Tizenkét év nehezen kivívott eredményei forognak kockán a Belfast melletti Hillsborough-kastélyban. A hét elejére összehívott konferencia célja az volt, hogy Gordon Brown brit és Bryan Cowen ír miniszterelnök aktív részvételével elsimítsa a tartomány két fő pártja, a katolikus nacionalista Sinn Fein és a protestáns unionista DUP (Demokratikus Unionista Párt) közti ellentétet. A Sinn Fein hosszú ideje szorgalmazza, hogy a két párt és két közösség közti koalíciós kormányzat megkapja Londontól a rendelkezést az ulsteri igazságszolgáltatás és rendőrség fölött. Az unionisták ezt túl korainak tartják. Fő aggályuk az, hogy az új, autonóm ulsteri karhatalom megakadályozhatja az unionisták Orániai Rendjének hagyományos felvonulásait a katolikusok lakta területeken. Ezek a fenyegető, provokatív felvonulások rendszerint véres összetűzésekhez vezettek a múltban.
A Sinn Fein azzal fenyegetőzik, hogy amennyiben követelése nem teljesül a legközelebbi időben, viszszavonja részvételét a koalíciós, hatalommegosztáson alapuló kormányzatban. Ennek formája az lenne, hogy Martin McGuinness, Peter Robinson főminiszter-helyettese, lemond. A brit és az ír kormány ezt mindenáron igyekszik elkerülni, mert attól tart, hogy a törékeny béke felbomlik. A Sinn Fein ki akarja használni, hogy Robinson főminiszter pozíciója felesége házasságtörési és korrupciós botránya miatt megingott saját pártjában.
Brown és Cowen 48 órát adott a két félnek, hogy az északír ügyek brit minisztere és az ír külügyminiszter együttes elnöklete alatt megoldást találjon, különben a két kormány közös tervezettel áll elő, amelynek alapján májusban megtörténik a felügyelet átadása az autonóm kormányzatnak. Pénteken hajnali ötkor megegyezés nélkül napolták el a tárgyalást abban a reményben, hogy az utolsó pillanatban sikerül kompromisszumot találni. Az sincs kizárva, hogy ha a vita fölött elnöklő brit és ír miniszter reményt lát a kibontakozásra, a két kormány hozzájárul a határidő kiterjesztéséhez.

Mutatjuk, mikor érkezik az igazi nyár