Napi sajtószemle

MN
2010. 02. 05. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

The National Interest
Viktor Juscsenko választási veresége emlékeztet azokra a veszélyekre, amelyek általában akkor merülnek fel, ha egy ország belügyeibe beavatkozik az Egyesült Államok – állítja a búcsúzó elnök elmúlt ötévi bukdácsolását elemezve a washingtoni Nixon Intézet negyedéves kiadványa. Mint a szerző, Doug Bandow, a Cato Intézet elemzője, Reagan egykori munkatársa elemzését összegezve megállapítja az Egyesült Államok korántsem az egyetlen olyan állam, amely igyekszik befolyásolni egy másik országban zajló eseményt, az eredmény azonban gyakran a térség és az illető ország destabilizálódása. Sőt, még az olyan nemes cél, mint a demokrácia erősítése is sokszor a visszájára fordul. S mint a tapasztalat mutatja, korántsem hozta meg a kívánt geopolitikai előnyöket, amikor Washington a számára megfelelő embert vagy kormányt segítette hatalomra jutni. Bandow most azt ajánlja a Fehér Háznak, hogy fogja vissza magát, mert amikor legutóbb megpróbálta befolyásolni az ukrajnai helyzet alakulását, az eredmény öt
év káosz lett.


FrankfurterAllgemeini
Az ukrán elnökválasztás első fordulójának igazi nyertese Szerhij Tihipko – állapítja meg a német konzervatív lap. A politikus kampányában elsősorban a fiatal, képzett városi elektorátusra, az utóbbi években megerősödött középosztály tagjaira fókuszált. Új erőként lépett a porondra, ám mint a lap utal rá, meglehetősen régi motoros. A bankár még 1997-ben lett miniszterelnök-helyettes, majd 2002 és 2004 között a nemzeti bank elnöke. A politikától egy időre feltehetőleg az úgynevezett narancsos forradalom idején játszott szerepe miatt távolodott el. Ekkor ugyanis Viktor Janukovics kampánystábját vezette, s könnyen lehet, hogy éppen az ő számlájára írhatók a vokshamisítások.


TheGuardian
Adolf Hitlert a nyugati bankárok segítették hatalomba, mert jobban féltek a kommunistáktól és a munkásosztály hatalmától, mint a német Nemzetiszocialista Párt vezérétől – idézte a brit baloldali napilap az Oscar-díjas Oliver Stone filmrendező megbotránkoztatást keltő szavait. A többek között olyan kasszasikereket, mint a Szakasz, a JFK, a The Doors, a Nagy Sándor vagy az előző amerikai elnök, George W. Bush életéről szóló W.-t is jegyző filmrendező megállapításait most bemutatásra kerülő, tíz óra hosszú, Az Egyesült Államok titkos története című dokumentumfilmjének sajtótájékoztatóján jegyezte meg. (A rendező filmjét Barack Obamának is ajánlotta tanulságképpen – a szerk.) A napilap által idézett kijelentések után persze Stone egyből leszögezte, „nem firtatom, hogy Hitler egy szörnyeteg volt, és egyáltalán nem érzek szimpátiát egy ilyen pszichopata iránt… Azt azonban látni kell, hogy őt saját kora tette azzá, ami.”

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.