák egyaránt szerepelnek, ugyanakkor figyelmeztetett: a jelenlegi zsákutcából nehéz lesz kijutni. Csaba László a legsürgősebb teendők között említette a gazdasági vezetők hitelességének visszaszerzését, az adórendszer leegyszerűsítését és az állam működési zavarainak felszámolását. A közép- és hosszú távon megoldandó problémák közé tartozik a foglalkoztatás szintjének emelése, az euró bevezetése, a korrupció visszaszorítása, valamint a regionális felzárkóztatás. A nemzetközi mentőcsomagokkal kapcsolatban kifejtette: a bankok államosításának visszafordítása nehéz feladat lesz, és a keresletélénkítő csomagok hatása is véges, ezenkívül szükség van a pénzügyi átláthatóság biztosításának a szabályozására is.
A konferencián szintén felszólaló Vértes András jóval optimistább képet festett a magyar gazdaság jelenlegi helyzetéről, szerinte hamarosan éltanulók lehetünk bizonyos szempontok alapján. A GKI gazdaságkutató intézet vezetője hangsúlyozta: egészen elképesztő mértékben javult az ország egyensúlya az utóbbi évben, a hitelezés is javulófélben van, annak ellenére, hogy a bankok még mindig „óvatosan” adják a kölcsönöket. A nemzetközi válsággal kapcsolatban Vértes elmondta: az év végére az eurózóna egyetlen tagállama sem tudja majd teljesíteni az euró bevezetésének négy követelményét. A szakember előrejelzése szerint a banki alapkamatok növekednek, és az infláció is felgyorsul a közeljövőben. A gazdasági élénkítőcsomagok következményeként több országban is nő az eladósodottság, ezért ezek az államok előbb-utóbb takarékossági intézkedésekre kényszerülhetnek – fűzte hozzá a közgazdász.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.