Balog Zoltán köszöntője után az est nyitányaként Kodály Nagyszalontai köszöntője, valamint Bartók egynemű karainak részletei hangzottak el a Nyíregyházi Cantemus Kórus Pro Musica Leánykarának makulátlan, lélegzetelállító előadásában, Szabó Dénes irányításával.
Ezt követően Szokolay Sándor maga dirigálta hét nagyszabású tablóból álló oratorikus látomását. Általa, a csikorgó téltől a „szép, borzas ünnepig”, pünkösdig tartott szuggesztív, szimbolikus időutazásunk. A zeneszerző invenciózus szövegkezelése (személyesen válogatta ki Csoóri költeményéiből a számára megfelelő sorokat) felszabadítóan hatott zenéjére is. Maximálisan kiaknázta az előadókban rejlő lehetőségeket, izgalmas kontrasztot teremtve a koloratúrszoprán és a kontrabasszus szólamainak párhuzamos megszólaltatásával. A művet mintegy összefogta és erőteljesen uralta a kórus. A „jépcsapujjú” telet az ütősökkel színezett vonósok förgetege varázsolta elénk. A nyomasztó, el nem múló hideget a második tétel költői látomása oldotta fel, amelyben „hóhullás” volt a „szerelem”. Az idilli képet a motyogó, piacról hazatérő asszonyok bodegonja váltotta fel mintegy lezárva a telet. A virágvasárnap szakrális képét az „illatos” nagypénteké váltotta súlyos textúrájú viharral, amelynek végén a szólisták Crucifixusa csattant fel a feszültség csúcspontján. Kertesi Ingrid orgonával kísért szopránja talán ezután, a húsvétot megidéző tételben szólt a legszebben, leglíraiabban. Hasonló gazdagsággal jelenítette meg a tavaszt az összeolvadó tenor- és basszusszólam is, „ág citerán” adva „szerenádot”. A zenemű utolsó tételében megelevenedő „elárverezhetetlen zöld örökségünk” már a nyarat idézte, olyan meggyőzően, mintha sosem lett volna tél. Derűs, optimista üzenete („Egyetlen titkom van, hogy szeretek élni!”) méltó befejezése volt a műnek, amely ezúttal szellemesen használta ki és csapta be a hallgatóság zenei konvenciókba vetett hitét.
A szűnni nem akaró vastaps után Fabiny Tamás püspök hirdetett igét, majd Bartók műve, az Este a székelyeknél csendült fel a Magyar képekből, végül Kodály sodró lendületű Galántai táncai zárták az ünnepi műsort Gémesi Géza pálcája alatt.
(Csoóri Sándor születésnapi koncertje – Nyíregyházi Cantemus Kórus Pro Musica Leánykar, Budapest-Hegyvidéki Kamarazenekar. Közreműködött: Kertesi Ingrid, Pataki Potyók Dániel, ifj. Domahidy László, vezényelt: Szokolay Sándor, Szabó Dénes, Gémesi Géza. Budapest, Deák téri evangélikus templom, február 27.)

Ennyi vizet kell innod naponta, hogy üde legyen a bőröd