Miközben az Európai Unió és a háborúpárti országok egyre növelik a katonai támogatást, az egészségügyi ellátórendszer fenntartására szánt pénzeket csökkentik Ukrajnában. A harcászati támogatással a háború folytatását is segítik, ami mélyíti a válságot Ukrajna egészségügyében. A háborús helyzet megnehezítette északkeleti szomszédunk higiéniai, oltottsági helyzetét is, amely miatt számos egészségügyi kockázattal járna, ha csatlakoznának az Európai Unióhoz.

Információink szerint az ukrán gyerekek jellemzően még a háború előtt sem kapták meg rendszeresen a kötelező védőoltásokat, oltási könyveik is nehezen áttekinthetők. A helyzet egyre aggasztóbb, különösen a fertőző betegségek tekintetében.
Rendszerint felüti a fejét a kolera
Korábban Rusvai Miklós mutatott rá lapunknak, Ukrajnában sok olyan betegséggel lehet találkozni, amelyekkel hazánkban nem. – Viszont ezek békeidőben nem okoznának gondot: tehát mindennek az alfája és ómegája az, hogy legyen béke. Akkor lehet majd az immunizálási protokollt követni, megfelelő diagnosztikai eljárásokat az esetleg megbetegedett emberek kiszűrésére felhasználni – magyarázta. Felhívta a figyelmet arra is, hogy például
a higiéniai szabályok be nem tartása miatt a Fekete-tenger partján időről időre felüti a fejét a kolera.
Mint mondta, a háborús viszonyok pedig csak tovább nehezítik az emberek életét. Példaként említette, hogy a vízhálózat jelenlegi állapota miatt egyes helyeken nincs megfelelő ivóvíz, és tüzelő hiányában felforralni sem tudják.
Küszöbön egy újabb HIV-járvány?
Az ukrán egészségügyi szakemberek bevallottan Európa legnagyobb HIV-járványától tartanak. Tavaly Ukrajnában több mint tízezer új HIV-esetet regisztráltak, az országban több mint százezer fertőzött van.
Korábban már arról is írtunk, hogy a háború és a belső migráció Ukrajnában aggasztó járványügyi helyzetet teremtett: az új HIV-törzsek nagyobb arányban vándorolhatnak olyan régiókba, ahol a továbbterjedés feltételei a legmegfelelőbbek.
Egy, az Oxfordi Egyetem Biológiai tanszékének honlapján megjelent tanulmány szerint a HIV-fertőzés ott terjedt a legintenzívebben, ahol a leggyakoribb volt az úgynevezett kockázatos szexuális viselkedés. A 45 millió lakosú országban a becslések szerint 220 ezren fertőződtek meg HIV-vel – ez a legmagasabb szám Európában.
„A járvány az 1990-es években kezdődött, az új fertőzések számának robbanásszerű növekedésével az intravénás kábítószer-fogyasztók körében, de ma már az új fertőzések 70-80 százaléka a jelentések szerint heteroszexuális, nem intravénás kábítószer-fogyasztók körében terjed. A HIV-fertőzöttek fele nincs tudatában fertőzési státusának, és az újonnan diagnosztizált emberek mintegy negyven százaléka a betegség előrehaladott stádiumában van”
– hangsúlyozta a tanulmány egyik szerzője, a kutatás vezetője, Tetjana Vaszilieva.
Az ENSZ fejlesztési programjának elemzése szerint a HIV-fertőzés Ukrajnában leginkább a fiatalokat érinti. Az Undp.org honlapján megjelent értékelés szerint a 15–49 évesek körében Ukrajnában a legmagasabb a HIV-fertőzöttek aránya, míg a hivatalos statisztikák szerint az új HIV-fertőzések csaknem ötven százaléka a 15–24 éves korosztályt érinti. Az új esetek szintén nagy arányban fordulnak elő a 20–29 évesek korcsoportjában, a harmadik legérintettebb korcsoport pedig a 30–39 év közöttiek korosztálya.
Ukrajna a tuberkulózisfertőzés melegágya
Az ukrán egészségügyi minisztérium közegészségügyi központjának megfigyelésen alapuló elemzése nyomán egy tanulmány nyomon követte a tuberkulózis és a multirezisztens tuberkulózis előfordulását Ukrajna területén, és rávilágított a válságok okozta negatív változásokra.
A Szovjetunió összeomlása után az ország hosszan tartó gazdasági válságot élt át, amely a lakosság elszegényedéséhez és a közegészségügyi szolgáltatások romlásához vezetett. Ennek eredményeként a tuberkulózis súlyos növekedése és terjedése következett be, amelynek során széles körben elterjedtek a multirezisztens, vagyis a gyógyszerekre nem reagáló betegségformák.
A Covid–19-járvány tovább bonyolította a tuberkulózisfertőzés helyzetét, mivel a betegség felismerése, időben kezelése nehezebbé vált. A globális tuberkulózis-előfordulási trend gyorsan emelkedett, és meghaladta a koronavírus-járvány előtti szintet is.
Ebben az összefüggésben a tuberkulózis előfordulási arányának további emelkedése várható Ukrajnában, amely a szakemberek szerint a fertőzéssel súlyosan érintett országnak számít. A 2022-ben kitört háború elkerülhetetlenül az életminőség romlásához vezetett, ami hozzájárult a tuberkulózis előfordulási gyakoriságának növekedéséhez.
Azonban önmagában a háború nem a legfőbb oka a járvány terjedésének. Fontos szerepet játszanak olyan tényezők, mint a társadalmi-gazdasági körülmények vagy az egészségügyi rendszer ellátó képessége.
Az ország egész területén hatalmas népességmozgások vannak, ami a tuberkulózis előfordulási gyakoriságának változását és a gyógyszerekre nem reagáló tuberkulózisformák arányának növekedését okozhatják. Korábbi, kapcsolódó tanulmányok nemcsak az érintett területeken, hanem a szomszédos országokban is jelezték a tuberkulózis aktív terjedésének kockázatát.
A szakemberek arra is felhívták a figyelmet, a menekültek beáramlása további veszélyt jelent. A tuberkulózisfertőzés halálozási arányának növekedését eredményezheti Európában, különösen az Ukrajnával határos kelet-európai országokban, ahol a tuberkulózissal érintettség közepes vagy magas.