Nem mond le a Moszad vezetője

Az izraeli hírszerzés, a Moszad vezetője, Méir Dagan nem lát okot arra, hogy lemondjon a Hamász radikális palesztin szervezet egyik katonai vezetőjének dubaji meggyilkolásával összefüggésben. Bár egy nappal korábban az izraeli külügyminiszter közölte, nincs bizonyíték arra, hogy a Hamász-tag megölésében Izrael felelős, a dubaji rendőrség vezetője szerint „99 százalék” eséllyel a zsidó állam áll a háttérben.

Hírösszefoglaló
2010. 02. 28. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kitérés. Lapunk tegnap azzal a kérdéssel fordult Catherine Ashton, az unió külügyi főképviselője hivatalához, hogy tervez-e bármilyen nyilatkozatot kiadni, amiért Mahmúd al-Mabhúh Hamász-parancsnok Dubajban történt gyilkosságánál uniós tagországi polgárok útleveleit hamisították. Lütz Güllner szóvivőtől megkérdeztük azt is, figyelembe veszik-e a Hamásznak, a Gázai övezet demokratikusan megválasztott kormányának azt az EU-hoz február 2-án intézett kérését: ne engedjék, hogy izraeli kémek uniós útleveleket használjanak. Délután Güllner szóvivő telefonon azt mondta, ugyanezt a választ tudja adni, mint amit John Clancy bizottsági szóvivő mondott az Európai Bizottság sajtókonferenciáján, azaz azt, hogy a bizottság nem tervez ebben megszólalni és az ilyen kérdésekkel az adott országhoz kell fordulni. John Clancy arra az újságírói kérdésre, hogy az EB-nek mi a véleménye az izraeli célzott gyilkosságokról, a láthatóan zavarba jött szóvivő a jelen lévő újságírók derültségére azt felelte, a bizottság nem támogatja az olyan dolgokat, mint a célzott gyilkosságok. Mivel a szóvivő komor arccal még hozzátette, „furcsa kérdés ez a bizottsághoz”, megkérdeztük a szóvivőt, hogy lapunk a jövőbeli, illendő kérdések feltétele véget hozzáférhet-e az EU-ban „furcsának” számító kérdések jegyzékéhez, mire a szóvivő elnevette magát, de választ nem adott. (L. I.)


Megnevezték az Egyesült Arab Emírségek hatóságai Mahmúd al-Mabhúh feltételezett gyilkosait, és állításuk szerint több olyan személy van köztük, aki Izraelbe bevándorolt európaiak másolt útlevelét birtokolta – írta az MTI. Egyes izraeli szakértők szerint Mabhúhot – aki a Hamász egyik katonai parancsnoka volt – a Moszad módszerével ölték meg, és várható, hogy az ügyben kitör egy okmányhamisítási botrány is, amiatt pedig Dagan lemondásra kényszerülhet. A nyilatkozó hangoztatta, hogy Dagan lemondása egyenlő lenne a felelősség vállalásával. Dagan nyugalmazott tábornokot 2002-ben nevezték ki a Moszad élére azzal a megbízatással, hogy külföldön vegye fel a harcot Izrael ellenségeivel szemben.
A dubaji rendőrség vezetője azt közölte, a gyilkosok európai útlevelei eredetiek voltak, ám ezt tagadja Franciaország, Írország és Nagy-Britannia is. – Kilencvenkilenc százalékig biztos, hogy Izrael van a gyilkosság hátterében – állította Dzahi Halfán tábornok, s hozzátette, a napokban újabb nyomozati eredményeket hoznak nyilvánosságra Mabhúh január 20-i megöléséről, és ezek bizonyítani fogják a tettesek kilétét. A hatóságok az eddigi 11 gyanúsított mellett – akiket az Interpol is körözött – újabb hat személy kilétét vizsgálják.
A brit és az ír hatóságok is vizsgálatot kezdtek az útleveleik felhasználása miatt. London bekérette az izraeli nagykövetet, információkat kérve az Izraelben élő brit állampolgárok adatainak ellopásáról, s Dublin is kikérdezte az ottani diplomatát. Az ügyben Németország is tájékoztatást kért. A baloldali brit The Guardian rámutat, a britek nem vádolják Izraelt semmivel, ám míg az izraeliek titkos találkozót kértek, a londoni külügy sajtónyilvánossá tette az eseményt. Rami Igra korábbi Moszad-vezető szerint nem az izraeliek végeztek Mabhúhhal, mivel a rájuk nem jellemzően amatőr módon hajtották végre az akciót.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.