Újragondolni, újraformálni, újjáépíteni – ezzel a mottóval veszi kezdetét ma a világgazdasági fórum a svájci Davosban. A nemzetközi találkozót idén éppen negyvenedszer rendezik meg, az eseményen a 2500 üzletemberen kívül csaknem 60 ország vezetése képviselteti magát. Hazánk miniszterelnöke, Bajnai Gordon idén nem vesz részt az eseményen. Ugyanígy tavaly sem tette tiszteletét a rendezvényen magyar küldöttség, mondván, a válságkezeléssel kapcsolatos feladatok mellett erre nem jutott idő. Ezúttal az e hét pénteki magyar–orosz vegyes bizottsági ülés gördített akadályt a svájci utazás elé, ami a kormányszóvivő szerint a „két ország gazdasági kapcsolatainak történetében kiemelt jelentőségű” esemény lesz.
Mindazonáltal a találkozó mottójából is kitűnik, milyen hangulatot várnak a résztvevők a fórumon. A reformok szükségességét mutatják a kitűzött témák, ugyanakkor a megoldást nem érdemes ettől a konferenciától várni. A fórum lényegére remekül mutat rá a BBC tudósítója: „Ez nem egy szokványos davosi találkozó lesz. De amikor sok okos és (vagy) hatalommal bíró ember összezsúfolódik egy szűk svájci völgybe, az sosem lehet egy teljesen normális esemény.” A „változás szelét” Davosban ma Nicholas Sarkozy francia elnök indítja útjára, ő tartja ugyanis a konferencia nyitó előadását.
A havas lejtőkre hűvös hangulatot hozhat azonban néhány borúlátó közgazdász, akiket a tavalyi, jóval komorabb keretek között töltött találkozón még komoly tisztelet övezett. Az egyik közülük a Nobel-díjas Nouriel Roubini, akit a tavaly óta tapasztalható csekély fellendülés sem vágott hanyatt, előrejelzései pedig továbbra is pesszimisták maradtak. A közgazdász egyébként az idei év közepétől várja a valódi változást, ami ismét a lejtő irányába állítja a gazdasági mutatókat. Hasonló jövőképet festett George Soros, a magyar származású amerikai befektető, aki szerint idén vagy jövőre újabb válság következik majd a tünetek tavalyi félrekezelése miatt.
„Davos népe” azonban idén nem erre kíváncsi, helyette inkább optimista kilátásokról szeretnének hallani. Ez nem véletlen, hiszen ismét visszatérnek az amerikai és brit bankok képviselői, akik tavaly – ahogy a BBC fogalmazott – „inkább a Wall Street-i dolgozóasztaluk alá bújtak”.

Kiderült, mi lehetett Tseber Rolanddal Ukrajna valódi célja