Őszödi eljárások

Kulcsár Anna
2010. 02. 06. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Feljelentést tett tegnap a Fidesz a Legfőbb Ügyészségen közérdekű adatokkal való visszaélés gyanúja miatt. Az iratokat Balsai István jogi igazgató adta át a vádhatóság munkatársának. A polgári párt a feljelentésben két személyt nevez meg: Gyurcsány Ferenc volt kormányfőt és Veres János egykori pénzügyminisztert. Az ellenzéki erő azt reméli, hogy a hatóság segítségével a széles közvéleménynek teljes egészében módja lesz megismerni a 2006-os választást megelőző machinációt: az országrontó őszödi titkolózást.
A feljelentők abból indultak ki, hogy a szocialista politikusok a korábbi parlamenti választás előtt elhallgatták, sőt szándékosan eltitkolták az államháztartás adatait. Ezen túlmenően elrejtették a nyilvánosság elől a Brüsszelnek a konvergenciaprogram részeként benyújtott gazdasági információkat. Mindezt az adathalmazt belső dokumentációként kezelték. Egy polgári perben a múlt év végén a Fővárosi Ítélőtábla jogerős ítéletben állapította meg, hogy az eltitkolt számsorok közérdekű adatnak minősülnek.
A feljelentés továbblép, arra utalva, hogy – a büntető törvénykönyv szerint – aki a közérdekű adatot eltitkolja, nem bocsátja az érdeklődők, vagyis a köz rendelkezésére, bűncselekményt követ el. Az ítélőtábla határozata mellett a Fidesz számos dokumentumot mellékelt. Csatolta példának okáért Gyurcsány Ferenc miniszterelnök 2006. május 26-án elhangzott beszédének hangfelvételét.
A közvélemény sohasem tudott beletörődni abba, hogy becsapták, csúfosan rászedték. A balatonőszödi kormányüdülőben az MSZP frissen megválasztott képviselői előtt elmondott miniszterelnöki beszéd mély felháborodást váltott ki. A hazugság ténye – a beszéd szeptember 17-i kiszivárogtatása után – teljes bizalomvesztéshez vezetett. Gyurcsány Ferenc, Veres János, Szilvásy György és Draskovics Tibor közléseit többé senki sem hitte el. Az MSZP–SZDSZ-kormány említett prominensei, a szabad demokrata Kóka Jánossal együtt, lejáratták magukat és az egész országot. Sovány vigasz, hogy mostanra megbuktak, és senki sem hiszi el, hogy kormányzásuk idején valaha is minket irigyelt volna Európa. Ez ugyanakkor nem elegendő a megújuláshoz. A konzekvenciákat le kell vonni, hiszen a jogállam megszűnik, ha nem szerezhetünk érvényt az alapvető erkölcsi és jogi normáknak.
A böszmeségek feltárásáért eddig számos eljárást kezdeményeztek magánszemélyek és szervezeteik. Ennek nyomán Péterfalvi Attila akkori adatvédelmi biztos már 2006. október 2-án megállapította, hogy a gazdaság állapotát jellemző költségvetési, államháztartási adatok közérdekű információnak minősülnek. Gyurcsány beszéde a nagyközönségre tartozott volna. Megindult az úgynevezett őszödi per is. Ebben 120 magánszemély állította: az eltitkolt és félrevezető adatok nyomán nem tudtak szabadon élni a választójogukkal. Az ítélőtábla márciusban hoz döntést kérelmükről.
Akcióba lépett a titkosszolgálat is: ellenőrizni kívánta, ki szivárogtatta ki a közérdekű információkat tartalmazó őszödi szöveget. A vizsgálat részleteit Szilvásy György államtitoknak nyilvánította. Jelenleg – lapunk kérésére – ombudsmani vizsgálat zajlik az ügyben.
A Fidesz által tegnap kezdeményezett büntetőeljárás fordulatot, majd megoldást hozhat: közelebb kerülhetünk a világbotránynak számító csalárdság felelőseinek megnevezéséhez. Az mégsem járja, hogy következmények nélkül lehessen éjjel-nappal durván és szándékosan hazudni. Az ez ellen tiltakozókat, sőt az ünneplő tömeget rendőrattakkal szétveretni, az inkognitóban fellépő brutális hatósági embereket kivonni az eljárás alól. Végre az igazságszolgáltatásnak is szembe kell néznie a tényekkel.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.