Felgyorsult az építőipar zuhanása

Folytatódott, sőt gyorsult az építőipar 2007 óta tartó zuhanása a statisztikai adatok szerint: az év első négy hónapjában 12, áprilisban pedig 15,7 százalékkal maradt el az iparág termelése a tavalyitól. Az év második felében várható folyamatokról eltérő a szakértők véleménye.

Hajdú Péter
2010. 06. 24. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A márciusi 5,8 százalékról áprilisra 15,7 százalékra nőtt az építőipari termelés visszaesése – derül ki a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) tegnap közzétett jelentéséből. Az iparág zuhanása fölgyorsult, hiszen a tavaly áprilisban mért 7,1 százalékos zsugorodásnak ez több mint kétszerese. A statisztikai hivatal szerint az épületépítés 13,3 százalékos visszaesését a szak- és szerelőipari munkák drasztikus csökkenése okozta, így a szerkezetépítési munkáknál hiába mutatkozott minimális bővülés, az nem tudta ellensúlyozni az egész iparág rossz teljesítményét. Az egyéb építményeknél éves szinten összesen 18,2 százalékos csökkenést regisztrált a KSH.
Koji László, az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetségének (ÉVOSZ) szakértője szerint a tegnap közzétett adatok a piaci szereplők várakozásai alapján készített év eleji prognózisukat is jelentősen alulmúlták.
– A 2006-os csúcsévhez képest a komplett építőiparban 40, a lakásépítésben pedig 50 százalékkal csökkent a termelés – mutatott rá a szakember, aki szerint az idei évben csak az jelenthet előrelépést, ha az új kormány fel tudja gyorsítani a brüsszeli finanszírozású munkák döntési folyamatát. A szakma most abban reménykedik, hogy a kormány a fizetőképesség javítása érdekében hatni fog a közbeszerzési piacra, például a garanciamérték változtatásával és a minimális rezsióradíj meghatározásával, s így talán kiszűrhetők lesznek az irreálisan alacsony árajánlatok. Ahhoz, hogy fejlődésnek induljon az építőipar, Koji szerint a rendelésállomány folyamatos, 35 százalékos növekedésére lenne szükség.
Bár az első negyedév adatai jelentős visszaesésre utalnak, az év második felében mégis föllendülés következhet – fejtette ki lapunknak Varga Dénes, a DEM Információs és Gazdaságkutató Iroda vezetője, aki a mélyépítésben határozott növekedést, míg a magasépítés területén pozitív stagnálást, azaz 1-2 százalékos bővülést vár.
Az év első néhány hónapjában egyértelműen a kivárás jellemezte a piaci szereplőket: mindenki az új kormányra, illetve annak elképzeléseire várt. Ezt igazolja, hogy áprilisban a megkötött szerződések száma 17,1 százalékkal maradt el a tavalyi szinttől, az első négy hónap összesítése azonban már 17,5 százalékos növekedést mutat. Ez utóbbi tény mindenképpen bizakodásra ad okot Varga Dénes szerint. Mint mondta, a helyzet értékelésénél azt is figyelembe kell venni, hogy a magasépítés területén a 2001. évi szint alá csökkent a termelés, miután 2007 óta drasztikus csökkenést szenvedett el az iparág.
A mélyépítő cégeknél Varga Dénes szerint néhány évig még kitartanak az elmúlt időszakban elnyert munkák, utána viszont csak az általános föllendülés hozhat újabb megrendeléseket.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.