Tonhalkonzerv és sajt – ételosztás Lucfalván

Tudnak jönni a jövő héten is? – kérdi esengve a hátrányos helyzetű gyermekeknek ételt osztó Hegedüs Zsuzsa szociológustól egy általános iskolás. Keze ügyében nagy szatyor, benne két tonhalkonzerv, egy majdnem félkilós eidami sajt, két kiló szabolcsi alma és sok szaloncukor. A Minden Gyerek Lakjon Jól! Alapítvány múlt héten kezdődött akciója második állomásához érkezett.

Joó István
2010. 02. 07. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Késve érkezik Lucfalvára a példaadó közhasznú alapítványt létrehozó Hegedüs Zsuzsa. Bár a szociológus asszony kocsijába még Pesten, röviddel az indulás előtt belerohant egy jármű, derűs arccal, fürge léptekkel hordja az iskola piciny ebédlőépületébe a csomagokat. Elmaradhatatlan angol szettere, Lady láthatóan örül a nógrádi kiruccanásnak.
Bent a gyerekek hatosával ülnek egy asztalnál. Az elöregedő szlovák nemzetiségű falucska diákjai – köztük a cigány és szlovák tanulók – örömmel fogadják a csomagosztókat. – Tonhalkonzervet is kaptatok, amitől nagyon okosak lesztek. Én is minden este ezt eszem, és állítólag nagyon jó eszem van! – nevetteti meg az alsós gyerekeket Hegedüs Zsuzsa. Az asztalszomszédok legizgatottabban mégis akkor néznek egymásra, amikor azt hallják tőle, sajt is van a szatyorban. Szemvillanásaikból az is kiolvasható, hogy máris várják a jövő hét csütörtököt, mert akkor ráadásképpen tartós tejet és csokis müzlit vihetnek haza.
A szociológus megígérteti a nebulókkal: az év végéig mindenki javít legalább egy jegyet valamelyik alaptantárgyból. Mindenki vállalja. Egy cigány kisfiúnak nemcsak a tekintete, de egész testtartása merő, áhítatos ígéret. Cserébe a fő élelmiszerosztó megígéri, egészen a nyári szünetig mindenki számíthat a heti egy csomagra.
Klagyivik Attiláné iskolaigazgató szerint habár vannak a kistérségben Lucfalvánál is rászorultabb helyzetű települések, sajnos bővében van a példáknak, hogy ebben a munkanélküliséggel sújtott kisközségben mennyire terjed a gyermekszegénység. A helyi iskola 115 tanulója közül 75-en ingyen étkeznek, kifejezetten alultápláltként 15 gyermeket tartanak számon. Nagy részük roma származású. – Nekik az iskolai ebéd a reggelit és a vacsorát is jelenti – sóhajt az igazgatónő.
Megesik, hogy a tanár inkább lemond a tízóraijáról, csak hogy az éhes gyerek összpontosítani tudjon az órán. Tavaly az egyik fejlesztőpedagógus egész évre átvállalta egy hetedikes tanuló ebédpénzét, látva az éhezését. Ugyanis a halmozottan hátrányos helyzetű hetedik-nyolcadikos felsősökre már nem érvényes az ingyenesség.
Jellemző a baloldali-liberális oktatási rendszerre: ha a 670 lakosú Lucfalva eredetileg magyar, nem pedig szlovák falu, a kistelepülési iskolák kényszerű bezárási hullámai bizonyosan maguk alá temetik a helyi intézményt. Mivel azonban itt nemzetiségi az oktatás, nem számít bűnnek az oktatási tárca szemében, hogy alacsonyak az osztálylétszámok. A nemzetiségi normatíva és az integrációs pedagógiai rendszer támogatása együttesen lehetővé teszi az érdemi pedagógiai munkát. Józan ésszel kissé visszásnak tűnik, hogy a sok esetben a magyar nyelvvel küszködő cigány gyerekeknek is heti négy órát kell szlovákul tanulniuk – már az első osztálytól kezdve –, hogy a helyi tanítás fennmaradhasson.
– Szoktatok főtt ételt enni otthon? – kérdezem a kicsiktől. Egyikük bizonygatja, hogy igen: tudniillik amikor az anyukája ünnepekkor kalácsot süt, azt ő még abban a pillanatban, forrón megeszi. Valaki közbeszól: ő mindig éhes, ezért hajnalonként belopakodik a konyhába, hogy elcsenjen valamit a hűtőből. – Nekem nem kell a konyhába menni, mert én ott alszom – toldja meg egy kislány, akinek hét testvére van.
Hegedüs Zsuzsa nagyon büszke arra, hogy a Minden Gyerek Lakjon Jól! program indulása után alig néhány nappal – csak egyszerű civilektől – több mint kétmillió forint érkezett az alapítvány OTP-számlájára. A szabolcsi Magosz-gazdák, akik a csomagok „almakomponenséért” felelnek, máris bejelentették: maguktól is fognak bizonyos óvodákba ingyenalmát szállítani.
– Ez még csak egy tűzoltó akció – magyarázza Hegedüs Zsuzsa. – A harminchárom leghátrányosabb helyzetű kistérség veszélyeztetett kicsinyei nem várhatnak tovább arra, hogy egészségesen, fehérje- és vitamindúsan táplálkozhassanak. A kormányváltás után viszont – teszi hozzá – meg kell akadályozni, hogy közpénzen finanszírozott közfeladat-ellátásból, beleértve a szociális gyermekétkeztetést, bárki hasznot húzhasson.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.