A márciusi 5,8 százalékról áprilisra 15,7 százalékra nőtt az építőipari termelés visszaesése – derül ki a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) tegnap közzétett jelentéséből. Az iparág zuhanása fölgyorsult, hiszen a tavaly áprilisban mért 7,1 százalékos zsugorodásnak ez több mint kétszerese. A statisztikai hivatal szerint az épületépítés 13,3 százalékos visszaesését a szak- és szerelőipari munkák drasztikus csökkenése okozta, így a szerkezetépítési munkáknál hiába mutatkozott minimális bővülés, az nem tudta ellensúlyozni az egész iparág rossz teljesítményét. Az egyéb építményeknél éves szinten összesen 18,2 százalékos csökkenést regisztrált a KSH.
Koji László, az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetségének (ÉVOSZ) szakértője szerint a tegnap közzétett adatok a piaci szereplők várakozásai alapján készített év eleji prognózisukat is jelentősen alulmúlták.
– A 2006-os csúcsévhez képest a komplett építőiparban 40, a lakásépítésben pedig 50 százalékkal csökkent a termelés – mutatott rá a szakember, aki szerint az idei évben csak az jelenthet előrelépést, ha az új kormány fel tudja gyorsítani a brüsszeli finanszírozású munkák döntési folyamatát. A szakma most abban reménykedik, hogy a kormány a fizetőképesség javítása érdekében hatni fog a közbeszerzési piacra, például a garanciamérték változtatásával és a minimális rezsióradíj meghatározásával, s így talán kiszűrhetők lesznek az irreálisan alacsony árajánlatok. Ahhoz, hogy fejlődésnek induljon az építőipar, Koji szerint a rendelésállomány folyamatos, 35 százalékos növekedésére lenne szükség.
Bár az első negyedév adatai jelentős visszaesésre utalnak, az év második felében mégis föllendülés következhet – fejtette ki lapunknak Varga Dénes, a DEM Információs és Gazdaságkutató Iroda vezetője, aki a mélyépítésben határozott növekedést, míg a magasépítés területén pozitív stagnálást, azaz 1-2 százalékos bővülést vár.
Az év első néhány hónapjában egyértelműen a kivárás jellemezte a piaci szereplőket: mindenki az új kormányra, illetve annak elképzeléseire várt. Ezt igazolja, hogy áprilisban a megkötött szerződések száma 17,1 százalékkal maradt el a tavalyi szinttől, az első négy hónap összesítése azonban már 17,5 százalékos növekedést mutat. Ez utóbbi tény mindenképpen bizakodásra ad okot Varga Dénes szerint. Mint mondta, a helyzet értékelésénél azt is figyelembe kell venni, hogy a magasépítés területén a 2001. évi szint alá csökkent a termelés, miután 2007 óta drasztikus csökkenést szenvedett el az iparág.
A mélyépítő cégeknél Varga Dénes szerint néhány évig még kitartanak az elmúlt időszakban elnyert munkák, utána viszont csak az általános föllendülés hozhat újabb megrendeléseket.

Amerika megmondóembere jégre teszi a globalistákat a CPAC Hungary-n