Bár eddig nem sok információ látott napvilágot a bankok és a kormány közötti, a kétszázmilliárdos különadóra vonatkozó tárgyalásokról, minden jel arra utal, hogy a viták neheze még hátravan. A tárgyalások fővonaláról Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter a Figyelőnek adott tegnapi interjújában elmondta: a kétszázmilliárd forint kőbe vésett szám, erről nem alkudozik a kormány. Ugyanakkor olyan megállapodást szeretnének, amely lehetővé teszi a bankoknak, hogy megtisztítsák a hitelportfólióikat és élénkítsék a hitelezésüket. Nyers Rezső, a Magyar Bankszövetség főtitkára lapunknak tegnap mindössze annyit mondott, hogy a kormány elképzelései szerint egy eszközkezelő társaság szabadítaná meg a bankokat a rossz hitelektől.
A kormány eddig napvilágot látott elképzelései szerint a nehezen vagy egyáltalán nem fizető ügyfelek hiteleit az állam megvásárolná a bankoktól, a bedőlő ingatlanokat pedig az újonnan létrehozott nemzeti eszközkezelő társaság kezelné. Így el lehetne kerülni a bajbajutottak utcára kerülését, mert a fizetésképtelen ügyfelek bérlőként maradhatnának az ingatlanokban. Korábbi lapértesülések szerint a bankok a rossz hitelek felvásárlási áráról alkudnának a legkeményebben. A Hírszerző információi szerint a pénzintézetek a kölcsönök árának kilencven százalékáért adnák tovább a rossz hiteleket, míg az állam csupán 50-60 százalékos árat fizetne értük. A kétszázmilliárd forintos adó egyébként nem csak a bankokat terhelné. A pénzintézetekre százhúszmilliárd forint jut, a biztosítókra negyvenmilliárd, míg a pénzügyi cégeknek szintén negyvenmilliárdot kell majd befizetniük. A bankokra eső rész kigazdálkodása egyébként nem lehetetlen. A pénzintézetek első negyedéves adózás utáni nyeresége elérte a 139 milliárd forintot, így Boros Imre közgazdász szerint nem jelenthet nekik gondot a rájuk kirótt különadó megfizetése.
Kockázatokat lát az MNB. Tegnaptól nyilvános az az összefoglaló, amit a Magyar Nemzeti Bank (MNB) május 31-én adott át az új kormánynak. A Matolcsy György nemzetgazdasági miniszterhez eljutatott kötet számba veszi a monetáris politikával összefüggő aktuális, stratégiai kérdéseket. Az anyag hangsúlyozza, hogy a jegybank a rendelkezésére álló monetáris politikai eszközökkel támogatja a kormány gazdaságpolitikáját, s hogy monetáris politikai szempontból a közeljövőben a legnagyobb kockázatot az infláció jelenti. – Középtávon a legfőbb kihívás az euró bevezetésére vonatkozó hiteles, reális menetrend kialakítása – áll az MNB anyagában.

Ennyit keres egy mérnök Magyarországon