Megnyitó a tragédia árnyékában

Közép-európai idő szerint szombatra virradóra megkezdődött Vancouverben a XXI. téli olimpia. Méghozzá máris egy szörnyű tragédia árnyékában; a megnyitóünnepségen a grúz sportolók már gyászszalagot viseltek, így tisztelegve halálos szánkóbalesetet szenvedett sporttársuk, a 22 éves Nodar Kumaritasvili emléke előtt. Az első aranyérmet Svájc nyerte, és már bemutatkoztak a magyar versenyzők is. Mondani sem kell, minden különösebb feltűnés nélkül.

Munkatársunktól
2010. 02. 24. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Show-szóró
A pályafutása negyedik olimpiáján szereplő Sebestyén Júlia nagyon hálás azért, hogy ő vihette a magyar csapat zászlóját a megnyitóünnepségen, mint mondta: ez az esemény örökké emlékezetes marad számára. – Köszönöm a megtisztelő megbízatást, és remélem, hogy a tíz nap múlva kezdődő versenyem során sikerül a várakozásnak megfelelően szerepelnem. Bár hadd tegyem hozzá, a hátralévő napokban a megszokottnál kevesebb jeges tréningre lesz lehetőségem, de száraz edzésekkel, futással, gimnasztikával készülök arra, hogy a legjobb formában legyek, és valóban zászlóvivőhöz méltó teljesítményt nyújtsak – nyilatkozta a Magyar Olimpiai Bizottság honlapján a 2004-ben Európa-bajnok műkorcsolyázó.
n
A házigazda kanadai jégkorong-válogatott főigazgatója, Steve Yzerman az orosz csapatot tartja a vancouveri olimpiai torna legfőbb esélyesének. – Ki hiszi azt, hogy Moszkvában utcai parádét rendeznek, ha csak a másodikok lesznek? Ők a favoritok, a világ legjobb csatárai közül többen náluk játszanak – fogalmazott Yzerman, aki 2002-ben, még aktív játékosként olimpiai bajnok lett. – Mi akkor győzhetünk, ha a legjobb formánkat nyújtjuk és van egy kis szerencsénk is – tette hozzá. Egyúttal jelezte: a svédek is nagyon jók, és ők egyértelműen szeretnék megvédeni a címüket. A világranglista-vezető orosz válogatott megnyerte az utóbbi két világbajnokságot, míg a kanadaiaknak csak az ezüstérem jutott.

Messze a legnézettebb műsor volt a kanadai televíziózás történetében az olimpia megnyitója. A felmérések azt mutatják, hogy a lakosság több mint kétharmada kapcsolódott be a közvetítésbe hosszabb-rövidebb időre, és az illetékesek szombati bejelentése szerint 13,3 millió néző az egész háromórás show-t megtekintette. A csúcs – a népesség közel felét jelentő 15,6 millió nézővel – akkor következett be, amikor a hazai csapat vonult be a BC Place Stadionba. Az eddigi tévés rekordot a 2002-es Salt Lake City-i játékok férfi jégkorongtornájának kanadai–amerikai döntője tartotta Kanadában, azt 10,3 millióan követték figyelemmel.
n
Hét embert őrizetbe vettek, miután olimpiaellenes tüntetők egy csoportja randalírozott szombaton Vancouver belvárosában. A mintegy 200 fekete ruhás, maszkos fiatal különböző tárgyakkal dobálta meg a rendfenntartókat, betörte egy ötkarikás relikviákat árusító üzlet kirakatát, és autókat, valamint buszokat rongált meg. A rendőröknek csak nagy erőfeszítések árán sikerült úrrá lenniük a helyzeten. Az összecsapásokban senki nem sérült meg.
n
Wayne Gretzky még édesapjának sem árulta el, hogy – három társával egyetemben – őt választották ki az olimpiai láng meggyújtására. (Más kérdés, hogy a technika ördöge átírta a forgatókönyvet.) A négyszeres Stanley-kupa-győztes hokis elmondta: apja, Walter hiába kérdezgette tőle, ő lesz-e a lánggyújtó vagy viszi-e a lángot, mindig nemmel válaszolt. – Tudom, ha elmondtam volna neki, az egész világ megtudja! – mondta nevetve a csapatvezetőként 2002-ben olimpiai bajnok Gretzky.
n
A tervek szerint csütörtökön bonyolítják le a női alpesi sízők eredetileg tegnapra tervezett szuperkombinációs számát Whistlerben. A szakág versenyei már szombaton megkezdődtek volna, de az elmúlt egy-két napban lehullott nagy mennyiségű hó és eső jelentősen rontotta a kijelölt pálya állapotát. A viadal lesiklórészét magyar idő szerint 18.30-tól indítják, míg a műlesiklás 21.30-kor kezdődik majd. A futamnak lesz magyar résztvevője is Berecz Anna személyében. Az már korábban eldőlt, hogy az eredetileg szombatra kiírt férfi lesiklást ma rendezik meg.


Nyolcvankét ország közel 2700 versenyzője – köztük 16 magyar – vetélkedik 15 sportág 86 versenyszámában. Az ünnepélyes megnyitó óta biztosak eme adatok, mint ahogyan az is, hogy ezúttal négyen gyújtották volna meg a lángot. Csakhogy egy malőrnek köszönhetően három lett a négyből: Nancy Greene síelőnek, Catriona LeMay-Doan gyorskorcsolyázónak és Steve Nash kosárlabdázónak a ritka tisztesség mellett a lehetőség is megadatott erre, a négyszeres Stanley-kupa-győztes jégkorongozó-legenda, Wayne Gretzky viszont mindezt csak nézte, mert négy, egymásba dőlő jégoszlop helyett csupán három vált láthatóvá, a negyedik ugyanis műszaki hiba miatt nem emelkedett ki a talajból.
Kellemetlen epizód, de mi ez a grúz szánkós tragédiájához képest? A szervezők Nodar Kumaritasvili emlékének ajánlották a megnyitót, amelynek már az elején – tehát szakítva a hagyományokkal – felvonultatták a sportolókat, hogy ők is élvezhessék a látványos műsort. A megnyitó kezdetén felvonták a kanadai zászlót, és bemutatkoztak az ország őslakosai, a különböző indián törzsek. Az időjárás miatt nem kellett aggódni, mivel a téli játékok történetében először fordult elő, hogy a megnyitót fedett csarnokban rendezték. A 16 fős magyar küldöttség élén a nemzeti zászlót a 2004-ben Európa-bajnok, utolsó olimpiájára készülő műkorcsolyázó, Sebestyén Júlia vitte. Nelly Furtado és Bryan Adams, két világhírű kanadai énekes adta elő a játékok hivatalos dalát, majd az egyórás, látványos műsor zárásaként Jacques Rogge, a Nemzetközi Olimpiai Bizottság elnöke felkérte Michaelle Jeant, Kanada főkormányzóját, hivatalosan nyissa meg az olimpiát.
A tragédia miatt visszalépésüket fontolgató grúzok végül két órával a megnyitó előtt közölték, hogy részt vesznek a játékokon. Irakli Japaridze, a nemzeti olimpiai delegáció vezetője azonban leszögezte: nem tudja pontosan, hogyan halt meg a versenyzőjük, de annyi bizonyos, hogy a pálya nagyon rossz volt. Japaridze arra nem tért ki, mit ért ezalatt, nem tudni, a jég minőségére célzott-e (Vancouverben és a környéken egész nap esett az eső). Nodar Kumaritasvili – a Grúz Szánkószövetség elnökének, Szeliksz Kumaritasvilinek a fia – egy kanyar utáni egyenes szakaszon repült ki 145 km/órás sebességgel a jégteknőből, ám a pálya ezen részét lefedték, vagyis nem érhette eső. Más kérdés, hogy a whistleri létesítmény a világ leggyorsabb pályájának számít, az olimpiai felkészülés során tizenkét szánkós sérült itt meg. Az elmúlt napokban többször is szóba került, hogy a teknő rendkívül veszélyes, a pénteki edzésen többek között az aranyra is esélyes olasz Armin Zöggeler is bukott. Wolfgang Harder, a Nemzetközi Szánkószövetség szóvivője mindenesetre közölte: a rendkívül gyors whistleri pályán 3 százalék körüli a bukási arány, ez közel 2500 csúszás alapján mondható el. A sebességi rekordot a napokban állította fel Manuel Pfister 154 km/órával.
Békésebb vizekre evezve, azaz inkább lankákra csúszva, az első vancouveri aranyérmet a svájci Simon Ammann nyerte, miután szombaton győzött a síugrók normálsáncon rendezett döntőjében. A nyitónapon egyébként öt győztest avattak, köztük a női sílövők 7,5 km-es sprintversenyében Anastazia Kuzmina megszerezte Szlovákia első téli olimpiai bajnoki címét. Sven Kramer révén a férfi gyorskorcsolyázók 5000 méteres viadalában holland, a női síakrobatáknál mogulban amerikai győzelem született Hannah Kearney jóvoltából, míg a Koreai Köztársaság rövid pályás gyorskorcsolyázója, Li Jung Szu a férfiak 1500 méteres számában diadalmaskodott. A vasárnapi döntőket lapzártánk után vagy hétfőre virradóra rendezték.
A női jégkorongtorna A csoportjának második mérkőzésén a házigazda és címvédő Kanada
18-0-ra győzte le Szlovákiát – hiába, a női szakág merőben más sportág –, ilyen nagy különbségű győzelemre még nem akadt példa a téli játékok történetében. Mint ahogyan arra sem, hogy egy versenyző három órán belül két különböző szakágban is elinduljon: a lett Haralds Silovs ugyanis a férfi gyorskorcsolyázók 5000 méteres számában 20. lett, majd annak rövid pályás változatában, az 1500 méteres viadalon a B döntőig jutott, s végül összesítésben a 10. pozícióban zárt.
A rövid pályás gyorskorcsolyázók révén bemutatkoztak a magyar versenyzők is. Az egyéni számokban, a férfiak 1500 méteren rendezett viadalán Knoch Viktor és Darázs Péter is rajthoz állt, előbbi a selejtezőben búcsúzni kényszerült, míg utóbbi bejutott az elődöntőbe, ott azonban az utolsó helyen zárta futamát, így végül a 19. pozícióban végzett. – Az első futamban sikerült megvalósítanom azt, amit terveztem, ugyanis nem akartam belemenni a lökdösődésekbe, mert úgy éreztem, mindenki egy kicsit eszeveszetten korcsolyázott – mondta a távirati iroda munkatársának nyilatkozva Darázs. – Sajnos az elődöntőben a többiek olyan tempót diktáltak, ami már nagyon gyors volt nekem, és bár az egyik versenyző kirúgott elém egy bóját, amire ráléptem, semmiképpen sem szeretném erre fogni az eredményt, mert valószínűleg akkor sem sikerült volna jobban, ha ez nem történik meg. A célom az volt, hogy az elődöntőig eljussak, és ez sikerült is. A négy évvel ezelőtti, torinói játékokon ebben a számban ötödik Knoch összesítésben 30. lett. Huszár Erika a nők 500 méteres versenyében a selejtezőben kiesett, a Huszár, Heidum Bernadett, Darázs Rózsa, Keszler Andrea öszszetételű váltó pedig az elődöntőben negyedik lett, így a B döntőben küzdhet az 5–8. helyért. Volt már jobb – de reméljük, még lesz is.

Eredmények. Síugrás, normálsánc: 1. Simon Ammann (Svájc) 276,5 pont (105 m/108 m), 2. Adam Malysz (Lengyelország) 269,5 (103,5/105), 3. Gregor Schlierenzauer (Ausztria) 268,0 (101,5/106,5).
Rövid pályás gyorskorcsolya, férfi 1500 m: 1. Li Jung Szu (Koreai Köztársaság) 2:17.611 perc, 2. Apolo Anton Ohno (Egyesült Államok) 2:17.976, 3. John Celski (Egyesült Államok) 2:18.053 … 19. Darázs Péter, … 30. Knoch Viktor.
Síakrobatika, női mogul: 1. Hannah Kearney (Egyesült Államok) 26,63 pont, 2. Jennifer Heil (Kanada) 25,69, 3. Shannon Bahrke (Egyesült Államok) 25,43.
Férfi gyorskorcsolya, 5000 m: 1. Sven Kramer (Hollandia) 6:14.60, 2. Li Szjung Hon (Koreai Köztársaság) 6:16.95, 3. Ivan Szkobrev (Oroszország) 6:18.05.
Sílövészet, női 7,5 km-es sprint: 1. Anastazia Kuzmina (Szlovákia) 19:55.6 perc, 2. Magdalena Neuner (Németország) 19:57.1, 3. Marie Dorin (Franciaország) 20:06.5.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.