A kettős állampolgárságról szóló törvény elfogadása után a mostani, Trianon-emléknappal kapcsolatos döntéssel végérvényesen létrejöhet a nemzet határok feletti újraegyesítése?
– Önmagában ettől a két törvénytől ez még nem valósul meg, azonban nagyon fontos lépéseket jelent a cél megvalósulása felé. Az egyik egy közjogi akadályt hárít el, míg az emlékezés törvénye erkölcsi értelemben rakja le egy új nemzetpolitika alapját.
– Az MSZP nem támogatta az emléknapról szóló törvény elfogadását, míg az LMP tartózkodott. Miért nem jöhetett létre nemzeti egység ebben a kérdésben?
– Az általános vita hangvételéből kiindulva úgy gondoltam, hogy akár egyöntetű döntés is születhet. Nem így lett, amit nagyon sajnálok. Az MSZP esetében azért, mert úgy tűnik, hogy nem kívántak elszakadni az eddig képviselt nemzetellenes politikától. Az mondjuk rosszul- esett volna, ha Gyurcsány Ferenc és a hozzá hasonló szocialista képviselők is támogatták volna a javaslatot.
– A szembenézés és feldolgozás szimbolikus jelentőségén túl hozhat-e konkrét eredményeket – például az autonómiatörekvésekben – a határon túli magyaroknak ez a törvény?
– Önmagában nem, azonban a törvény világossá tette, hogy a Magyar Országgyűlés az autonómiában látja a szétszabdalt magyar nemzet problémáinak jogosan elvárt megoldását. Innentől kezdve van egy törvény, amihez a jelenlegi és következő kormányoknak is viszonyulniuk kell a nemzetközi porondon.
– Számít a korábbi szlovák reakciókhoz hasonló hisztérikus válaszokra a szomszédos országokból?
– Nem számítok erre, de arra sem, hogy valamiféle lelkesedés önti el Bukarestet vagy Belgrádot. Őszintén szembe kell nézni az elmúlt kilencven év azon gyakorlatával, hogy ezek az országok a saját nemzetpolitikájuk középpontjába a területükön élő magyar közösségek felszámolását állították.
– Született egy magyar törvény, amely hangsúlyosan kezeli az Istenben való hitet. Ez előrevetít egy olyan alkotmánymódosítást, amely szintén ezt teszi majd?
– Magyarországon ez újdonságnak számít, de még az EU alkotmányozásában is konfliktusos kérdés volt. Az a határozott meggyőződésem, ha Európa erről nem vesz tudomást, saját magát számolja fel. Nekünk most lehetőségünk van a sztálinista hagyomány felszámolásra, ezért nem véletlenül szerepel a törvényben ez a fordulat, amely ugyanakkor tiszteletben tartja mások világnézeti szabadságát is.

Kiderült, ki lehetett az ukrán kémbotrányban érintett magas rangú magyar katonai vezető