Obama pályamódosítása

Súlyos politikai ellenállásba ütközve, rekordszintű népszerűségvesztéssel szembesülve változtat politikája fókuszán az Egyesült Államok elnöke – ez derült ki Barack Obama első, úgynevezett unió helyzetéről szóló beszédéből szerdán.

Zord Gábor László
2010. 02. 07. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„Koppenhága-szindróma”. Obamáról nem mondható el, hogy ne lenne karizmatikus. A problémát éppen az okozza, hogy az elnök túlságosan is bízik e karizma megváltó erejében, elmélkedik a beiktatás óta eltelt évet elemezve a The World Street Journal, „Koppenhága-szindrómának” nevezve e csodaváró hitet. A szerző, Bret Stevens kifejti, az elnök éppen a dán fővárosban demonstrálta a legmarkánsabban, mennyire hisz saját karizmájában, de hiába hitt erejében, a klímakonferencia kudarca jó előre megjósolható volt. (S. G.)


Befelé fordul és a gazdaság talpraállítására összpontosít az egy éve hivatalban lévő amerikai elnök, miután eddigi koncentrált erőfeszítései – különös tekintettel az egészségügyi reformra és a klímavédelmi intézkedéscsomagra – lényegében elakadtak a washingtoni törvényhozásban. Beszéde így egyfajta reakció a beiktatása óta eltelt időben elszenvedett vereségekre, és egyben kiútkeresés volt, miután Obama Demokrata Pártja elvesztette egyik oszlopának, a tavaly elhunyt Ted Kennedynek a szenátusi helyét, s ezzel sírba szálltak reményei az eddig forszírozott kérdések keresztülvitelére.
Hogy az ősszel esedékes félidős törvényhozási választásokon ne veszítsen túl sok támogató mandátumot a kongresszusban, az elnöknek olyan kérdéseket kellett napirendre vennie, amelyekkel a republikánus ellenzék tagjainak egyéni felelősségére apellál, s ezzel megosztja soraikat – mondta a beszédet értékelve az American University professzora a budapesti amerikai nagykövetségen tegnap rendezett videokon-ferencián. Allan Lichtmann szerint a két számjegyű munkanélküliség és a modern kori elnököknél példátlan mértékű népszerűségcsök-kenés arra intették Obamát, hogy a foglalkoztatásra, a szociális biztonságra és a gazdasági intézkedésekre koncentráljon. A gazdaságot stimuláló terv részét képezik bizonyos adó- és kiadáscsökkentések és olyan intézkedések, mint az országos nagy sebességű vasútközlekedés fejlesztése.
Megfigyelők nagyra értékelték az elnök retorikai teljesítményét, mert szorult helyzetében kihozta magából a legtöbbet, amit lehetett.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.