Ausztria hivatalosan is belép az EU védelmi uniójába

Ausztria hivatalosan is csatlakozik az Európai Unió védelmi uniójához – ezzel új korszak kezdődhet az ország biztonságpolitikájában. Az osztrák védelmi minisztérium a parlamenti bizottsági ülésen „fordulópontról” és „új korszakról” beszélt, miközben a semlegességet „nem kizáró tényezőként” értékelte.

Forrás: Exxpress2025. 05. 21. 22:01
Az osztrák Parlament épülete Bécsben, 2025. március 19-én Fotó: Georg Hochmuth Forrás: APA/AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az osztrák parlament honvédelmi bizottsága május 12-én hivatalosan is napirendre tűzte a csatlakozást az EU védelmi uniójához. A lépés része annak az uniós stratégiának, amelynek célja egy „cselekvőképes, ellenálló és stratégiailag autonóm Európa” megteremtése. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy közös fegyverbeszerzések, az európai hadiipar erősítése, és több száz milliárd eurós befektetések várhatók, írja az Exxpress.

European Commission President Ursula Von der Leyen arrives prior to a meeting at the EU headquarters in Brussels, on May 20, 2025. (Photo by Nicolas TUCAT / AFP)
Az Ursula von der Leyen vezette EU 800 milliárd eurót költene fegyverkezésre (Fotó: AFP/Nicolas Tucat)

Az EU stratégiáját Ursula von der Leyen bizottsági elnök „Fehér könyv a közös európai védelem jövőjéről” című dokumentumban vázolta fel. Ebben az áll: ha Oroszország megnyeri az ukrajnai háborút, akár öt éven belül Európát is célba veheti. Emellett Donald Trump visszatérése is bizonytalanná teszi az Egyesült Államok szövetségesi szerepét – ezért Brüsszel szerint az EU-nak saját katonai erőt kell kiépítenie.

Óriási pénzügyi csomag: 800 milliárd euró fegyverekre

A Fehér könyv szerint 800 milliárd eurót kívánnak fegyverkezésre költeni – többek közt hitelekből és a stabilitási paktum alóli mentességekkel. A cél a légvédelem, tüzérségi rendszerek, drónok és rakéták közös beszerzése. A hadiipari szabályokat is lazítani kívánják, és Ukrajna további katonai támogatása is napirenden van.

Ausztria: hivatalosan is a fedélzeten

Ausztria védelmi minisztériuma egyértelműen kijelentette: 

Ausztria támogatja a kezdeményezést, és aktívan részt vesz a tárgyalásokban.

Bár a részvétel a semlegességi státuszt látszólag megkérdőjelezi, a minisztérium szerint az EU közös védelmi politikájában való részvétel „összeegyeztethető a semlegességgel”.

BRUSSELS - Austrian Defense Minister Klaudia Tanner speaks to the press ahead of the meeting of European foreign and defense ministers. On the agenda is the war in Ukraine, the rearming of Europe and the situation in the Middle East. Also discussed is Foreign Minister Caspar Veldkamp's request for a European investigation into Israel's human rights violations. ANP JONAS ROOSENS netherlands out - belgium out (Photo by JONAS ROOSENS / ANP MAG / ANP via AFP)
Klaudia Tanner osztrák védelmi miniszter sajtótájékoztatót tart Brüsszelben (Fotó: ANP/AFP/Jonas Roosens)

A European Defence Industry Programme (EDIP) keretében Bécs is részt kíván venni a hadiipar fejlesztésében – költséghatékonysági és beszerzési előnyökre hivatkozva.

Kritikák: ez alkotmányellenes és irreális

A berlini Műszaki Egyetem jogászprofesszora élesen bírálja az EU terveit. Markus C. Kerber szerint az EU jogsértést követ el, mivel a védelmi kérdések – az EU-szerződések szerint – nem tartoznak a bizottság hatáskörébe. 

Kerber szerint az EU minden válságot kihasznál, hogy újabb hatásköröket ragadjon magához – legyen szó a pandémiáról vagy az ukrajnai háborúról. Kerber úgy véli, a nemzeti kormányokat pénzügyi ösztönzőkkel „vásárolják meg”: „Brüsszel új alapokat hoz létre, a tagállamok pedig ugranak a lehetőségre – miközben a fegyvergyártók is nyomást gyakorolnak.”

A professzor szerint a közös fegyverbeszerzés aligha megvalósítható, mivel az egyes országok katonai igényei túl eltérőek: 

A francia és olasz hadihajók semmiben sem hasonlítanak. Talán csak a lőszerbeszerzésben lehet némi együttműködés.

Mi lesz Ausztria semlegességével?

A fejlemények nyomán Ausztriában egyre többen teszik fel a kérdést: hogyan fér össze a katonai semlegesség az EU katonai uniójába való belépéssel? Bécs hivatalos álláspontja szerint nincs ellentmondás, de ezt sokan másként látják.

Borítókép: Az osztrák Parlament épülete Bécsben, 2025. március 19-én (Fotó: APA/AFP/Georg Hochmuth)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.