A borúlátó előrejelzések ellenére a kormány gazdasági programjának ismertetése nem rengette meg sem a forint árfolyamát, sem a budapesti tőzsde indexét. Sőt, a hazai fizetőeszköz kisebb délelőtti gyengélkedést követően dél körül meredek erősödésbe kezdett és csak a 281,3-es eurónál pattant vissza. Reggel a közös fizetőeszközért még több mint 285 forintot kellett fizetni a nemzetközi piacokon, lapzártánk idején pedig 284 forint közelében ingadozott. Pénteken még 290 forint közelében, hétfőn délelőtt pedig 288 forint környékén járt az euró. A svájci frankot a tegnap esti órákban 205,7 forinton jegyezték.
A távirati iroda által megkérdezett devizapiaci kereskedők véleménye szerint az előterjesztett gazdasági akcióterv teljesíti a befektetői bizalom helyreállításának szükséges és elégséges előfeltételeit. Az akcióterv ugyanakkor sikeresen áttematizálta az ország gazdasági kilátásainak problémakörét, háttérbe szorítva ezzel a hét végi elhibázott kommunikáció káros következményeit.
A lapunk által megkérdezett elemzők szerint az akcióterv jót tesz a magyar gazdaság megítélésének. Barcza György, a K&H vezető elemzője szerint a forint árfolyamára kedvező hatással lehet a hiánycél megtartása, és a személyi jövedelemadó csökkentése is a gazdasági növekedést segítheti elő, így az akcióterv egészében pozitív üzenet a befektetők számára. Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője pedig közölte: úgy tűnik, a piacok már beárazták a programban szereplő változásokat, többek között a banki különadót is. A szakember szerint a tervezett 200 milliárd forintos adó kétharmada-háromnegyede hárul majd a bankokra, a többi a biztosítókat és a pénzügyi vállalkozásokat terheli majd. Suppan szerint a piac bizalmát nem lehet egy-két nap alatt visszaszerezni, de ha a befektetők úgy látják, hogy a kormány elkötelezett a gazdaság helyreállításában és a hiánycél elérésében, akkor hamarosan elindulhatnak lefelé az állampapírhozamok.
Erdei Tamás, a Magyar Bankszövetség elnöke az MTI-nek nyilatkozva elmondta: a bankokat meglepetésként érte az „óriási mértékű” banki különadó bevezetése. A bejelentett elvonás a bankszövetség elnöke szerint olyan mértékű terhelést jelent a bankrendszer számára, hogy az is elképzelhető, hogy jó néhány pénzintézet az idén veszteséget fog produkálni.
Az akcióterv elsősorban a bankpapírokra lehet hatással a következő napokban-hetekben, mivel a 200 milliárd forintos különadó elég jelentős tétel lehet a pénzintézetek, biztosítók és pénzügyi vállalkozások számláin. Ennek ellenére az OTP árfolyama nem omlott össze tegnap, sőt a papírok a pozitív tartományban zárták a napot. A lapunknak nyilatkozó elemzők megjegyezték: egyelőre nem világos, hogy mennyivel fogja kivenni a részét az OTP a banki adóból, de az biztos, hogy jelentős részét a hazai pénzintézetnek kell majd állnia.

Szörnyű tragédia történt hajnalban: a mentők már nem tudtak segíteni