Tizenegy évvel a délszláv háborúk végét követően továbbra is mintegy 15 ezer személyt tartanak még mind a mai napig eltűntként számon a térség országaiban. Ennek kapcsán rendeznek konferenciát ma Belgrádban, amelynek célja, hogy tisztázzák az 1990-es években eltűnt személyek státusát és családjaik jogi helyzetét. A megbeszélésen – amelyet a szerb eltűnt személyek családjait tömörítő szövetség kezdeményezett – emellett arról is döntenek, hogy megnyitják az egyes államok ezzel kapcsolatos archívumait, és sürgetik az eltűnt személyek kapcsán indított nyomozások hatékony lezárását is.
A két leginkább sürgető kérdést Szerbia és Horvátország között kell elrendezni – emlékeztetett a konferenciáról szintén hírt adó BalkanInsight. A hírportál szerint ugyanis az 1991–1995 között a horvátországi krajnai Szerb Köztársaságban lezajlott csatározásokban horvát oldalról 2915, míg szerb részről 2180 fő tűnt el nyomtalanul. További problémát jelent, hogy pénzügyi okokból, exhumálás hiányában mindeddig nem sikerült igazolni 380 horvátországi tömegsírba temetett személyt. „A horvátok mellett nekünk újabb 660 sírhelyről vannak adataink” – mondta Stavo Strabac, a horvátországi szerb áldozatokat felkutató Veritas szervezet vezetője, aki a krajnai Szerb Köztársaság államtitkára is volt. A Nemzetközi Vöröskereszt szerbiai delegáltja szerint Zágrábnak évi 110 eset kivizsgálására van elég forrása. Arni Paul-Henri szerint ez gyenge teljesítmény olyan gazdasági háttérrel rendelkező országtól, mint Horvátország.
Hasonló problémák körvonalazódnak a koszovói háború kapcsán, ahol a szerb és albán statisztikák heves „csatát vívnak egymással”. Belgrádi adatok szerint még mindig 1800, többségében szerb személyről nem tudni még mindig semmit. Pristina viszont 2500 albán, 400 szerb és 100 roma eltűntet tart számon. Jó hír lehet viszont, hogy a szerb hatóságok vizsgálatot indítottak a délnyugati szerb Raska városa mellett felfedezett, 250 elhunytat rejtő tömegsír ügyében. „A halottak többsége albán, de a szerb áldozatokat is azonosítjuk” – mondta Veljko Odalovics. A szerb kormány eltűntekkel foglalkozó bizottságának elnöke szerint az esetet gyorsan meg tudják oldani, hiszen a vélhetőleg ott meghaltak családtagjainak 90,8 százaléka már adott vérmintát az azonosításra.
Mladics halála. Hivatalos úton kérte a hatóságokat Ratko Mladics családja, hogy az egykori boszniai szerb katonai parancsnokot nyilvánítsák halottnak – adta hírül tegnap a szerb B92 televízió. A családot képviselő ügyvéd, Milos Saljics szerint ezt azért kérték, mert Mladicsról hét éve nincs hír. Törvény szerint hetven év fölött kérhetik ezt a hozzátartozók. A hágai Nemzetközi Bíróság viszont úgy gondolja, a jelenleg 67 éves Mladics álnéven bujkál még. (MN)

Szenzációs felfedezés: huszárok 80 éve elásott titkait találták meg egy osztrák kastély parkjában