Laza törvény segíti a jogosítványüzletet

Politikai döntésen múlik, hogy megszűnnek-e a külföldiek magyarországi jogosítványszerzésénél tapasztalt visszaélések – állítja a Nemzeti Közlekedési Hatóság főosztályvezetője és járművezető-oktatói körökhöz közel álló forrásunk. Az ORFK nem cáfolta, hogy nálunk is nyomoznak az „ügyfeleiket” hazánkban vezetői engedélyhez segítő kolozsvári bűnbanda ügyében.

Nagy Áron
2010. 03. 01. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Elismerte a Nemzeti Közlekedési Hatóság (NKH) főosztályvezetője: többen visszaélnek azzal a lehetőséggel, hogy külföldiként a maguk választotta tolmács segítségével tehetik le a jogosítvány megszerzéséhez szükséges elméleti vizsgát. Karancsi Zoltán leszögezte, a korrupció kizárása a rendszerből politikai döntés kérdése, mivel jogszabály-módosítást igényel. Egy román lap, az Evenimentul Zilei időközben arról számolt be, hogy a keddi kolozsvári letartóztatásokkal a hatóság egy olyan bűnbandát számolt fel, amelynek tagjai 225 Kolozs, Szatmár és Brassó megyei cigányt segítettek több ezer euróért jogosítványhoz Magyarországon. Ügyészségi forrásokra hivatkozva a lap azt állította: a magyar és a román nyomozók négy hónapja együtt dolgoznak az ügyön. A szervezet „ügyfelei” Budapesten vizsgáztak, a tolmács szerepét pedig egy romániai születésű, magyar állampolgárságú autósiskolai oktató játszotta. Kérdéseinkre az országos rendőr-főkapitány sajtóosztályán nem kívántak válaszolni.
Arra, hogy szép lassan üzletág épült a külföldiek magyarországi vezetői engedélyhez juttatására, a járművezető-oktatók szakmai és érdekvédelmi szervei több alkalommal figyelmeztették az NKH-t, de az érdemben nem foglalkozott a kérdéssel – állította lapunknak egy neve elhallgatását kérő érintett. Informátorunk szerint nem a kolozsvári az egyetlen olyan csoport, amelyik „ebben utazik”. A Nemzeti Közlekedési Hatóságnál arról tájékoztattak: tisztában vannak vele, hogy a külföldiekre vonatkozó vizsgaszabályzat lehetőséget hagy a csalásra, mivel a tolmácsok némelyikével előfordul, hogy erkölcseit pénzre cseréli. Az oktatók szakmai-érdekvédelmi szervezetei – informátorunk szerint – ezért is javasolták, hogy az NKH „iktassa ki” a tolmácsokat a folyamatból úgy, hogy a külföldiek számára készített tesztlapokat a vizsgázók anyanyelvére fordíttatja.
Karancsi szerint ez nyelvenként nyolcmillió forintjába kerülne az államnak, de elismerte, így valóban csökkenhetne a korrupció. A főosztályvezető egy másik lehetőséget is említett: a német államnak évekkel ezelőtt elege lett a „jogosítványturizmusból”, ezért törvényt módosítottak, s azóta csak néhány idegen anyanyelvű csoportnak adnak lehetőséget a saját nyelvű vizsgára. Megszüntethető tehát a gond, de ez már a jogalkotókon múlik – mutatott rá Karancsi Zoltán.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.