Bíróságon az elnökségért

Rendkívüli biztonsági intézkedések közepette, a televíziós közvetítés kizárásával kezdődött meg a kijevi legfelsőbb közigazgatási bíróságon a Julija Timosenko által a Központi Választási Bizottság (CVK) ellen benyújtott kereset tárgyalása. Az elnökválasztáson alulmaradt kormányfő az eredmény megsemmisítését követeli, ám elemzők szerint az élet aligha ismétli önmagát, s lesz harmadik választási forduló. Timosenko is inkább pozícióit próbálja erősíteni a vereség után.

Székely Gergely
2010. 03. 01. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Növekvő szegénység. Hatalmasat zuhantak tavaly az amúgy sem magas ukrajnai bérek, s e tekintetben Ukrajnát már megelőzték szomszédai is. Míg az ukrán átlag 240 dollár (körülbelül 48 ezer forint), addig már Moldovában is tíz dollárral több, míg Fehéroroszországban 375, Oroszországban pedig 670 dollár. A bevételek a feketegazdaság miatt ennél reálisan magasabbak, jegyzi meg a Korreszpondent című lap, ám így is messze elmaradnak Európától, ahol például a lengyel átlagbér kétszerese az orosznak, míg a német 4,5 ezer dollár. Mindehhez járul, hogy a Kijevi Szociológiai Intézet adatai szerint a szegénységi küszöb alatt élők aránya az elmúlt évben 11-ről 17 százalékra nőtt. (S. G.)


A bírósági épület előtti téren, a milícia által felállított kordonnal elválasztva már jóval a tárgyalás megkezdése előtt elfoglalták helyüket a szemben álló felek nemzeti zászlókkal és a pártok jelképeivel felszerelkezett támogatói. Viktor Janukovics közel ezer híve erőteljes füttykoncerttel és a szégyen skandálásával fogadták a bíróság épülethez érkezőket, míg Julija Timosenko mintegy 200 szimpatizánsának plakátjai a demokrácia győzelmét, a tisztességes választást és Timosenko győzelmét éltették, illetve a választási csalások elítélését követelték. A felperes követelését a tárgyaláson megjelenő Julija Timosenko terjesztette elő, egyebek között azt hangoztatva, hogy nem az elnökválasztást, hanem Ukrajnát akarja megvédeni a csalásoktól, a képmutatásoktól, a hazugságoktól. Az általuk beterjesztett dokumentumok objektív elbírálására kérte a bírói testület tagjait, közölve azt is, hogy kész tudomásul venni az ítéletet, ha az valóban megfelel a tárgyilagosság követelményeinek.
Ezzel egy időben tovább folytatódnak Kijevben a koalíciós egyezkedések is, egyelőre minden eredmény nélkül. A jelenlegi kormánykoalíció fennmaradásának, illetve egy új parlamenti többség létrehozásának esélye ugyanis egyre inkább a nullával egyenlő.
A miniszterelnöki bársonyszéktől megválni nem akaró Julija Timosenko ugyan nagy erőfeszítéseket tesz a jogilag még létező többség fenntartásáért, ugyanakkor az államfői beiktatására várakozó Viktor Janukovics elemzők szerint már belátta, a koalíciós egyezkedések folytatásának nincs értelme. A tárgyalásokban kulcsszerepet betöltő Mi Ukrajnánk– Népi Önvédelem (NU–NSZ) frakció Juscsenkóhoz hű része ugyanis egyelőre senkinek nem akar igent mondani. Nem tartják magukat a jelenlegi koalíció tagjainak, de határozottan kizárják a „régiósokhoz” való csatlakozás lehetőségét is, ugyanakkor provokációnak nevezik a mostani kormánytöbbség feloszlatására irányuló törekvéseket.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.