Blokád alá veszik a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei gazdák a miskolci Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (MVH) épületét, amennyiben március 15-ig nem kapják meg a nekik járó támogatásokat – közölte lapunkkal Görcsös Ferenc, a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetségének Borsod megyei vezetője. Tájékoztatása szerint a termelők a mai napig nem kapták meg a területalapú támogatások fennmaradó 30 százalékát, s az ehhez kötött agrár-környezetgazdálkodási támogatásokat sem. Mindenki tisztában van azzal, hogy a gazdák komoly értékesítési gondokkal küzdenek, a gabona 60 százaléka még raktárakban van, és nemsokára el kellene kezdeni a tavaszi munkálatokat – világított rá Görcsös Ferenc. Emiatt – tette hozzá – a termelők nem tudnak tovább várni, s bár márciusban már szívesebben vonulnának munkagépeikkel a földekre, elszántak abban, hogy amennyiben nem jutnak addig a támogatásokhoz, úgy elzárják az MVH épületét.
Információi szerint a megyében a támogatások 35-40 százaléka még hiányzik, de akad olyan gazda is, aki még egy fillért sem kapott. Érthetetlennek nevezte az MVH azon magyarázatát, miszerint nem fejeződtek be az ellenőrzések, hiszen a támogatási kérelmeket a gazdáknak már tavaly májusban be kellett küldeniük, vagyis idő volt bőven. Elmondása szerint a bejelentésük nyomán más megyékből is jelentkeztek gazdák, így nem kizárt, hogy máshol is lesznek hasonló akciók.
– Információk érkeztek hozzánk is, hogy a kifizető ügynökség nem utalja megfelelő időben a támogatásokat – mondta megkeresésünkre Font Sándor, az Országgyűlés mezőgazdasági bizottságának fideszes elnöke. Az MVH ugyanakkor arról tájékoztatta, hogy álláspontjuk szerint a támogatások kifizetése rendben zajlik, azok 80-90 százalékát már utalták. – Mindenesetre – tette hozzá – az egyértelműen érezhető, hogy a kormány az agrártámogatások terén arra törekszik, hogy minél jobban szűkítse a következő kormány mozgásterét. Mindezt szerinte az is jól bizonyítja, hogy a 2007 és 2013 közötti időszakban a vidékfejlesztési programokra rendelkezésükre álló mintegy 1300 milliárd forint 80 százalékát a szocialista kabinet gyakorlatilag már elköltötte. Ebből több mint 800 milliárdot ténylegesen kifizettek, a többit pedig különböző folyamatban lévő pályázatokkal kötötték le. Vagyis a hétéves uniós agrárköltségvetésből a következő három és fél évben az új kormány már csak 200-250 milliárd forint uniós forrással számolhat elképzelései megvalósításakor.
Font Sándor szerint ez nyilvánvalóan erősen behatárolja majd a választások után felálló új országvezetés mozgásterét. Egyértelműnek nevezte, hogy éppen ezt a stratégiai célt tűzte ki maga elé a bukás előtt álló kormány, amely a pénzek nagy részével saját klientúráját igyekezett kistafírozni. Számításai alapján az uniós pénzek mintegy 60 százalékát ugyanis alig négyezer nagyüzemi gazdaság vághatta zsebre, s csak a 40 százalékon osztozhatott a „maradék” több százezer kis- és közepes gazdaság. E pénzügyi költekezési logikába illeszkedett az úgynevezett Leader-pénzek eddigi elköltése is – tette hozzá. Emlékeztetett, hogy parlamenti felszólalása után az agrártárca kénytelen volt visszakövetelni szinte a teljes összeget, 314 millió forintot abból az 500 millióból, amit soron kívül és pályáztatás nélkül utalt át a szocialista közeli Magyar Leader Közhasznú Egyesületnek.

Magyar szavak, amiket szinte senki sem ismer – Ön tudja mit jelentenek?