Óriási a kamatteher

Rekordnagyságú kamatteher nyomasztja a magyar költségvetést, ráadásul az államadósság után fizetendő kamat csökkenésére az idén sem lehet számítani – mutatja az Európai Bizottság előrejelzése. Hazánk tavaly az összes társasági adóbefizetés háromszorosát költötte kamatokra.

Szabó Eszter
2010. 02. 05. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Óriási lemaradásban van hazánk a többi versenytársához képest az államadósság után fizetendő kamatok tekintetében – derül ki az Európai Bizottság előrejelzéséből. Eszerint Magyarországnak tavaly a GDP 4,3 százalékát kellett fordítania kamatkiadásokra, míg versenytársainknak csupán ennek töredékét. Lemaradásunkat jelzi, hogy a térségben a második legnagyobb kamatterhet fizető Lengyelországban is csak a GDP 2,7 százalékát tette ki ez a kiadás, nem beszélve Csehországról, ahol ez az arány 1,4 százalékos volt. Alacsony eladósodottsága miatt Szlovákia áll a legjobban a térségben, a szlovák büdzsé mindössze a GDP 1,3 százalékát fordította tavaly kamatfizetésre. Uniós viszonylatban is a sereghajtók között kullogunk, az EU-ban ugyanis a 2009-es átlagos kamatkiadás 2,8 százalékot jelentett. A 27 tagállam közül mindössze két ország, az eladósodott Görögország és Olaszország előz meg minket a negatív listán, ám mindketten már az euróövezet tagjai.
Tavaly a költségvetésnek a Pénzügyminisztérium adatai szerint az összes társasági adóbefizetés háromszorosát kellett az államadósság után fizetendő kamatokra költenie. Míg 2009-ben öszszesen 385,5 milliárd forintnyi társasági adóbefizetés folyt be az államkasszába, kamatokra 1161,8 milliárd forintot kellett kifizetni. A nyomasztó helyzet az idén sem javul: miközben a gazdaság várhatóan 0,6 százalékkal tovább zsugorodik, a kamatokra 1153,3 milliárd forintot vagyunk kénytelenek fordítani. A rekordnagyságú kamatteher csökkentésére márpedig óriási szükség lenne, hiszen az így felszabaduló pénzt más gazdaságpolitikai célokra lehetne fordítani, szélesítve ezzel a költségvetés mozgásterét. A kamatteher érdemi mérséklését szakemberek szerint éveken át tartó szigorú és hiteles állami gazdálkodással tudná hazánk elérni.
Az államadósságot tekintve hasonló mértékű a lemaradásunk a régiós országokhoz képest. Az Európai Bizottság 2010-re növekvő GDP-arányos államadósságot prognosztizál hazánk esetében, jóllehet a kormányzati nyilatkozatok erre az évre stagnálásról, illetve csökkenésről szóltak. Az államadósság a tavalyi harmadik negyedév végén 20 421 milliárd forintra, vagyis a GDP 79,4 százalékára rúgott, ami messze meghaladja versenytársaink adósságrátáját.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.