Iránytű

Iránytű rovatunkban hétről hétre a tágabb közélet ügyei iránt érdeklődő olvasóinknak nyújtunk – már csak terjedelmi okokból is önkényes – válogatást azokból a jövő heti programokból, amelyek megítélésünk szerint hozzájárulhatnak jelenünk és közelmúltunk megértéséhez.

Pethő Tibor
2010. 03. 07. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Március 1.
Internet, kultúra, autonómia. Az internet megjelenése mélyreható változásokat eredményezett a világban. Az MTA Filozófiai Kutatóintézetében a témáról beszélő két filozófus, Csepeli György és Prazsák Gergő szerint a kultúra fogalma lehet az az összekötő kapocs, amely megteremtheti a folytonosságot az internet által formált jövő és a nélküle eltelt múlt között. Csepeli és Prazsák kutatása négy szociológiai vizsgálaton alapul, amelyeket 2008-ban végeztek. Az akadémiai előadás nyilvános, regisztráció nem szükséges.
Helyszín: MTA Filozófiai Kutatóintézet (1119 Budapest, Etele út 59–61.).
Időpont: 10 óra

Száz év azonosság, száz év változás Kongóban. A nemzetközileg elismert, de hazájában kevéssé emlegetett Torday Emil Afrika-kutató 1900–1909 között három jelentős kutatóúton vett részt a Kongó-medencében. Utolsó ottani vizsgálódásainak századik évfordulóján, 2009 nyarán magyar expedíció indult a Kongói Demokratikus Köztársaságba, hogy bejárja, dokumentálja Torday egykori útvonalának egy részét. A Szilasi Ildikó vezette expedíciót Lóránt Attila fotográfián, Reisinger Dávid pedig filmen örökítette meg. A témáról a Néprajzi Múzeumban ismeretterjesztő előadásokat tartanak az Afrikai–Magyar Egyesület és a Torday–Kongó projekt résztvevői, amihez gazdag kiállítás is kapcsolódik.
Helyszín: Néprajzi Múzeum 213-as díszterme (1055 Budapest, Kossuth Lajos tér 12.).
Időpont: 16 óra

Március 2.
Tanulás és fogyatékosság. A fogyatékossággal élő fiatal felnőttek társadalmi integrálódásának hazai esélyeiről és lehetőségeiről tartanak konferenciát Egerben. A részvételhez a [email protected] e-mail címen lehet regisztrálni.
Helyszín: Egri Kulturális és Művészeti Központ, Forrás Gyermek- és Ifjúsági Ház (Eger, Bartók Béla tér 6.).
Időpont: 9.30

Szeged és a nemzetközi repülés. Kiss László, a Malév első tisztje arról beszélget D. Tóth Júlia rádiós műsorvezetővel, mikor indul az első nemzetközi légi járat Szegedről. A pilóta korábban a szegedi repülőtér helyettes vezetőjeként dolgozott, szakmai szervezője volt a Szeged–Dubrovnik charterjáratoknak.
Helyszín: Halászcsárda (Szeged, Roosevelt tér 14.).
Időpont: 17 óra

Március 3.
Találkozások Esterházyval. A Rákóczi Klub előadásán Tankovics József történelemtanár és nyugalmazott iskolaigazgató osztja meg Esterházy János mártírsorsú felvidéki politikussal kapcsolatos személyes emlékeit az érdeklődőkkel.
Helyszín: Magyarok Háza, Bartók terem (1052 Budapest, Semmelweis u. 1–3.).
Időpont: 17 óra

A régi Balaton. A siófoki Kálmán Imre Kulturális Központban Kovács Emőke történész tart előadást A XIX. századi Balaton világa címmel.
Helyszín: Kálmán Imre Kulturális Központ, kamaraterem (Siófok, Fő tér 2.).
Időpont: 17.30

Szegénység és modern kori rabszolgaság. A gyermek munkások és a kislány feleségek Indiában ma is részei a mindennapoknak. Van-e kiút? Tudunk-e segíteni valamit? Nekünk kell-e egyáltalán segítenünk? A kérdésekre az önkéntes segítőként korábban Afrikát járó Csapó Attila próbál választ találni. Most négy indiai utazásának tapasztalatait osztja meg a résztvevőkkel. Előadásában beszámol a tervekről s egy új oktatási programról, amelyet a feleségével kezdeményezett a szubkontinensen.
Helyszín: HuMuSz Ház (1111 Budapest, Saru u. 11.).
Időpont: 18 óra

A tejútrendszer mai szemmel. Több mint kétszáz évvel ezelőtt a modern csillagászat atyja, William Herschel kimutatta a tejútrendszer valószínű alakját csillagszámlálásos módszerrel. Ezután újabb és újabb kutatók próbálták tisztázni a kérdést, de csak a rádiócsillagászat adta meg az első hiteles képet a tejútrendszer spirálgalaxis mivoltáról. A napjainkra űrtávcsövekkel és hosszú bázisú interferométer-rendszerekkel felvértezett kutatók még mindig találnak újabb és újabb meghökkentő tényeket. Hegedűs Tibor csillagász, a bajai csillagvizsgáló intézet igazgatója előadásában leltárba veszi a Tejút legjellegzetesebb alrendszereit: a csillagpopulációkat, -halmazokat; beszél a központi fekete lyuk, valamint a rejtélyes sötét anyag felfedezéséről is. A belépő felnőtteknek 400, diákoknak 200 forint.
Helyszín: Pécsi Kulturális Központ, Dominikánus Ház (Pécs, Színház tér 2.).
Időpont: 18 óra

Március 4.
Új gondolkodás, új kommunikáció. A győri városi könyvtár Tudományos esték sorozatának következő előadását Pléh Csaba pszichológus, akadémikus tartja a kommunikáció és a gondolkodásmód változásairól.
Helyszín: Galgóczi Erzsébet Városi Könyvtár klubja (Győr, Herman Ottó u. 22.).
Időpont: 17 óra

Március 5.
Századunk és a Közel-Kelet. A Budapesti Corvinus Egyetem Nemzetközi Tanulmányok Intézete A Közel-Kelet gazdasági és társadalmi kihívásai a XXI. században címmel szervez konferenciát. Az előadásokat a vendéglátó Corvinus, illetve a Pázmány Péter és a Szent István Egyetem tanárai tartják: Rostoványi Zsolt (Modernizáció és reform a Közel-Keleten), Szigetvári Tamás (Az EU–mediterrán gazdasági együttműködés perspektívái), Zsarnóczai J. Sándor (Környezetgazdálkodás a centrum–periféria viszonylatban közel-keleti tanulságokkal), Nadzsat Samil Ali (Valóban elveszíti vezető helyét a jövőben a Közel-Kelet a szénhidrogének piacán?), Paragi Beáta (Az izraeli–palesztin konfliktus gazdasági fejleményei az utolsó három évben), Dévényi Kinga (Az iszlám jogtól az állami jogig – a törvénykezés átalakulása az arab világban), Tüske László (Modernizáció, városiasodás és a retradicionáló mozgalmak), Balogh István (A monetáris unió lehetőségei az Öböl Menti Együttműködési Tanácsban). A részvételhez nem szükséges regisztráció.
Helyszín: Budapesti Corvinus Egyetem, főépület, II. emelet, 2001-es terem (1093 Budapest, Fővám tér 8.).
Időpont: 9 óra

Lakosságcsere. A magyar–csehszlovák lakosságcsere-egyezmény piliscsévieket érintő vonatkozásairól tart előadást a helyi művelődési házban Bánhidy Anita Éva történész. A községben ma is többnyire szlovák eredetű lakosság él.
Helyszín: Kálmánfi Béla Művelődési Ház (Piliscsév, Hősök tere 10.).
Időpont: 17.30

Ha van tudomása a rovatba illő előadásról vagy rendezvényről, kérjük, ossza meg velünk az [email protected] e-mail címen vagy az (1) 476 2173-as telefonszámon.
Összeállította: Pethő Tibor

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.