A „bűvös” 2020

Lóránt Károly
2010. 03. 02. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kerek vagy furcsa számok mindig vonzották az emberiséget: különösebb jelentőségre tett szert a világ teremtését és egyúttal makro- és mikrokozmoszt jelképező 7-es, a szerencsétlenséget hozó 13-as vagy az ijesztően hangzó 666. A múlt század hetvenes éveiben a sajtó tele volt a 2000. évre vonatkozó jövőképekkel, amelyekre azonban 2000-ben már senki nem emlékezett. Az újabb bűvös szám most a 2020. Nemcsak azért, mert az Európai Bizottság 2020-ra 20 százalékra akarja emelni az energiaellátásban a megújuló erőforrások arányát, 20 százalékkal csökkentené az üvegházhatást okozó gázok kibocsátását és ugyancsak 20 százalékkal javítaná a GDP fajlagos energiaigényét, hanem mert a csúful megbukott lisszaboni stratégia helyébe most egy új, 2020-ra vonatkozó stratégiát kíván állítani. Az előkészületek már megtörténtek, múlt novemberben a bizottság kiadott egy Konzultáció az unió jövőjéről 2020 elnevezésű munkaanyagot, amelyet ez év február elején egy másik, a lisszaboni stratégiát elemző anyag követett. Csak emlékeztetőül: Európa kormányfői 2000-ben Lisszabonban elhatározták, hogy 2010-re az Európai Uniónak „a világ legversenyképesebb, legdinamikusabb, tudásalapú gazdaságává kell válnia, amely képes arra, hogy fenntartható gazdasági növekedés mellett több és jobb minőségű munkahelyeket, valamint nagyobb társadalmi kohéziót biztosítson”.
A kormányfők február 11-i ülésére, ahol a bűvös szám napirendi pontként szerepelt, a bizottsági elnök, José Manuel Barroso, hogy a szürkeséget kissé oldja, egy powerpointos előadással készült fel. A színes diagramok között volt egy figyelemre méltó, amely azt mutatta, hogy a legnagyobb munkanélküliség a valutájukat az euróhoz kötő balti államokban, valamint az eurót már bevezetett dél-európai államokban tapasztalható. Ez arra utal, hogy a Pireneusoktól délre és az Alpoktól keletre az euró bevezetése a gazdasági öngyilkosság hatásos eszköze lehet.
A hiperaktív francia elnök, Nicolas Sarkozy megunhatta az unió 2020-as stratégiájának semmitmondását, mert a németeket rávette, hogy álljanak elő egy francia–német 2020-as stratégiával. E stratégiában hat csoportra bontva mintegy nyolcvan téma szerepel, a legfigyelemreméltóbbak talán a közös katonai egységre vonatkozó tervek, a Strasbourg és Stuttgart között létesítendő, villamos hajtású autókra alapozott közlekedés megvalósítása és egy, a megújítható energiaforrásokkal foglalkozó közös hivatal felállítása.
Az unió elődje, az Európai Gazdasági Közösség addig működött jól, amíg a francia elnök és a német kancellár megegyezett valamiben, és azt a többi négy ország elfogadta. Az első hibát akkor követték el, amikor Nagy-Britanniát bevették a csapatba, a másodikat az euró bevezetésével, végül a harmadikat a keleti bővítéssel. Sarkozy most, úgy látszik, vissza akar térni az eredeti koncepcióhoz,.A többiek pedig választhatnak: elfogadják-e, vagy nem azt, amiben az unió két meghatározó állama megegyezett. Lehet, hogy 2020-ra az unió kevésbé demokratikus, de sokkal működőképesebb lesz?

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.