Már a 2008. májusi parlamenti találkozó előtt ismert volt a befektetői igény a sukorói telekre – vallotta tegnap ügyészeknek a sukorói ingatlancserével kapcsolatban Gyurcsány Ferenc volt szocialista miniszterelnök, aki a teljes vallomását nyilvánosságra hozta. Az ügyben március 11-én tanúként Bajnai Gordon miniszterelnököt is kihallgatták.
A sukoróiként elhíresült ügy 2008 végén pattant ki, azután, hogy lapunk megírta: az állam egy 70 hektáros, a Velencei-tó partján fekvő területet elcserélt Joav Blum magyar–izraeli állampolgárságú magánszeméllyel, aki két gyümölcsösként nyilvántartott területét ajánlotta fel cserébe. A feltűnő értékaránytalanságon kívül akkor más gyanús körülményekre is felhívtuk a figyelmet. Azóta – az ügyészségi vizsgálaton túl – Joav Blummal szemben folyamatban van egy polgári peres és egy büntetőjogi eljárás is. Gyurcsány Ferenc bukott kormányfő egyik utolsó határozataként nemzetgazdaságilag kiemelt beruházássá minősítette a King’s City fantázianévre keresztelt kaszinó építésének tervét. Az ügyészség tegnap főként a 2008. május 26-án a parlament Nándorfehérvári Termében lezajlott megbeszéléssel kapcsolatban faggatta a volt kormányfőt. Ezen a megbeszélésen a Bajnain és Gyurcsányon kívül részt vett még Tátrai Miklós, a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. volt vezérigazgatója is, a befektetők részéről pedig Ronald S. Lauder, az Estée Lauder Group igazgatója, médiamágnás, a Zsidó Világkongresszus elnöke, Fred H. Langhammer, az Estée Lauder Group korábbi vezérigazgatója, a Walt Disney Company igazgatósági tagja, Itzhak Fisher befektető, Joav Blum, a Zsidó Világkongreszszus alelnöke, és az előző rendszerben vallatótisztként dolgozó Bárd Károly ügyvéd.
Gyurcsány Ferenc tegnapi vallomásából kiderül: a volt kormányfő nem emlékszik rá, hogy az ominózus parlamenti megbeszélésen elhangozottak-e az érintett helységek nevei, tehát az, hogy a befektető a Velencei-tó partján fekvő területet szeretne megkapni. A volt kormányfő vallomása szerint csak Ronald Laudert (a médiamágnás vélhetően a befektető csoport vezetője volt – a szerk.) és Bárd Károlyt ismerte korábbról. Elmondása szerint Joav Blumra már nem is emlékezett.
Az ügyésznek adott válaszában Gyurcsány arról is vallott, hogy tudomása szerint a találkozó célja az volt, hogy „kifejezze a magyar állam készségét, hogy egy kölcsönösen előnyös, értékarányos, jogszerű cserében részt vegyen”. Ez egyébként az ügyészség eddigi vizsgálódásai szerint nem sikerült, hiszen a kirendelt független értékbecslő szerint az üzletember által felajánlott gyümölcsösöket 700 millió forinttal túlértékelték, vagyis minimum ennyit veszített az állam az elvileg kölcsönösen előnyös ügyleten.
Mutatjuk a fővárosi Fidesz legújabb javaslatait