(ki a letéteményes )

Kristóf Attila
2010. 03. 07. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Én nem tudom, világosan kiderült-e eddigi megnyilvánulásaimból, hogy találkozásaim és beszélgetéseim Antall Józseffel mély nyomot hagytak bennem, s ha valaki, ő tökéletesen fedte egy új korszak magyar konzervatív–liberális politikusával kapcsolatos elképzeléseimet. Megtisztelt bizalmával. Több levelét is őrzöm, amelyben biztosított e bizalom töretlenségéről. Mindig úgy éreztem, hogy nézeteivel, morális felfogásával, mondhatni egész lényével, humorával, érzékenységével, intellektusával „fogva tart”. Szeretetem iránta több volt a nagyrabecsülésnél.
Most döbbenten hallgattam Herényi Károlyt, aki Boross Péter MDF-ből való kilépése után közölte: a mai MDF az antalli örökség letéteményese. Herényivel a 90-es évek kezdetétől hosszú ideig jó viszonyban voltam, tehetségesnek és rokonszenvesnek találtam mint a fórum szóvivőjét. Annak idején nem látszott nagyra törőnek, sőt arra esélyesnek sem. Szerényen meghúzódott Lezsák Sándor árnyékában vagy fényében. Valószínűleg az iszákjában rejtőző marsallbotról csak ő maga tudott. Mondhatom, hogy csalódtam benne? Aligha. Azt a mértéket nem ütötte meg. Csalódás helyett inkább csodálkozást érzek.
Számomra a rendszerváltozást követő években, egészen a miniszterelnök haláláig az Antall József által vezetett MDF volt a pártok közül a legelviselhetőbb, bár Csurka szakdolgozata rádöbbentett a fórumban lévő eszmei zagyvaságra és bornírtságra, majd számos politikusának képtelenségére. Később Szabó Iván borzalmas tagságról beszélt, miközben a hal fejével kapcsolatos alapismérvről megfeledkezett. Gondolom, nem árulok el vele titkot, ha elmondom: Antall József sem volt elragadtatva az akkori MDF-es elit egy részének tehetségétől és világlátásától.
Boross Péterrel is többször találkoztam. Kedveltem ironizáló stílusát, rokonszenvemet fokozta, hogy úgymond Antall Józsefhez közel állt. Neki pontosan tudnia kellett és kell, mit gondolt a miniszterelnök az SZDSZ és az MDF korifeusairól. Ezért elámultam, amikor Dávid Ibolyával együtt, az antalli örökség fényében, mintegy rükvercben elindult a szocialistákhoz vezető úton. Becsületére legyen mondva, időben megállt, s ezt úriember módon tette, nem sározta be sem a pártot, sem egykori kreatúráját, az önjáróvá vált elnök asszonyt. Viszont Debreczeni József, tán Marosán szellemében, nyilván azt vallja, hogy „az úton végig kell menni”. Így aztán Gyurcsány keblére hullt, s lám, a magyar közélet ismert figurája lett azonmód. Vitányi Ivánnal és Bajnai Gordonnal imént a köztársaság megmentésére vállalkozott, miután szánalmas hátraszaltóval fordult Orbán Viktor ellen. Ő, akit Antall József idején, Csurka eltávolítását kiegyensúlyozandó, kizártak az MDF-ből, felettébb jól mutat Dávid és Herényi között Gyurcsány-kerubként, az örökség-letéteményes fórum képviselőjelöltjeként. Az évek közben elvették gyermeki ártatlanságát. Rajta nem csak csodálkozom. Tőle meg vagyok döbbenve. S legnagyobb emberismereti csődömnek tekintem, mivelhogy valamikor kifejezetten szerettem.
Fogalmam sincs, helyénvaló-e, vagy netán kevélységre utal az a bennem lévő érzés, hogy miközben annyi minden megváltozott körülöttem, az én világnézetem állandó maradt. Ezzel persze nem tudtam befolyásolni a történéseket. Viszont azt remélem, hogy a most következő változások Magyarország javát szolgálják majd oly módon, amivel egyetértek. Nem féltem sem a demokráciát, sem a harmadik köztársaságot. Hogy ez bűnömül róható-e fel, én nem tudom…

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.