Március 1.
Internet, kultúra, autonómia. Az internet megjelenése mélyreható változásokat eredményezett a világban. Az MTA Filozófiai Kutatóintézetében a témáról beszélő két filozófus, Csepeli György és Prazsák Gergő szerint a kultúra fogalma lehet az az összekötő kapocs, amely megteremtheti a folytonosságot az internet által formált jövő és a nélküle eltelt múlt között. Csepeli és Prazsák kutatása négy szociológiai vizsgálaton alapul, amelyeket 2008-ban végeztek. Az akadémiai előadás nyilvános, regisztráció nem szükséges.
Helyszín: MTA Filozófiai Kutatóintézet (1119 Budapest, Etele út 59–61.).
Időpont: 10 óra
Száz év azonosság, száz év változás Kongóban. A nemzetközileg elismert, de hazájában kevéssé emlegetett Torday Emil Afrika-kutató 1900–1909 között három jelentős kutatóúton vett részt a Kongó-medencében. Utolsó ottani vizsgálódásainak századik évfordulóján, 2009 nyarán magyar expedíció indult a Kongói Demokratikus Köztársaságba, hogy bejárja, dokumentálja Torday egykori útvonalának egy részét. A Szilasi Ildikó vezette expedíciót Lóránt Attila fotográfián, Reisinger Dávid pedig filmen örökítette meg. A témáról a Néprajzi Múzeumban ismeretterjesztő előadásokat tartanak az Afrikai–Magyar Egyesület és a Torday–Kongó projekt résztvevői, amihez gazdag kiállítás is kapcsolódik.
Helyszín: Néprajzi Múzeum 213-as díszterme (1055 Budapest, Kossuth Lajos tér 12.).
Időpont: 16 óra
Március 2.
Tanulás és fogyatékosság. A fogyatékossággal élő fiatal felnőttek társadalmi integrálódásának hazai esélyeiről és lehetőségeiről tartanak konferenciát Egerben. A részvételhez a [email protected] e-mail címen lehet regisztrálni.
Helyszín: Egri Kulturális és Művészeti Központ, Forrás Gyermek- és Ifjúsági Ház (Eger, Bartók Béla tér 6.).
Időpont: 9.30
Szeged és a nemzetközi repülés. Kiss László, a Malév első tisztje arról beszélget D. Tóth Júlia rádiós műsorvezetővel, mikor indul az első nemzetközi légi járat Szegedről. A pilóta korábban a szegedi repülőtér helyettes vezetőjeként dolgozott, szakmai szervezője volt a Szeged–Dubrovnik charterjáratoknak.
Helyszín: Halászcsárda (Szeged, Roosevelt tér 14.).
Időpont: 17 óra
Március 3.
Találkozások Esterházyval. A Rákóczi Klub előadásán Tankovics József történelemtanár és nyugalmazott iskolaigazgató osztja meg Esterházy János mártírsorsú felvidéki politikussal kapcsolatos személyes emlékeit az érdeklődőkkel.
Helyszín: Magyarok Háza, Bartók terem (1052 Budapest, Semmelweis u. 1–3.).
Időpont: 17 óra
A régi Balaton. A siófoki Kálmán Imre Kulturális Központban Kovács Emőke történész tart előadást A XIX. századi Balaton világa címmel.
Helyszín: Kálmán Imre Kulturális Központ, kamaraterem (Siófok, Fő tér 2.).
Időpont: 17.30
Szegénység és modern kori rabszolgaság. A gyermek munkások és a kislány feleségek Indiában ma is részei a mindennapoknak. Van-e kiút? Tudunk-e segíteni valamit? Nekünk kell-e egyáltalán segítenünk? A kérdésekre az önkéntes segítőként korábban Afrikát járó Csapó Attila próbál választ találni. Most négy indiai utazásának tapasztalatait osztja meg a résztvevőkkel. Előadásában beszámol a tervekről s egy új oktatási programról, amelyet a feleségével kezdeményezett a szubkontinensen.
Helyszín: HuMuSz Ház (1111 Budapest, Saru u. 11.).
Időpont: 18 óra
A tejútrendszer mai szemmel. Több mint kétszáz évvel ezelőtt a modern csillagászat atyja, William Herschel kimutatta a tejútrendszer valószínű alakját csillagszámlálásos módszerrel. Ezután újabb és újabb kutatók próbálták tisztázni a kérdést, de csak a rádiócsillagászat adta meg az első hiteles képet a tejútrendszer spirálgalaxis mivoltáról. A napjainkra űrtávcsövekkel és hosszú bázisú interferométer-rendszerekkel felvértezett kutatók még mindig találnak újabb és újabb meghökkentő tényeket. Hegedűs Tibor csillagász, a bajai csillagvizsgáló intézet igazgatója előadásában leltárba veszi a Tejút legjellegzetesebb alrendszereit: a csillagpopulációkat, -halmazokat; beszél a központi fekete lyuk, valamint a rejtélyes sötét anyag felfedezéséről is. A belépő felnőtteknek 400, diákoknak 200 forint.
Helyszín: Pécsi Kulturális Központ, Dominikánus Ház (Pécs, Színház tér 2.).
Időpont: 18 óra
Március 4.
Új gondolkodás, új kommunikáció. A győri városi könyvtár Tudományos esték sorozatának következő előadását Pléh Csaba pszichológus, akadémikus tartja a kommunikáció és a gondolkodásmód változásairól.
Helyszín: Galgóczi Erzsébet Városi Könyvtár klubja (Győr, Herman Ottó u. 22.).
Időpont: 17 óra
Március 5.
Századunk és a Közel-Kelet. A Budapesti Corvinus Egyetem Nemzetközi Tanulmányok Intézete A Közel-Kelet gazdasági és társadalmi kihívásai a XXI. században címmel szervez konferenciát. Az előadásokat a vendéglátó Corvinus, illetve a Pázmány Péter és a Szent István Egyetem tanárai tartják: Rostoványi Zsolt (Modernizáció és reform a Közel-Keleten), Szigetvári Tamás (Az EU–mediterrán gazdasági együttműködés perspektívái), Zsarnóczai J. Sándor (Környezetgazdálkodás a centrum–periféria viszonylatban közel-keleti tanulságokkal), Nadzsat Samil Ali (Valóban elveszíti vezető helyét a jövőben a Közel-Kelet a szénhidrogének piacán?), Paragi Beáta (Az izraeli–palesztin konfliktus gazdasági fejleményei az utolsó három évben), Dévényi Kinga (Az iszlám jogtól az állami jogig – a törvénykezés átalakulása az arab világban), Tüske László (Modernizáció, városiasodás és a retradicionáló mozgalmak), Balogh István (A monetáris unió lehetőségei az Öböl Menti Együttműködési Tanácsban). A részvételhez nem szükséges regisztráció.
Helyszín: Budapesti Corvinus Egyetem, főépület, II. emelet, 2001-es terem (1093 Budapest, Fővám tér 8.).
Időpont: 9 óra
Lakosságcsere. A magyar–csehszlovák lakosságcsere-egyezmény piliscsévieket érintő vonatkozásairól tart előadást a helyi művelődési házban Bánhidy Anita Éva történész. A községben ma is többnyire szlovák eredetű lakosság él.
Helyszín: Kálmánfi Béla Művelődési Ház (Piliscsév, Hősök tere 10.).
Időpont: 17.30
Ha van tudomása a rovatba illő előadásról vagy rendezvényről, kérjük, ossza meg velünk az [email protected] e-mail címen vagy az (1) 476 2173-as telefonszámon.
Összeállította: Pethő Tibor

Magyar szavak, amiket szinte senki sem ismer – Ön tudja mit jelentenek?