Az Európai Unió három tagállamában is választást tartanak ma. Romániában az elnökválasztás második fordulója, Lengyelországban az elnökválasztás első fordulója, Portugáliában pedig előre hozott parlamenti választás lesz.

Romániában az elnökválasztás első fordulójában az AUR párt jelöltje, az ultranacionalista George Simion néz szembe a függetlenként induló centrista bukaresti polgármesterrel, Nicosur Dannal. Míg Simion az első fordulót fölényesen nyerte, az elmúlt napokban a közvélemény-kutatások már Dant mérték erősebbnek, ami mindenképpen szoros versenyt vetít előre a két jelölt között.
Míg Dan a brüsszeli narratívának megfelelően kulcsfontosságúnak tartja Ukrajna támogatását, Simion leállítaná azt. Ez már csak azért is lényeges, mert a román törvények szerint az elnök vezeti a védelmi tanácsot, amely többek között a katonai segítségnyújtásról is dönt.
Simion egy első forduló után adott interjúban együttműködést sürgetett Románia és Magyarország között. Mint mondta, a két országnak egyesítenie kell az erejét, hogy közösen lépjenek fel az illegális migráció, a demográfiai problémák, valamint a woke-kultúra és egyéb neomarxista ideológiák ellen, amelyek mind a románoknak, mind a magyaroknak sok kárt okoznak.
Lengyelország: ma tartják az elnökválasztás első fordulóját
Lengyelországban az elnökválasztás első fordulója lesz ma. A voksolás egyfajta teszt is lesz a Donald Tusk-vezette, Brüsszelt teljes mértékben kiszolgáló kormány számára – mutat rá a France24 francia közszolgálati médium cikke.
Tusk Polgári Platformjának jelöltje Varsó polgármestere, Rafal Trzaskowski. A közvélemény-kutatások szerint ő és a Jog és Igazságosság (PiS) párt jelöltje, Karol Nawrocki juthat be a második fordulóba, ha ma egyik jelöltnek sem sikerül megszereznie a szavazatok 50 százalékát.
A választáson indul még Slawomir Mentzen a jobboldali Konföderáció párt színeiben, Szymon Holownia, a jobbközép Lengyelország 2050 párt parlamenti elnöke és Magdalena Biejat a Baloldal párt jelöltjeként.
Bár a lengyel köztársasági elnök végrehajtó hatalma – magyar hivatali partneréhez hasonlóan – korlátozott, a törvényeket megvétózhatja. Így a választás tétje gyakorlatilag az, hogy megmarad-e a fék Tusk törekvései útjában Nawrocki sikere esetén, vagy gyakorlatilag korlátlanná válik a kormány mozgástere Trzaskowski sikere esetén.
Portugáliában a parlament összetételéről szavaznak ma a polgárok – három év alatt immár harmadszor
Bár a felmérések szerint Luis Montenegro jelenlegi miniszterelnök pártja, a Demokratikus Szövetség (AD) nyerhet, aligha szerez a kormányzáshoz elegendő többséget.
A Patrióták Európáért tagjai közé tartozó Chega (Elég) párt Andre Ventura vezetésével ismét a harmadik helyen végezhet.
Bár Montenegro elutasította a koalíció lehetőségét, egy erős eredmény akár „királycsinálóvá” is teheti a pártot.
Míg a korábbi szocialista kormány alatt Portugália az egyik leginkább befogadó országgá vált a migránsok számára, akik aránya 2024-re elérte a népesség 15 százalékát, Montenegro kemény intézkedéseket hozott a bevándorlás megfékezésére, emellett megemelte a nyugdíjakat és csökkentette a fiatalokat sújtó adókat.
Borítókép: Egy szavazó kilép egy szavazófülkéből egy szavazóhelyiségben Bukarestben, 2025. május 18-án, az elnökválasztás második fordulójában (Fotó: AFP)