A jegybank szerint lyukas a büdzsé

Majdnem 800 milliárd forintnyi kockázat rejlik a költségvetésben – mutatja a Magyar Nemzeti Bank friss jelentése, amelynek megállapításai kísértetiesen hasonlítanak ahhoz a pénzügyminisztériumi dokumentumhoz, amelyet Oszkó Péter hamisítványnak nevezett. A jegybank szerint nemcsak az adóbevételeknél éri kellemetlen meglepetés az új kormányt, hanem a rosszul tervezett kiadásoknál és a büdzséből „kifelejtett” más tételeknél is.

Szabó Eszter
2010. 06. 12. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Gyakorlatilag ugyanazokra a költségvetési lyukakra hívja fel a figyelmet a Magyar Nemzeti Bank (MNB) tegnap közzétett inflációs jelentése, mint az a pénzügyminisztériumi dokumentum, amelyet a múlt hét végén ismertetett a Napi Gazdaság, s amelyet Oszkó Péter volt pénzügyminiszter hamisítványnak nevezett. A jegybank összesen a GDP három százalékát kitevő kockázatot gyűjtött össze, vagyis 780 milliárd forintos lyukról számol be a költségvetéssel kapcsolatban. A hatalmas mínusz a rosszul tervezett adóbevételekből, a túl optimistán számolt kiadásokból, valamint az állami vállalatokat érintő más tételekből adódik össze, de rontják a mérleget a tavalyi adatokat szépítő egyes intézkedések is.
A legnagyobb terhet az állami tulajdonú közlekedési vállalatok jelentik, az itt felhalmozódott kockázat 390 milliárd forintra rúg az MNB szerint. A MÁV és a BKV működésének támogatására várhatólag 52 milliárd forinttal kell többet fordítani. További gond, hogy a két állami társaság adóssága az idén tovább emelkedik, s év végére megközelíti a 390 milliárd forintot. A Malév szintén pluszterhet ró a büdzsére: a jegybanki számítások szerint az újraállamosítás 2012-ig várhatólag 26 milliárd forintos állami támogatást igényel.

*

További gond, hogy a két állami társaság adóssága az idén tovább emelkedik, s év végére megközelíti a 390 milliárd forintot. A Malév szintén pluszterhet ró a büdzsére: a jegybanki számítások szerint az újraállamosítás 2012-ig várhatóan 26 milliárd forintos állami támogatást igényel. Az eladósodott vállalatok konszolidációjával kapcsolatban az MNB leszögezi: az eddig felhalmozott adósságállomány részleges rendezése még egy hiteles reorganizációs terv mellett is szükséges. A konszolidáció mértékével kapcsolatban a közgazdászok emlékeztetnek, az állami beavatkozások alkalmával eddig általában az adósság felét rendezték, ám a mostani konszolidáció az új üzleti modelltől, a tőkehelyzettől és a fennálló adósság szerkezetétől függ.
Az irreálisan alacsonyra tervezett kiadások további 260 milliárd forintos lyukat üthetnek az idei büdzsén. A költségvetési szerveknél erre az évre százmilliárd forintos megtakarítást határoztak meg, ám a jegybank szerint az eddigi tényadatok arra utalnak, hogy ennek nincsenek meg a feltételei.
Az önkormányzatok 78 milliárdos ketyegő bombát jelentenek, ennyivel több pénzt kell áldozni idén a támogatásukra. Egyrészt az Út a munkába programot rosszul tervezték, ezért itt 26–52 milliárd forintos többletkiadás várható, de az is gondot jelent, hogy a korábban felvett hitelek jelentős részének törlesztését éppen az idei év második felétől kell megkezdenie a településeknek. Az önkormányzatok adóssága tavaly év végén már meghaladta az 1040 milliárd forintot, ráadásul az adósságállomány kétharmada devizában áll fent.
A kórházakra szintén többet kell idén költeni: az egészségügyi pluszkiadások mértéke elérheti az 52 milliárd forintot. A jegybank szerint ennek az az oka, hogy az egészségügyre fordított GDP-arányos kiadások tovább csökkentek, miközben érdemi szerkezeti reformokat nem vezettek be, így az elmúlt években 50 milliárd forintra tehető adósságot halmoztak fel a kórházak.
Az MNB szerint nem teljesülnek az idei személyi jövedelemadó-, társaságiadó- és jövedékiadó-tervek, s az illetékbefizetéseknél is mintegy 25 milliárd forintnyi elmaradás várható. A jegybank külön kitér arra a tavalyi, többször vitatott intézkedésre, amely a dohánytermékek jövedékiadó-befizetését előrehozta, ez ugyan harmincmilliárd forinttal szépítette a tavalyi számokat, ám most hiányzik a büdzséből.
A jelentés a hivatalos 3,8 százalékos államháztartási hiány helyett 4,5 százalékos hiánnyal kalkulál, ez a szám azonban hangsúlyozottan nem tartalmaz egyes kiemelt tételeket, így az eladósodott állami vállalatok legalább részleges konszolidációját. Az infláció az idén 4,9 százalék lesz, jövőre 3,0, 2012-ben 2,9 százalék, ami magasabb a februárban várt 4,4, illetve a jövőre várt 2,3 százaléknál. A magasabb inflációt elsősorban a gyengülő euró miatt emelkedő energiaárakkal indokolja az MNB. Ugyanakkor a jegybank új jelentésében rögzített átlagos euró/ forint árfolyam 266,3, szemben a februári 269,3 forinttal.

Vita a devizahitelek átváltásáról. Élénk vita folyik a közgazdászok között arról, hogyan lehetne a problémás devizahiteleket forintra átváltani. Róna Péter közgazdász azt ajánlotta, hogy egy állami tulajdonban lévő pénzintézet forintkötvényeket bocsásson ki, amellyel megveszi a bankoktól a devizában megkötött jelzáloghiteleket. Az OTP elemzési központjának vezetője, Tardos Gergely azonban úgy látja: ha Róna javaslatait a kormány megpróbálná végrehajtani, akkor az a forintárfolyam azonnali összeomlását okozná.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.