Sokkal rosszabb a helyzet, mint hittük: az átadás-átvétel alapján úgy tűnik, hogy a cél jelenleg a közvetlen államcsőd elkerülése – jelentette ki tegnap Kósa Lajos. A Fidesz ügyvezető alelnöke a Napi Gazdaság konferenciáján arra hívta fel a figyelmet, hogy van olyan igazgatási ágazat, ahol már júniusra sem tudnak bért fizetni az alkalmazottaknak, elfogyott ugyanis az erre elkülönített keret. Kósa szerint hazánknak „szűk esélye” van arra, hogy elkerülje Görögország helyzetét, ám bizonyos, hogy vészhelyzet van. – Most, mivel süllyed a hajó, bármi áron azonnali lépéseket kell tenni – fogalmazott a konferenciát rendező napilap internetes tudósítása alapján a Fidesz politikusa.
*
Szerinte a görög példa azt mutatja, hogy Magyarországot sem hagyják majd elsüllyedni. Hozzátette: a válság időszakára egy átmeneti, legfeljebb két évre szóló forgatókönyvet kell megalkotni, amelynek keretén belül – a kényszerhelyzet miatt és átmeneti jelleggel – gazdasági alkotmányossági szabályokat is felfüggeszthet az új kormány. A nemzeti együttműködés fontosságát hangsúlyozó Kósa szerint általános válságkezelést most nem lehet alkalmazni, teljesen új alapokra kell helyezni a gazdaságpolitikát. A válságkezelő terv részleteivel kapcsolatban a politikus annyit árult el, hogy ennek a hétnek a végén illetve jövő hét végén dől el, mit lehet kezdeni a jelenlegi helyzetben, ám a nagy ellátórendszereket bizonyosan meg kell reformálni. Példaként az önkormányzatok és a közbeszerzések rendszerét említette a politikus, akinek szavai után jócskán gyengült a hazai valuta.
A hazánkat hitelező Nemzetközi Valutaalappal kapcsolatban Kósa arra hívta fel a figyelmet, hogy eddig azok az országok voltak sikeresek a válságmenedzselésben, amelyek nem fogadták el a Világbank és az IMF előírásait. Mint mondta, jelentősen csökkenteni kell a vállalkozásokra nehezedő adóterheket, ám azt a kérdést, hogy miből, értelmetlen feltenni, mivel pillanatnyilag a túlélés a legfontosabb.
– Súlyos megállapításokat tartalmaz a gazdasági tényfeltáró bizottság részjelentése – jelentette ki tegnap Varga Mihály, a Miniszterelnökség államtitkára is az államháztartás valós helyzetét feltérképező grémium tegnapi munkaértekezlete előtt. Varga Mihály hangsúlyozta: nyilvánvaló, hogy az idei költségvetés nem tartalmazza a valós folyamatokat és adatokat, jelentős különbséget találtak ugyanis az eddig bevallott és a valós adatok között. A bizottság december óta dolgozik az államháztartás reális helyzetének felmérésén. Első jelentésüket a hét végén teszik közzé, munkájukat előreláthatólag augusztus végén fejezik be. Az államtitkár szerint a kormányzati átadás-átvétel során meglepő hiányosságokra bukkantak, ráadásul nem létező, de betervezett bevételek, valamint létező, de kifizetésre nem méltatott célok is kiderültek.
– Az egyébként is súlyos helyzetben lévő magyar államháztartás helyzete sokkal rosszabb annál, mint amit arról ebben a pillanatban gondolni lehet – erősítette meg Varga, aki szerint azért hozták létre a bizottságot, mert már 2006-ban sem lehetett látni a valós gazdasági helyzetet, mivel az adatokat eltitkolták és nem került sor igazi átadás-átvételre. Aláhúzta: az elmúlt években koncepciótlan sodródás jellemezte a gazdaságpolitikát, amely óhatatlanul is együtt járt a korrupció és a bürokrácia növekedésével, a helyzetet pedig súlyosbította a hiteltelenség. – Emiatt Magyarországot sújtotta a legmélyebben, leggyorsabban a világgazdasági válság, és nekünk volt először szükségünk a Nemzetközi Valutaalap és az unió mentőövére – fűzte hozzá az államtitkár. Véleménye szerint most alapos szakmai felkészültséggel, hitelességgel és megbízhatósággal kell részt vennünk a gazdasági versenyben.
továbbiak a 12. oldalon >