A piac szereplőinek tetszenek az elképzelések

Kedvezően fogadták a piacok a kormány gazdasági akciótervét. Úgy tűnik, hogy a befektetők már korábban számoltak a változásokkal, beleértve a 200 milliárd forintos banki különadót is, ezért sem a forint árfolyamát, sem a tőzsdét nem rengették meg a bejelentések. A hazai fizetőeszköz erősödéssel zárt.

Csécsi László
2010. 06. 18. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A borúlátó előrejelzések ellenére a kormány gazdasági programjának ismertetése nem rengette meg sem a forint árfolyamát, sem a budapesti tőzsde indexét. Sőt, a hazai fizetőeszköz kisebb délelőtti gyengélkedést követően dél körül meredek erősödésbe kezdett és csak a 281,3-es eurónál pattant vissza. Reggel a közös fizetőeszközért még több mint 285 forintot kellett fizetni a nemzetközi piacokon, lapzártánk idején pedig 284 forint közelében ingadozott. Pénteken még 290 forint közelében, hétfőn délelőtt pedig 288 forint környékén járt az euró. A svájci frankot a tegnap esti órákban 205,7 forinton jegyezték.
A távirati iroda által megkérdezett devizapiaci kereskedők véleménye szerint az előterjesztett gazdasági akcióterv teljesíti a befektetői bizalom helyreállításának szükséges és elégséges előfeltételeit. Az akcióterv ugyanakkor sikeresen áttematizálta az ország gazdasági kilátásainak problémakörét, háttérbe szorítva ezzel a hét végi elhibázott kommunikáció káros következményeit.
A lapunk által megkérdezett elemzők szerint az akcióterv jót tesz a magyar gazdaság megítélésének. Barcza György, a K&H vezető elemzője szerint a forint árfolyamára kedvező hatással lehet a hiánycél megtartása, és a személyi jövedelemadó csökkentése is a gazdasági növekedést segítheti elő, így az akcióterv egészében pozitív üzenet a befektetők számára. Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője pedig közölte: úgy tűnik, a piacok már beárazták a programban szereplő változásokat, többek között a banki különadót is. A szakember szerint a tervezett 200 milliárd forintos adó kétharmada-háromnegyede hárul majd a bankokra, a többi a biztosítókat és a pénzügyi vállalkozásokat terheli majd. Suppan szerint a piac bizalmát nem lehet egy-két nap alatt visszaszerezni, de ha a befektetők úgy látják, hogy a kormány elkötelezett a gazdaság helyreállításában és a hiánycél elérésében, akkor hamarosan elindulhatnak lefelé az állampapírhozamok.
Erdei Tamás, a Magyar Bankszövetség elnöke az MTI-nek nyilatkozva elmondta: a bankokat meglepetésként érte az „óriási mértékű” banki különadó bevezetése. A bejelentett elvonás a bankszövetség elnöke szerint olyan mértékű terhelést jelent a bankrendszer számára, hogy az is elképzelhető, hogy jó néhány pénzintézet az idén veszteséget fog produkálni.
Az akcióterv elsősorban a bankpapírokra lehet hatással a következő napokban-hetekben, mivel a 200 milliárd forintos különadó elég jelentős tétel lehet a pénzintézetek, biztosítók és pénzügyi vállalkozások számláin. Ennek ellenére az OTP árfolyama nem omlott össze tegnap, sőt a papírok a pozitív tartományban zárták a napot. A lapunknak nyilatkozó elemzők megjegyezték: egyelőre nem világos, hogy mennyivel fogja kivenni a részét az OTP a banki adóból, de az biztos, hogy jelentős részét a hazai pénzintézetnek kell majd állnia.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.