Közvetlenül a választások előtt egy szombathelyi zártkörű pártrendezvényen már kifejtette Gyurcsány Ferenc, hogy az MSZP-nek ellenzéki szerepben mi a feladata. A politikus arról beszélt, hogy az új országgyűlésben folyamatosan össztűz alatt kell tartani Orbán Viktort, hogy „minden hétfő reggel átkozza a pillanatot”, amikor tudatosul benne, hogy kik állnak vele szemben.
Ez az alapgondolat köszönt vissza a szocialista képviselő hét végi, a Hír TV-hez eljutott kongresszusi beszédében is, ahol ezt mondta: „aki a háttérben kokettál a Fidesszel, az nem tud szembemenni a Fidesszel”. Gyurcsány azt javasolta, hogy a kormány alkotmányozási elképzeléseivel kapcsolatban az MSZP ne is tegyen javaslatot, és ne vegyenek részt esetleges szakmai vitákban. – Politikai értelemben csak az utcán tudjuk elverni a Fidesz alkotmánykoncepcióját – fogalmazott a volt kormányfő.
A politikus mintegy húszperces előadásában támadta a szocialista elnökség és a parlamenti frakció munkáját is. Kifejtette, hogy a pártvezetés az alapvető politikai kérdésekre sem tud válaszolni. Szerinte ezért a kongreszszusnak kell döntenie abban, hogy a 2002 és 2006 közötti politikát vagy az azt követő ciklusban bemutatottakat kívánja folytatni. Gyurcsány szerint a struktúraváltásokat kezdeményező 2006 utáni időszakra kell építeni az MSZP gazdasági és társadalompolitikáját. Amikor a politikus erről beszélt, személyes felelősségét is megemlítette, hogy a reformokba – miként fogalmazott – némi gőggel, túlzott magabiztossággal és a részletek iránti érzéketlenséggel fogott bele.
Az exkormányfő a Mesterházy Attila vezette frakció elmúlt egy hónapban mutatott teljesítményét úgy értékelte, hogy az „iszonyatosan pocsék”, és a személyi döntések is kiábrándítók voltak (a parlamenti alelnökségről, a frakcióvezető-helyettesi posztokról és a bizottsági tisztségekről hozott döntést a képviselőcsoport). Gyurcsány szerint lehetetlenség az is, hogy a frakció nagy része megszavazta a kettős állampolgárságról szóló törvényt, amit balkáni megoldásnak tart. A Trianon-emléknapról szóló törvény kapcsán arról beszélt, hogy az MSZP-nek nem módosító javaslatokat kellett volna benyújtania a törvényjavaslathoz, hanem el kellett volna utasítania azt, mert nem értenek egyet az indítvánnyal.
– Ma a pártban nincs semmi, ami egyértelmű, vonzó és reményt adó lenne – mondta Gyurcsány, hangsúlyozva, nem ért egyet a konstruktív ellenzékiség gondolatával, mert a baloldalnak alapvetően más nemzetstratégiája van, mint a Fidesznek. A szocialisták eszerint a nyugatos, szekuláris, polgári és köztársaságpárti irányt képviselik, a kormánypárt pedig egy keresztény, nemzetieskedő „kertmagyarországot”.
Gyurcsány szólt arról is, hogy súlyos véráldozatok árán, de le kell számolni a pártban működő tisztességtelen elemekkel is, amelyek az MSZP kulturális, mentális és finanszírozásbeli problémáit okozták. A volt miniszterelnök közölte, egy-két hónapon belül politikai és közjogi lépéseket kell tenniük, megcélozva, hogy a szocialistákról a jövőben úgy beszéljenek, mint a legtisztább és legerkölcsösebb pártról. A volt kormányfő – akinek beszédét egyébként többször lelkes tapssal díjazta a hallgatóság – beszélt arról is, hogy az MSZP-nek őszinteségre, összetartásra és világos, egyenes beszédre van szüksége, mert a politikai és szervezeti viták szőnyeg alá söprése párterózióhoz vezet.

Így telt Gyárfás Tamás első napja a börtönben