SAFE: Brüsszel újabb lépést tett a háború folytatása érdekében

Az Európai Unió nagykövetei megegyeztek egy történelmi jelentőségű, 150 milliárd eurós védelmi hitelprogramról, amely lehetővé teszi a tagállamok számára, hogy közösen szerezzenek be fegyvereket. A SAFE nevű kezdeményezés célja az orosz fenyegetés ellensúlyozása. Bár Magyarország tartózkodott, a döntés így is átment – és ezzel új korszak kezdődhet az EU védelmi politikájában.

2025. 05. 21. 22:24
A SAFE célja, hogy megerősítse az EU védelmi képességét
A SAFE célja, hogy megerősítse az EU védelmi képességét Fotó: BEATA ZAWRZEL Forrás: NurPhoto
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Május 21-én az Európai Unió nagykövetei elfogadták a Security Action For Europe (SAFE) nevű, 150 milliárd eurós hitelprogramot, amely az európai fegyverkezés szabályozását és a közös beszerzést segíti elő. Brüsszelben a döntésről az Európai Tanács elnöke, António Costa azt mondta, hogy egy erősebb Európa felé tett fontos lépés történt.

Május 21-én az Európai Unió nagykövetei Brüsszelben elfogadták SAFE hitelprogramot
Május 21-én az Európai Unió nagykövetei Brüsszelben elfogadták a SAFE hitelprogramot
(Fotó: DURSUN AYDEMIR / ANADOLU)

Mivel indokolják a SAFE hitel létjogosultságát?

A SAFE célja, hogy megerősítse az EU védelmi képességét, különös tekintettel az Oroszországból érkező fenyegetésekre. 

Az Európai Bizottság márciusban tette le a javaslatot az asztalra, amely a szélesebb ReArm Europe program részeként indult. A javaslat gyorsan zöld utat kapott a lengyel tanácsi elnökségtől. A program lehetővé teszi, hogy a tagállamok az EU-tól vegyenek fel kölcsönt katonai eszközök beszerzésére. Azonban a végleges elfogadáshoz még szükség lesz a május 27-i Általános Ügyek Tanácsának (ÁüT) jóváhagyására.

Magyarország tartózkodott a szavazáson, de a döntést minősített többséggel így is meghozták.

Korábban írtunk róla, hogy a magyar Országgyűlés az európai adósságunióval szembeni elvi fenntartásai miatt, okulva a korábbi hitelfelvétel gyakorlati tapasztalataiból, nemmel szavazott a közös európai hitelfelvételre

A SAFE program feszültséget keltett több ország és az EU között, mivel csak a beszerzett fegyverek 35 százaléka érkezhet az unión kívüli – akár amerikai vagy például ukrán – gyártóktól 

– írja a Politico.

Borítókép: A SAFE célja, hogy megerősítse az EU védelmi képességét – illusztráció (Fotó: AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.