Az NNI adóelkerülést gyanít

Rendőrségi dokumentum bizonyítja, hogy valóban felmerült több, korábban Bajnai Gordon vezette cég tevékenységével öszszefüggésben az adóelkerülés gyanúja. Az úgynevezett Dataplex-ügyletben három hónap alatt 2,7 milliárd forint nyereséget érhettek el az üzletbe bevett személyek, így a miniszterelnök mellett Kóka János sógora.

Munkatársunktól
2010. 03. 07. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A hazug szó akkor sem válik igazzá, ha százszor elismétlik – Bajnai Gordon miniszterelnök ezekkel a szavakkal vezette fel, hogy beperli lapunkat, amiért beszámoltunk az általa korábban vezetett cégeknek az adóelkerülés gyanúját felvető tranzakcióiról. A politikus szerint a Wallisnál és az azokhoz tartozó cégeknél nem történt adóelkerülés, mert mindig betartották a jogszabályokat, és eleget tettek közteher-viselési kötelezettségeiknek (természetesen a Wallisnak is ez az álláspontja). Ehhez képest egy lapunk birtokába jutott rendőrségi dokumentumból egyértelműen kiderül, hogy a Dataplex Kft. körül történt ügyletek (a céget a Wallis ciprusi cégeken keresztül értékesítette) a hatóságok szerint sem egyértelműek. A Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) 2010. február 18-án készült jelentésében ugyanis ez áll: „felmerült, hogy a ciprusi társaságok részére történt értékesítésnek csak adómegkerülési célja volt.”
A problematikus tranzakciók még 2005-ben történtek, amikor a Bajnai Gordon vezette Wallis bankhitelből megvásárolta 2,33 milliárd forintért a szerverhotelt működtető Dataplexet. A nyomozás eredményei szerint ezt követően a Wallis tárgyalásokat kezdett a Magyar Telekommal (MT) a továbbértékesítésről, majd az erről szóló szerződés aláírása előtt az informatikai cég három ciprusi céghez került. Az egyik a Fleminghouse Investments Ltd., amelynek igazgatói között felbukkant Bajnai Gordon is a kérdéses időszakban. A Corbeil Holdings Ltd.-nek (ez a vállalkozás Lepp Gyuláé, Kóka János volt SZDSZ-es gazdasági miniszter sógoráé) is 49 százalékos üzletrész jutott a Dataplexből, míg az ismeretlen hátterű Romnio Investments Ltd. kétszázalékos pakettet kapott.
Mikor beszálltak a bizniszbe a külföldön működő, ám magyar üzletemberekhez köthető társaságok, a Dataplex értéke már erősen felértékelődött. Bajnai szerint ez elsősorban a szakértői menedzsmentnek volt köszönhető, akiknek sikerült „nemzetközileg elismert magánvállalatoktól” megbízásokat szerezniük. Ehhez képest tény, hogy ebben az időszakban olyan társaságok vették fel a kapcsolatot a Dataplexszel, amelyek a Kóka vezette tárca közvetett vagy közvetlen felügyelete alatt voltak. A rendőrségi jelentésből is kiderül, hogy három hónap alatt 2,7 milliárd forinttal többért, 5,1 milliárd forintért tudták eladni az informatikai céget az MT-nek.
A dokumentum szerint egyébként a Nemzeti Nyomozó Iroda kezdeményezte azt is, hogy az APEH Kiemelt Adózók Igazgatósága is indítson vizsgálatot az ügyben. Ennek az adásvételben a Dataplex vásárlójaként megjelenő MT szerepének vizsgálatára is ki kell térnie amellett, hogy megpróbálják tisztázni a ciprusi cégek tevényeségét is, amelyekről azóta kiderült, hogy a szigetországban sem fizettek adót.
A távközlési cégnél a 2005., 2006. évre vonatkozóan indult adóvizsgálat, de várható a vállalat munkatársainak tanúkénti kihallgatása is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.