Megnyitott ufóakták Londonban

Több ezer titkos ufóaktát oldott fel a brit nemzeti archívum. A közel hatezer oldalnyi dokumentum a szigetország lakóinak 1994 és 2000 közötti megfigyeléseit tartalmazza.

Balogh Roland
2010. 02. 28. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szabadon böngészhet tegnaptól bárki a Nagy-Britanniában megfigyelt ufók aktái között. A brit védelmi minisztérium és a nemzeti archívum hároméves közös munkáját követően ugyanis feloldották az 1994 és 2000 között a szigetországban megfigyelt azonosíthatatlan repülő tárgyakról készült, eddig titkos jelentéseket. Így több ezer oldalnyi feljegyzés, videofelvételek került napvilágra, amelyek közül bárki kedvére szemezgethet az interneten.
A most feloldott aktákkal együtt ráadásul több korábbi eset titkosítását is megszüntették. Ennek köszönhetően olyan feljegyzések is elérhetők, mint például a védelmi minisztérium egyik alkalmazottjának, Ralph Noyesnak a levele, aki arról számolt be, hogy a szaktárcánál 1970-ben levetítettek egy 1956-ban készült filmfelvételt, ahol a brit királyi légierő (RAF) vadászgépei elfognak egy állítólagos azonosítatlan repülő tárgyat. A titkosítás alól feloldott iratok között szerepel egy olyan 1951-es jegyzet is, amelyben Winston Churchill akkori brit kormányfő arra kéri minisztereit, azonnali hatállyal és a lehető legrészletesebben tájékoztassák őt mindenféle ufómegfigyelésről.
Szakértők azért tartják fontosnak a most jóváhagyott feloldásokat, mert szerintük a szabadon kutatható aktákból kiderülhet, hogyan alakult az 1940-es évektől a földönkívüliekről és az azonosíthatatlan repülő tárgyakról alkotott kép. – Jól látszik ugyanis, hogy például az 1940-es években a megfigyelt repülő objektumok nagyok, sötét színűek és háromszög alakúak, míg az 1950-es évek technikai forradalmát követően ezek világossá és korong alakúvá változnak – mondta a brit közszolgálati BBC-nek David Clarke. A brit ufóakták című könyv szerzője és a sheffieldi egyetem oktatója szerint az 1990-es évektől jól látható, hogyan hatnak a megfigyelések a filmművészetre. – Számtalan legendás repülő tárgy kerül be ily módon a köztudatba. A legjobb példája ennek az amerikai X-akták című sorozatban szereplő, Auróra fantázianéven ismert, a szakértők szerint fantomnak minősített amerikai kísérleti kémrepülő, amely állítólagos megfigyelések után került be a filmsorozatba – állítja David Clarke. A kutató szerint a mindenkori technológiai szint nagyban befolyásolja ugyanis, hogy az emberek mit látnak az égen, és hogyan írják le azt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.