Az évjárat, a család és a jóisten

P I N C E S Z E R

Muray Gábor
2010. 06. 23. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ahogy beköszönt a kánikula, Pannonhalmán rendszerint lezajlik az év legfontosabb borversenye, a presztízsértékű Pannon Bormustra is. Az idei verseny is szolgált meglepetéssel, legfőképpen azzal, hogy az egyik zsűritag, a lengyel Wojciech Bonkowski éppen azokra a régi „sztárokra” akadt ki, akiket a zsűri nagy része az idén is csúcsborásznak ítélt (felróva nekik, hogy nem a klímának, földrajzi adottságnak megfelelő borokat készítenek). Villány persze tarolt, kékfrankos vagy kadarka nem is szerepelt a díjazott borok között, és visszatért a borhamisítási ügybe keveredett (vagy kevert) Vincze Béla, aki két vörössel (Merlot Arcanum és Cabernet Franc Arcanum 2008) csúcsbor minősítést szerzett.
A csütörtöki gálán a Gundel trópusi hangulatú teraszán szépen megfértek egymás mellett Magyarország éllovas borkészítői, eszembe is jutott, hogy például a filmszemlékhez képest – a suttogó propaganda ellenére is – milyen jól működik itt az összefogás (lásd az életben maradásért küzdő Gál Tibor pincészet, amelynek megsegítésére – korábbi, Magyar Nemzet-es cikkünknek is köszönhetően – maga Takler Ferenc is felajánlkozott). Szembeötlő volt még az a szemérmesség és szerénység is, ami miatt a borászok egy részét igazán szeretjük: az idei Grand Prix – az abszolút győztes Tokaji Aszú 6 puttonyos 2003 – bort készítő Orosz Gábor a díj átvételekor az évjáratnak, a szőlőnek és a jóistennek köszönte a bort, amivel nyerhetett, s nem utolsósorban a családjának, aki ezt a szép szakmát a kezébe adta. Orosz Gábor őszinte szerénységéhez hasonló a St. Andrea pincészetet vezénylő Lőrincz Györgyé is, 2006-os és 2007-es Merengő Bikavérével uralta az idei Gál Tibor bikavér emlékversenyt, és a viszszakóstolásnál is valahogy mindig az ő borainál kötöttem ki – itt nincsenek kompromisszumok, borászban, borban, borcímkében ilyen kerek harmóniát egészen ritkán talál a borissza. Néhány korty Merengő Bikavér után arra gondolok, jó lenne Lőrincz Györgynek lenni.
Talán a Pannon Bormustrán annyira még nem érezhető, de már itt a generációváltás szele, egyre népszerűbbek a kézműves borászatok, a nagy neveknél pedig a fiúk átveszik apáiktól a vezetést, Tokajban évről évre hangsúlyosabbá válnak a desszertborok mellett (vagy helyett) a nagy száraz fehérborok, és a havonta-évente elmondott mantra is talán hatni kezd: nekünk a Kárpát-medencei fajtákkal kell előtörnünk. Sopronban igaza van Weninger Franznak, hogy a kékfrankosé a jövő, mint ahogy Somlón és Tokajban a száraz furminté. Nem beszélve a csúcsrizlingjeinkről.
A lényeg az otthonosság, tiszta tekintet, egyenes beszéd, egyszerűség – borban is. A barokkos túldíszítettségtől hamar émelyegni kezd az ember. Az igazi bornál nincs szükség hangulatfestő jelzőkre, elég végre kimondani – ez jó. És ez alighanem többet ér minden díjnál.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.