A semmibe jutó uniós pénzek a Sajó mentén?

Adót nem fizető vállalkozás, székhelyekkel variáló cégtulajdonos, pórul járt önkormányzat, állami pénzen hízó szocialista kötődésű szövetkezet. Ez dióhéjban a sajóvámosi szárnyasnevelő telep története. Az istállókat fenntartó cég rendszeres uniós támogatásban részesül: az utóbbi három évben három különböző pályázaton csaknem háromszázötvenmillió forintot kaszált.

Velkei Tamás
2010. 06. 28. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Fákkal sűrűn benőtt területen, a kíváncsi szemek elől szinte elbújva fekszik Sajóvámos határában a BPR 2001. Kft. pulykatelepe. A kapuig vezető köves utat csalántenger övezi, a drótkerítéshez érve nagy táblára leszünk figyelmesek, rajta a felirat a következőről tájékoztat:
Állattartó telepek felújítása. Kedvezményezett: BPR 2001 Ingatlanforgalmazó Kft. Kivitelező: Lakisz Szövetkezet. A beruházás befejezésének dátuma: 2009. június 30. „Európai mezőgazdasági vidékfejlesztési alap: a vidéki területekre beruházó Európa.”
Nézelődésünkre csaholni kezd egy loncsos eb, majd előkerül a telepre felügyelő portás.
– Segíthetek valamiben?
– Újságírók vagyunk. Érdeklődnénk a tavalyi beruházásról.
– Milyen beruházásról?
– Arról, amelyik a kerítésen függő táblán olvasható. 2009-ben itt építkezésnek, felújításnak kellett volna zajlani.
– Korábban, sok évvel ezelőtt bővült a telep, akkor húzták föl ott hátul azokat az épületeket, ott nevelik a csirkéket.
– Hát nem pulykákat tenyésztenek?
– Nem, most csirkéket nevelnek, úgy ötvenezret.
– Bemehetnénk körbenézni?
– Nem engedhetem be magukat – feleli fertőzésveszélyre hivatkozva.
A táblán is olvasható BPR 2001 Ingatlanforgalmazó Kft. az állattartó telepek felújítására kiírt (ÁTK I.) pályázaton 2008 januárjában nyert, ám csak 2011-ig kell a cégnek a trágyakezelés, a trágyatárolás megoldására és útépítésre felvett, több mint negyvenmillió forint összköltségű projekteket befejeznie.
Informátorunk elmondása szerint a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (MVH) 2008 szeptemberében helyszíni szemlén győződött meg arról, hogy a projektben szereplő építési munkák a műszaki leírás szerinti minőségi paraméterekkel megvalósultak, az útpadkát kivéve, amely csak részben készült el, anyaga pedig zúzalék helyett darált beton. Lehetséges, hogy egy évek óta a telepen őrködő munkatárs ne vegye észre, amint egy ekkora értékű beruházás megvalósul?

Bűzös telep, feledékeny vállalkozó
Ha úgy fúj a szél, néha olyan bűzt hord a telepről, hogy nem lehet meglenni – mondják a faluban, ahol ezért nem zárták szívükbe a céget, noha néhány községbéli ott dolgozik.
Komjáthy Lajosné polgármester így nyilatkozik:
– Mi nem tudunk semmilyen építkezésről, illetve annak volumenéről sem, csak annyit hallottunk, hogy a cég uniós forrásra pályázott, és nyert. De hogy a pénzt mikor kapta, mire költötte, arról minket nem tájékoztatott. Az építési engedélyt egyébként is a miskolci kistérségi jegyző adja ki – szögezi le.
Meglepő e szűkszavúság a cég részéről, hiszen a település külterületén működik a cég, és községbelieket is foglalkoztat. A körjegyző azonban rávilágít a némaság miértjére. – Tavaly júniusban a BPR 2001 záróbevallást készített a 2008-as forgalmáról, és azt leadta az önkormányzatban. Azóta nem tudunk róluk, pedig korábban a legtöbb iparűzési adót fizető vállalkozás volt a településen – emlékszik Molnárné Cseh Mária. – Azt gondoltuk, megszüntette tevékenységét, de a lakosság folyamatosan bűzre panaszkodott, ezért a közelmúltban kimentünk állat-egészségügyi szakemberrel a helyszínre. Akkor szembesültünk azzal, hogy a tevékenységet folytatják, mi több, már nyolcvanezer csirkét nevelnek. A helyszínen úgy tűnt, a vezetőként bemutatkozó Kovács József csak bérli a telepet – árad a panasz a jegyzőből.
Kovács József kérdésünkre kijelenti: rosszul tudják Sajóvámoson, ő a cég tulajdonosa, öt éve vette meg a BPR 2001-et, amely korábban megvásárolta a falu lerobbant tsz-épületeit.
– Ha ön a tulajdonos, miért nem fizetett a cége iparűzési adót?
– Azért, mert Miskolc a telephelyünk, jövő januártól azonban újra Sajóvámosra fogok fizetni – áll elő egy igen furcsa verzióval.
Utánanézünk: a cégadatok szerint a BPR 2001 telephelye Sajóvámoson és Szikszón van, székhelye pedig mindig is Miskolcon volt. De nem csak ebben az esetben hagyta cserben memóriája Kovács urat.
– Milyen értékben ruházott be az ÁTK I. pályázati forrásból?
– Ha jól emlékszem, 17 millió forintért építettünk nagyjából száz méter betonutat, aljzatbetonozást végeztünk, és kialakítottunk egy trágyatárolót – feleli.
Nem árt ismételni: a pályázaton negyvenmilliót nyert. Ahogy azt sem, hogy 2009. június 30. szerepel a bejárat melletti táblán befejezési dátumként, ám mint megtudom, ezt Kovács József maga szabta meg határidőként. 2009-ben az önkormányzatnak senki nem fizetett iparűzési adót, Kovács az ellenőrzéskor bevallást ígért a körjegyzőnek, ám Molnárné állítja: azóta sem látták. Hogy miért nem fizet adót egy olyan cég, amely 2006-ban Sapard-pályázaton 108 412 850 forintot nyert pulykatelep felújításra, mezőgazdasági épület fejlesztése címen, rejtély.
A vállalkozás 2007-es mérlegéből ugyanakkor kiderül, hogy a pályázat elnyerése idején a cég átlagosan háromfős létszámmal dolgozott. Elgondolkodtató. (További adalék, hogy ugyanez a cég az ÁTK II. pályázaton 194,6 millió forinthoz jutott szikszói telepének modernizálására. Igaz, ez nem törvénytelen.)

A holdudvar jól járt

Érdeklődésünkre Vargha Tibor, a miskolci önkormányzat építési, környezetvédelmi és városüzemeltetési főosztályának vezetője szikáran leszögezi: a BPR 2001 a 2007–2009 közötti években Sajóvámos községben nem adott be építéshatósági kérelmet pulyka- (illetve immár csirke-) telepének felújítására. Kovács József szerint azért, mert a beruházás nem igényelt építési engedélyt.
A bűzügy eközben átkerült az Észak-magyarországi Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Felügyelőséghez. Temesi György, a felügyelőség munkatársa leszögezi: a vállalkozás rendelkezett állat-egészségügyi működési engedéllyel, arról viszont nem tudott, hogy 40 ezer egyed nevelése fölött szüksége van egységes környezethasználati engedélyre is. Hozzáteszi: a helyszínen nem tapasztalt bűzt, a csirkéket 42 napos korukig nevelik, a trágyát egy tételben szállítják el. Azonban érdekes megjegyzést fűz az általa tapasztaltakhoz: az istállók szerinte régen épültek, felújításuknak nyomát sem látta.
Mindezek után érdemes tisztázni, kikből áll a jogszabályokra fittyet hányó, óriási fejlesztési forrásokhoz jutó cég tulajdonosi köre. A pulykatelepet működtető kft. egyik résztulajdonosa mások mellett özvegy Orosz Győzőné, Mokrainé Orosz Angéla édesanyja. Utóbbi hölgy Mokrai Mihálynak, Miskolc szocialista alpolgármesterének a felesége. Igaz, ez sem jogszerűtlen.
– Tudja, hogy a BPR 2001 nem fizetett tavaly iparűzési adót? – érdeklődöm az MSZP-s alpolgármesternél.
– Hová?
– Úgy tudjuk, sehová.
– Az anyósom lányát vettem feleségül, nem az anyósomat, kérdezze ezt tőle.
– A pulykatelep rekonstrukciójában közreműködő Lakisz Szövetkezetben ön milyen pozíciót tölt be?
– Semmilyet. 2000-ben meg akartam venni, de a tagság nem járult hozzá. Három céghez van közöm, de a Lakisz 2000 óta nem tartozik közéjük.
A miskolci MSZP-s városvezetőnek bizony rossz a memóriája: a cégnyilvántartás szerint Mokrai Mihály az ezredforduló óta több alkalommal különböző tisztségeket töltött be, legutoljára vezető tisztségviselő volt (megbízatása 2011-ig szólt volna, de 2008-ban megszüntette). A Lakisz – amelyet tartozása ellenére felvettek a szakiskolák névsorába, még pályázott is kétmillió forintra – ellen 2008-ban többször indítottak eljárást, mert tartozott az APEH-nek, emellett munkaügyi bírságot is kapott, és még ma is hatályos végrehajtási eljárás folyik ellene.
Mokrai pártjának regnálása alatt több önkormányzati munka is jutott a Lakisznak. Tavaly júliusban az alpolgármester két akadálymentesítésről számolt be. Az Árpád úti óvoda átépítésekor csaknem 17 millió forint támogatást nyert el az önkormányzat az Új Magyarország fejlesztési terv Észak-magyarországi operatív program támogatási rendszerből, míg az okmányiroda akadálymentesítésére tízmilliót, szintén a programból. „A színvonalas kivitelezés a Lakisz Szövetkezetet dicséri, ők többéves szakmai múlttal rendelkeznek ilyen területen”, lelkendezett a helyi média, nem említve, hogy a Lakisz minőségirányítási rendszer tanúsítását (ISO 9001) visszavonták.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.