Megosztott maradt a szlovák jobboldal

A szlovák politológusok várakozásaival szemben Mikulás Dzurinda visszavonulása ellenére sem értenek szót egymással a jobboldali pártok, s nem alakítanak ki egy erős, egységes blokkot, hogy a júniusi parlamenti választáson megszorítsák a botrányok ellenére továbbra is mintegy negyvenszázalékos támogatottságú Irány-Szociáldemokrácia pártot.

Neszméri Sándor
2010. 02. 14. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Most még az sem világos, ki lesz a legnagyobb ellenzéki párt, a Szlovák Demokratikus és Keresztény Unió listavezetője Dzurinda helyett, aki gyanús pártfinanszírozás miatt mondott le erről a posztjáról. Egyelőre a volt pénzügyminiszter, Ivan Miklos, és a tavalyi köztársasági elnöki választáson nagyon jól szereplő Iveta Radicová jelentette be hivatalosan, igényt tart a listavezető posztra, de arról a párt tagsága belső választással csak február végén dönt.
A két jelölt közül Ivan Miklos nem is tartja fontosnak, hogy a jobboldali pártok választási koalíciót alakítsanak ki. Iveta Radicová ugyan tárgyalásokat kezdeményezett a szorosabb együttműködés érdekében – többek között Bugár Bélával, a Most-Híd szlovák–magyar párt elnökével is folytatott megbeszéléseket –, de kézzelfogható eredmény nélkül, a Magyar Koalíció Pártja, illetve a Ján Figel vezette Kereszténydemokrata Mozgalom pedig tárgyalni sem kíván választások előtti koalícióról, mindkét pártban döntés született már arról, hogy önállóan indulnak.
A jobboldal magatartása a szakértő szerint egyértelműen Robert Fico malmára hajtja a vizet, pedig bajban van a szlovák kormány. Az Európai Bizottság éppen a héten jelezte Pozsonynak, az uniós támogatásoknak akár a kétharmadát is elvesztheti, azaz mintegy nyolcmilliárd eurót tartana vissza Brüsszel. Fico kormánya ugyanis a beruházások felgyorsítása miatt olyan törvényeket fogadott el az elmúlt két évben, amelyekkel kizárták az ország polgárait a nagy építkezések véleményezésének lehetőségéből és környezeti hatásuk megítéléséből, ami ellentétes az EU irányelveivel.

Cirkusz. A szlovákiai eseményekről is tárgyalt a Kárpát-medencei Magyar Képviselők Fóruma külügyi és Európa-ügyi, valamint jogi albizottsága. A fideszes Németh Zsolt szerint a szlovák parlamentben „ezen a héten is folytatódik a cirkusz”. Szerinte a Szlovák Nemzeti Párt olyan újabb javaslatokat tett, amelyek az országban élő magyarság hátrányos megkülönböztetését segítik elő. (MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.