Vége a Globex-pernek

Jogerősen lezárult tegnap a Globex-ügy, vezetőit a vártnál súlyosabb büntetésre ítélte a bíróság. Az elmarasztaló végzés lendületet adhat a cég ellen indított több száz polgári peres eljárásnak is.

Csibra Tibor
2010. 02. 21. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Jogerős végzéssel zárult tegnap a Globex-per néven elhíresült csalássorozat 12 éve húzódó tárgyalása, a Fővárosi Ítélőtábla az ügyészi perbeszédben javasolt büntetésnél is szigorúbban ítélte meg a két vádlott bűncselekményeit. Az elsőrendű vádlott, Postáné Vellai Györgyike hat, a másodrendű terhelt Vajda László négy év börtönbüntetést kapott. Tóth Éva tanácsa büntetésük idejére eltiltotta őket a közügyektől is. A vádlottak és védőik, illetve az ügyészség is tudomásul vette a döntést, így az végrehajtható. Lapunk úgy tudja, csak Vellai Györgyikének kell majd börtönbe vonulnia néhány hónapra, Vajda László az előzetes letartóztatásban, illetve kiadatási őrizetben már kitöltötte büntetését. A tárgyalás után mindkét elítélt szabadlábon távozott a bíróságról.
Tóth Éva tanácsvezető a kiszabott éveket azzal indokolta, hogy a testület Vellai korábbi 15 rendbeli társtettesként elkövetett sikkasztását további két, 33 rendbeli üzletszerűen elkövetett sikkasztását pedig 59 esetben találta bizonyítottnak. Vajda Lászlónál ugyanakkor kevesebb hasonló bűncselekményre talált igazolást a tanács, amely mindkét terheltet felmentette a közokirat-hamisítás vádja alól.
A tegnapi ítélet a Fővárosi Ítélőtáblán három éve egyszer már lefolytatott bizonyítási szak megismételt eljárása volt. Akkor az egyik károsult kisbefektető peren kívül megállapodott az ítélet előtt Vajda Lászlóval, ezért a Legfelsőbb Bíróság új büntetőperre kötelezte az ítélőtáblát. Vellai akkor hét, Vajda hat évet kapott, de az említett okból azt a büntetést hatályon kívül helyezték. A Fővárosi Bíróság három éve 2,5, illetve egy év nyolc hónap börtönnel sújtotta a vádlottakat, a tegnap véget ért eljárás alapja az utóbbi volt.
A Globexet Vajda László alapította 1989-ben Németországban, a cég a rendszerváltáskor hazánkba települt és négy év alatt holdinggá nőtte ki magát. A vállalkozás luxusházak építésével és értékpapírok forgalmazásával foglalkozott. A vádirat szerint 1996-tól főleg utóbbiakhoz kapcsolódó ügyletekkel követték el a bűncselekményeket, amelyekkel csaknem 6 milliárd forintos kárt okoztak a velük szerződésben álló több ezer kisbefektetőnek, illetve tucatnyi önkormányzatnak. A tegnapi bírói indokolásban elhangzott: a Globex jól prosperáló cégként indult, de túlhitelezte magát, ezért vezetői később már csak sikkasztással tudták kielégíteni ügyfeleik egy részét. A bűncselekményeket két évig követték el Vellaiék, majd külföldre távoztak, 1999-ben Németországban tartóztatták le őket. A tegnapi ítélet indokolásában elhangzott, hogy Vajda többször jelezte fizetési szándékát a károsultaknak, de végül senkit nem kártalanított. Vellai a hét elején, az utolsó szó jogán tett nyilatkozatában kiemelte, a Globex 20 milliárd forintos vagyont hagyott maga után, ami bőven fedezheti a kifizetéseket. Tény az is, hogy a több száz kisbefektető által indított polgári peres ügyekben már azt állította, hogy a cégnek egy fillérje sem maradt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.