Az ukrán uniós csatlakozás súlyos betegségeket és járványokat hozhatna Magyarországra

A vakcinák elengedhetetlenek a megelőzhető betegségek visszaszorításában, ám az átoltottsági arány több országban is elmarad a kívánatostól, köztük Ukrajnában is. Eközben a HIV-fertőzés terjedése komoly közegészségügyi kihívást jelent, különösen Ukrajnában, ahol a helyzet aggasztó mértékben romlik. 

2025. 03. 07. 13:52
Forrás: Pexels
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A védőoltásokkal megelőzhető betegségek – mint a kanyaró, a szamárköhögés és a diftéria – kontroll alatt tarthatók, ha az átoltottság eléri vagy meghaladja a 95 százalékot. Az Egészségügyi Világszervezet 2023-as adatai szerint azonban több országban is csökkent az átoltottsági arány, ami fertőzési hullámokat eredményezhet.  

Ukrajnában számos védőoltás nem kötelező, míg Magyarországon ezek többnyire elengedhetetlenek a közegészségügy védelme érdekében. Az alacsony átoltottsági arány súlyos közegészségügyi veszélyt jelenthet Magyarországnak, különösen a gyerekek és az idősek körében.

A lapunknak nyilatkozó Bohucki Nebojsa járványügyi szakorvos szerint:  

A védőoltásokkal megelőzhető betegségek elleni immunizáció kritikus pontja a közegészségügynek. Ha az átoltottság csökken, az egész régió veszélybe kerülhet.

A HIV-fertőzés terjedése egy másik súlyos probléma, különösen Ukrajnában, ahol a háborús körülmények miatt nehézségekbe ütközik a szűrés és a kezelés. Az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ adatai szerint 2023-ban Ukrajnában 31 700 új HIV-fertőzöttet regisztráltak, míg Magyarországon csupán 2004-et – vagyis Ukrajnában tizenháromszor több új eset fordult elő.  

Bohucki Nebojsa járványügyi szakorvos (Fotó: Magyar Nemzet)
Bohucki Nebojsa járványügyi szakorvos. Fotó: Magyar Nemzet

Bohucki doktor kiemelte:  

A háború alatt a HIV-szűrések száma csökkent, sok fertőzött nem is tud a betegségéről. Az ellátás akadozik, így a fertőzöttek kezelése sem biztosított megfelelően.

A HIV mellett más nemi úton terjedő betegségek, például a szifilisz és a kankó is növekvő tendenciát mutatnak a háborús övezetekben, ami tovább növeli a közegészségügyi kockázatokat.  

A tuberkulózis szintén komoly problémát jelent, különösen a háborús övezetekben, ahol a lakosság rossz higiéniai körülmények között él. A WHO szerint Ukrajna a negyedik helyen áll Európában a tuberkulózisos esetek számát tekintve. 

Különösen aggasztó a gyógyszerrezisztens tuberkulózis megjelenése, amely sokkal nehezebben kezelhető, mint a hagyományos változat.  

Bohucki Nebojsa szerint a tuberkulózis kezelése hónapokig tart, és folyamatos orvosi felügyeletet igényel. Háborús környezetben gyakran előfordul, hogy a betegek nem tudják végigvinni a kezelést, így a fertőzés ellenállóbbá válik a gyógyszerekkel szemben.

Az EU-csatlakozással tehát nemcsak politikai, gazdasági és jogi kérdések kerülnek előtérbe, hanem a közegészségügyi kockázatok is, amelyek az uniós tagsággal együtt járnak.

 

Borítókép: Illusztráció (Forrás: Pexels)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.