
origo.hu
Visszavonulót fúj Pottyondi Edina? Deák Dániel reagált a hírre
A balliberális elit most alkotmánysértő mulasztásaiból próbál politikai tőkét kovácsolni. A Political Capital a ferencvárosi időközi választás alkalmával próbapert is indított arra hivatkozva: sérti az egyenlő választójogot, hogy az AB 2005-ös döntése ellenére nem alkották meg a választókerületek határairól szóló új törvényt. A Fővárosi Bíróság azonban nem semmisítette meg a IX. kerületi választói névjegyzéket
A jelenlegi aláírásgyűjtés a népszavazás előtti időket idézi. Az MSZP úgy kívánja ellehetetleníteni a Fideszt, hogy – szinte kabaréba illő módon – a polgári pártéhoz hasonló akciót indít. Ez történt 2007 közepén is, amikor a hatalom holdudvarához sorolható emberek a Fidesz népszavazási kezdeményezése után ellenkérdéseket nyújtottak be az Országos Választási Bizottsághoz.
Az ellenzéki párt szombaton jelentette be: az országgyűlési választásokra készülve négy témában közvetlenül is a választópolgárokhoz fordul. Megkérdezi tőlük: egyetértenek-e azzal, hogy a nyugdíjkorhatárt ne lehessen hetven évre felemelni, a nyugdíj ne csökkenjen 15-20 százalékkal, a gazdasági növekedés hasznából a nyugdíjasok is részesüljenek. S végül: a kormány ne privatizálhassa tovább a magánnyugdíjpénztárakat. Az aláírásgyűjtés alkalmával az érdeklődők kézjegyükkel erősíthetik meg a jövőt érintő elképzeléseiket.
Az MSZP nem sokkal a Fidesz szándékainak bejelentése után, még a hét végén közölte: szintén aláírásokat gyűjt. Nagyjából arról érdeklődik, amiről a Fidesz, csupán egyetlen kérdéskört nem vesz fel a listára: ez pedig a nyugdíj-privatizáció. Utóbbi ügyben az MSZP egyébként nemrégiben már letette a voksát, hiszen a múlt év végén törvényt szavazott meg arról, hogy a járulékbefizetéseket részvénytársaságoknak adja át. A köztársasági elnök a törvényt nem írta alá, mert szerinte az sértené a tulajdonjogot. Az egyszerű halandó ezt úgy fordíthatja le: a pénzt valójában elvennék, sőt ellophatnák tőle. A több mint 2000 milliárdos nyugdíjkasszát kivonhatnák a befizetők felügyelete alól. A pénzzel szabadon rendelkeznének a haszonelvű tevékenységre szakosodott vállalkozók. Az ügyben az Alkotmánybíróság (AB) dönt majd.
Az a tény, hogy az MSZP a nyugdíjkasszáról nem kíván aláírást gyűjteni, világosan mutatja: a másik három kérdése álkérdés. Egyértelmű ugyanis, hogy aki a befizetett ezermilliárdokat egyelőre homályos okból elprédálná, a később nyugdíjba vonulók jövőjét kockára tenné, voltaképp a jelenlegi időskorúakért sem vállalja a felelősséget. Ez a réteg csupán azért fontos a számára, hogy legyen, aki a szocialisták jelöltje mellé írja be az ikszet. A mostani aláírásgyűjtő akció így a nyolc éve tartó gyurcsányi hazugságkampány része.
Az MSZP egyébként az elmúlt nyolc évben nem látta el megfelelően a törvényhozói tennivalóit. S nem csak azért, mert számos alkalommal a szavazóbázisának tekintett rétegek tényleges érdekei ellen döntött: az ígéretekkel szemben morzsákat juttatott nekik. Később mindent visszavett. Az MSZP–SZDSZ-koalíció az állam normális működéséhez szükséges alapvető közjogi szabályokat sem alkotta meg. Megfeledkezett például arról, hogy rendeznie kellene a versengő népszavazási kérdések sorsát. Emiatt – alkotmánysértő mulasztás címén – 2007 decemberében elmarasztalta az Alkotmánybíróság. A parlament azóta sem szabta meg, mi történjék akkor, ha más-más megfogalmazásban, de ugyanabban az időpontban ugyanazokról a kérdésekről különböző személyek vagy szervezetek referendumot kezdeményeznek.
Ennek az afférnak az előzménye – mint emlékezetes – az volt, hogy a Fidesz 2006. október 24-i kezdeményezése után egyesek, a kormány nézeteit képviselve, szintén referendumot kívántak szervezni. Az ellenzéki párt kérdéseit más megfogalmazásban a sajátjukként juttatták el az Országos Választási Bizottsághoz. A cél természetesen a polgári pártszövetség népszavazási törekvéseinek megakadályozása volt. Az ellenakció azonban végül nem sikerült, mert 2008. március 9-én a nép a tandíj, a vizitdíj és a kórházi napidíj eltörléséről döntött. Az MSZP mostani kampánya is Gyurcsány Ferenc észjárása szerint zajlik. Hogy ennek mi lesz az eredménye, április 11-én derül ki. Ugyanakkor már látszik: a szocialista párt nem bízik abban, hogy a helyzet az első forduló után csupán annyiban változik meg, hogy 11-ét 12-e követi. Annál kevésbé, mert a háromigenes referendumnak a koalíció felbomlása és Gyurcsány távozása lett a következménye. A holdudvar emiatt megpróbálja kivédeni, vagy legalább megmagyarázni a várható bukás okait. Különféle sajtóorgánumok révén bedobják a köztudatba azokat a közjogi, választójogi témákat, amelyek szerintük eleve illegitimmé teszik majd a Fidesz feltételezett győzelmét.
Ez a folyamat már javában zajlik. Azt követően, hogy a köztársasági elnök múlt pénteken április 11-re és 25-re kiírta a következő országgyűlési választást, terjedelmes publikációk jelentek meg arról, hogy nincs megfelelően szabályozva a választókerületek határainak módosítása. A 176 választókerület – mint tudjuk – arra szolgál, hogy közjogi keretet adjon az egyéni jelöltek indításához, megválasztásához. A nyolcmillió választópolgár a demokratikus követelmények szerint érvényesíteni tudja az egyenlő választójogot.
Nem titok, hogy a demográfiai viszonyok változása, s a költözködés miatt idővel aránytalanságok alakulnak ki: helyenként csökken, másutt pedig nő a lakosság száma. Némelyik választókerületben emiatt a jelölt megválasztásához kétszer annyi szavazat szükséges, mint másutt. Ez sérti az egyenlő választójog elvét. Az Alkotmánybíróság 2005-ben ezért állapította meg, hogy a választási eljárásról szóló 1997. évi törvény hibás, 2007. június 30-ig ki kell javítani. Az MSZP–SZDSZ-koalíció az előkészítő lépéseket sem tette meg, hogy a választókerületi határok időről időre felülvizsgálhatók legyenek. A nyolc éve hatalmon lévő balliberális pártelit egyébként összesen huszonkét törvény korrekciójával adósunk. Semmibe vették, hogy az AB eltörölt bizonyos jogsértő rendelkezéseket, s nem gondoskodtak ezek pótlásáról. A huszonkettőből négy jogszabály választójogi természetű: elmaradt a már említett versengő népszavazási kezdeményezések szabályozása, a referendumok jogorvoslati határidejének felülvizsgálata, a külképviseleti szavazás pontosítása és a választókerületek határainak módosítása.
A balliberális elit most saját, alkotmánysértő mulasztásaiból próbál politikai tőkét kovácsolni. A Political Capital a múlt év elején, a ferencvárosi időközi választás alkalmával próbapert is indított arra hivatkozva: sérti az egyenlő választójogot, hogy az AB 2005-ös döntése ellenére nem alkották meg a választókerületek határairól szóló új törvényt. A Fővárosi Bíróság azonban nem semmisítette meg a IX. kerületi választói névjegyzéket. Rögzítette: az AB által kifogásolt szabályok mindaddig hatályban vannak, amíg a törvényhozás nem dönt a választókerületekről.
Kifogásokra, perekre és egyéb fellépésekre az elkövetkező időkben is számítani lehet. Ez következik a jelenlegi sajtóhírekből és egyebek közt abból, amit a ferencvárosi ügy kapcsán lapunknak a Political Capital munkatársa, László Róbert annak idején elmondott. Eszerint: ha a parlament nem tesz eleget alkotmányos kötelezettségének, a választási eljárás alkotmányossága legalábbis megkérdőjelezhető lesz. Az elemző szerint politikai kockázatot okoz, hogy a győztesre négy éven át rásüthetné az ellenfele, hogy illegitim körülmények között került hatalomra. Ez – mint mondta – instabilitáshoz vezethetne. Arról nem is szólva, milyen károkat okozna ez az ország nemzetközi megítélésében. A nyilatkozat szerint a külvilág csak azt látná, hogy egy EU-tagállamban alkotmányosan megkérdőjelezhető módon tartottak választást.
A nemzetközi összefüggéseknél maradva: az MSZP-nek a kampányban mindenekelőtt azt kellene kifejtenie, milyen tőkés körök és milyen áron juthatnának hozzá a nyugdíjkassza több ezer milliárdos bevételéhez.
Visszavonulót fúj Pottyondi Edina? Deák Dániel reagált a hírre
Égszakadás és földindulás jön, az egész országra kiadták a figyelmeztetést, nincs hova menekülni
Csak a gyerekekre tudunk most gondolni: kórházból jelentkezett be Tápai Szabina
Végérvényesen kivéreztetnék Magyarországot: az összes EU-s forrást meg akarják vonni hazánktól
Áll a forgalom Székesfehérváron, roncsok, ameddig a szem ellát
Rapid délutáni friss – Kommunikációs csődhelyzet a Tisza Pártnál + videó
Gyűlöletcunami zúdult a liverpooli játékos feleségére, a klub közleményt adott ki
Szerdai sportműsor: Tottenham–Manchester United El-döntő; Fucsovics–Djokovics
Brüsszel újra Ukrajnával zsarolja Magyarországot
Fodor Gábor nagyon kemény jobbegyenest vitt be Magyar Péternek
Kerkez és Gulácsi remek hírt kapott az éjjel, Szoboszlai viszont nem kapott + videó
Titokzatos levél zúzhatja porrá Magyar Péter politikai karrierjét
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.